Ruský hlavní vyšetřovatel Bastrykin se pochlubil tím, že rozplétání vraždy charismatického představitele ruské opozice Borise Němcova je u konce. Avšak hlavní otázka: „Proč ho zavraždili?“ zůstává nezodpovězena.
Rozplétání vraždy charismatického představitele ruské opozice Borise Němcova je u konce. Hlavní otázka: „Proč ho zavraždili?“ zůstává nezodpovězena.
Ve středu 20. ledna oficiální list ruské vlády „Rossijskaja gazeta“ publikoval velký rozhovor s předsedou Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandrem Bastrykinem, který měl ukázat, jak dobře a efektivně pracuje. Během vychloubání se úspěšně uzavřenými případy z roku 2015 se Bastrykin jakoby mimochodem zmínil i o vraždě Borise Němcova.
Proč hlavní vyšetřovatel začal náhle vyvíjet zvýšenou aktivitu v případu Němcova? Je k tomu hned několik důvodů.
Důvod první – blíží se výročí vraždy. Pro připomenutí, došlo k ní 27. února na mostě přímo před kremelskými zdmi.
Důvod druhý – na základě zjevného selhání vyšetřovatelů v případě Naděždy Savčenkové se ruský Vyšetřovací výbor chce pochlubit alespoň něčím. Důvod třetí – 25. ledna se v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE) bude konat slyšení ve věci vyšetřování vraždy Němcova (původní článek byl publikován 21. 1. 2016, proto časový nesoulad – pozn. překl.). Iniciátorem slyšení byl poslanec litevského parlamentu Emanuelis Zingeris a není pochyb o tom, že občan někdejší sovětské republiky se velmi dobře orientuje v reáliích ruské justice. A protože ruská delegace byla z PACE vyloučena, nebude moci na svou obhajobu přispět ani příslovečnou troškou do mlýna. Evropští poslanci tak jednak vystaví nelichotivé vysvědčení schopnostem ruských vyšetřovatelů, jednak zapojí, jak se diplomaticky vyjádřili, „nástroje mezinárodního práva“, což pro Rusko bude další komplikací pro komunikaci s ostatními zeměmi. Důvod čtvrtý – pokus o zmírnění napětí v důsledku skandálu kolem pokusu o vraždu kolegy Němcova, místopředsedy ruské opoziční strany Parnas a koordinátora hnutí „Otevřené Rusko“ Vladimira Kara-Murzy. Ve Francii provedený znalecký posudek odhalil, že se jej někdo pokusil otrávit.
Motiv stále chybí
Přátelé a kolegové Němcova okamžitě upozornili na skutečnost, že Bastrykinovo vychloubání zní hloupě.
„Bastrykin: „Vražda Borise Němcova vyšetřena.“ Oficiální obvinění: „… A další neidentifikované osoby.“ Nádhera!“ Takto na svém twitterovém účtu reagoval novinář a šéfredaktor rádia „Echo Moskvy“ Alexej Venediktov.
„Vyšetřování se zastavilo ani ne v polovině, ale na samém počátku. Za mřížemi skončili pouze vykonavatelé. Spravedlnosti stále uniká jak organizátor zločinu, tak i jeho skuteční objednavatelé,“ prohlásil místopředseda hnutí Parnas Ilja Jašin. Podobný názor vyjádřil i právník rodiny Němcova Vadim Prochorov.
Spravedlnosti stále uniká jak organizátor zločinu, tak i jeho skuteční objednavatelé.
V oficiálním obvinění je uvedeno, že vraždu objednal Ruslan Machudinov a „další neidentifikované osoby“. Za vykonavatele vraždy byl označen Zaur Dadajev, kterému pomáhali další čtyři spolupachatelé. Muchudinov se buď velmi dobře ukrývá, nebo už je mrtvý. Dadajev a jeho komplicové čekají ve vyšetřovací vazbě na soud.
Stručně řečeno, podle logiky ruských vyšetřovatelů si jeden „zlý Čečenec“ objednal u dalších „zlých Čečenců“ vraždu představitele ruské opozice. Z tohoto důvodu máme jako výsledek pět zatčených Čečenců a po dalším je vyhlášeno pátrání. Toť vše. To nejdůležitější – motiv vraždy – v této verzi nebyl a není, avšak vyšetřovatele to nijak neznepokojuje. Zpočátku ruští vyšetřovatelé jako hlavní důvod vraždy uváděli prohlášení Němcova na obranu redakce francouzského časopisu Charlie Hebdo, který vydal několik útočných karikatur se zobrazením proroka Mohameda. Ale téměř od samého počátku bylo jasné, že tato verze je hodně přitažená za vlasy, jakkoli jsou vlasy ruské Themis (bohyně zákonného pořádku v řecké mytologii. Mezi její atributy patří váhy a meč – pozn. překl.) pružné víc než dost. Němcov veřejně zmínil vraždu členů redakce francouzského časopisu pouze jednou, a to ve svém blogu na sociální síti LiveJournal. Příspěvek se jmenuje „Islámská inkvizice“ a jako motiv pro vraždu by sotva obstál. V důsledku toho bylo 29. prosince Dadajevovi a jeho komplicům sděleno obvinění, ale tentokrát již bez jakékoliv zmínky o francouzském časopise. Ve finální verzi jsou „zlí Čečenci“ obviněni z nájemné vraždy, která není spojena s politickou činností představitele opozice. A s čím je tedy spojena? Vyšetřovatelé mlčí. Možná naráží na „pocit hluboké osobní nevraživosti“, který k Němcovovi pociťovali objednavatelé vraždy? Zde je vhodné připomenout slova Kadyrova o tom, že nesystémová ruská opozice, ke které měl Němcov tu čest patřit, jsou „nepřátelé lidu“ a „zrádcové“. Je třeba mít na paměti, že Kadyrov nenávidí ruskou opozici, o čemž jeho okolí moc dobře ví.
Vyšetřování dospělo ke „kadyrovci“
Ruslan Muchudinov, ruskými vyšetřovateli označený jako organizátor vraždy, je bývalý podnikatel a později důstojník elitního kadyrovského praporu „Sever“. U stejné jednotky sloužil i Zaur Dadajev, který od ní odešel krátce před vraždou.
Muchudinov nebyl plnohodnotným členem praporu, byl přijat díky tomu, že pracoval jako osobní řidič svého jmenovce, důstojníka „Severu“, Ruslana Germejeva. Právě k druhému z obou Ruslanů vedou stopy tohoto případu. Avšak vyšetřovatelé jej k případu nepovolali ani jako svědka. Není to překvapení, vzhledem k tomu, že Geremejeva chrání osobně hlava Čečenska. Je zajímavé, že v roce 2010 Kadyrov osobně udělil Zauru Dadajevovi a Ruslanu Geremejevovi řád „Za statečnost“.
Němcova zastřelili kvůli tomu, že chtěli udělat radost Kadyrovovi.
Ruslan Geremejev je pozoruhodnou postavou, má vlivné příbuzné, mezi nimi i člena Rady federace Sulejmana Geremejeva. Senátor nedávno všemožně podporoval Kadyrova v jeho útocích na opozici. „A oni se ještě považují za vlastence, za liberální opozici? Ne, to není opozice, to je zrada!“ prohlásil Sulejman Geremejev. Podle Kadyrova Ruslan Geremejev není zapleten do vraždy. „Každý ví, že do toho není zapleten. Geremejev je jedním z našich nejlepších vojáků, který bránil naši vlast – Rusko. Musíme k tomu přistupovat vážně a stejně tak i hledat nepřátele, kteří se nám dnes smějí na Ukrajině. Teprve potom potrestáme viníky,“ řekl vůdce Čečenské republiky loni v červnu v krátkém rozhovoru pro Forbes.
Zmínka o Ukrajině není náhodná. Kadyrov se všemi způsoby snaží odvést pozornost novinářů, kteří se zajímají o případ Němcova, na čečenský prapor Džochara Dudajeva, který bojuje proti Rusům na Donbasu. Divokou verzi toho, že Němcova zastřelili bojovníci praporu na objednávku ukrajinských tajných služeb, podsunul krátce po vraždě opozičního politika ruský list „Izvestija“. Naštěstí tuto verzi nebyli vyšetřovatelé schopni rozpracovat jako oficiální, protože je natolik nereálná, že může existovat pouze v hlavách takových propagandistů, jakým je politolog Sergej Markov. Jako nepoužitelná se ukázala i verze o „posvátné oběti“ pro sjednocení ruské opozice. Nicméně je nepravděpodobné i to, že politika zavraždili kvůli jeho vyšetřování přítomnosti ruských vojsk na Ukrajině. Už kvůli tomu, že v materiálech, které se mu podařilo shromáždit a které publikovali jeho přátelé, nic mimořádně senzačního nebylo.
Pokud tedy poskládáme vše, co víme o vraždě, vznikne smutný obrázek: Borise Němcova zastřelili kvůli tomu, že chtěli udělat radost Kadyrovovi. Možná dokonce na jeho přímý rozkaz. Je rovněž možné, že tuto vraždu spáchali proto, aby se hlava Čečenska mohla předvést před Putinem: další „nepřítel lidu“ je odstraněn.
Neměli bychom si nalhávat, že by vyšetřování mohlo byť jenom naznačit, že za vraždou stojí „kadyrovci“. To ukazuje pouze na skutečnost, že mezi silovým blokem (jehož členem je Bastrykin) a čečenskou skupinou sice probíhá mocenský boj, avšak to neznamená, že potrestán bude někdo jiný než řadoví pěšáci. Na druhou stranu to znamená, že obyvatelé kremelských věží, podle znalců ruských poměrů, žijí dle principu „sežerte se navzájem“.
Dmitrij Gomon
zdroj: ru.espreso.tv
Překlad #anikdyjinak