Ve středu 6. 4. 2016 zveřejnil Leonid Radzichovskij na svém FB profilu status, jehož znění okamžitě převzal server Nezavisimaja Gazeta – překlad plného znění Vám nyní přinášíme i my.
O hybridním předání Dálného východu Číňanům
Přečetl jsem si krátkou zprávu – “Čína,” (Na jaké úrovni? Jaký resort?), “nabídla přenesení části své výroby (chemie, metalurgie atd.) na ruský Dálný východ.” Ministerstvo rozvoje Dálného východu souhlasilo – to se rozumí, za “nejpřísnějšího dodržování všech ekologických norem”. Žádné otázky nejsou – ekologie úplatků bude PŘÍSNĚ dodržována.
Narovinu, kvůli dodržování ekologických norem by jen stěží stálo za to přemisťovat výrobu do Ruska. Tak jaký to má důvod?
Možné důvody jsou tři – a vzájemně se nevylučují.
- Daně
- Možnost ve skutečnosti naprosto ignorovat jakékoli ekologické normy.
- Jakápak čínská podpora. Podpora čemu? Odpověď je jednoduchá – podpora čínského programu kolonizace dálného východu.
A to je všechno…
Kolik se toho napovídalo o „možné čínské agresi“ na Dálném východě. A teď už to neplatí – stejně jako všechno ostatní. Obavy zmizely. Hybridně, báťuško, hybridně. Jak se patří podle ekologických norem 21. století. Dobrovolně – a s písní.
Dálněvýchodní ekonomické nic se rychle zaplní ekonomikou čínských podniků. Kde jsou podniky – tam je infrastruktura. Tam je i pracovní síla – pokud se to stane realitou, tak příliv čínských pracovníků bude prostě nevyhnutelný.
Ekonomika + demografie = provincie ČLR s ruskými enklávami
Ale Vlajka, Znak a Hymna – budou čistě ruské. Vlajka Úplatku, Znak Úplatný. Hymna pro Úplatné. Nepříjemné? No ano, Číňané zvlášť nadšení nebudou. Ale z druhé strany – v rodné Číně je přece také potřeba platit všimné, kdo ví, kde je vlastně větší… Ekologie – v Číně na ni plivou, no a na Dálném východě bude možné plivat třikrát hustší chemicko-metalurgický plivanec.
A to hlavní – čínský byznys bude mít na Dálném východu obrovskou administrativní výhodu před ruským byznysem.
Proč?
Protože ruský byznys – je dojná kráva byrokracie, proti byznysu stojí vlastní stát. Ale čínský byznys – ano, je také dojná kráva, ale má rohy. Těmi rohy je čínský stát, který, pokud podporuje expanzi čínského podnikání na Dálný východ, tak se za svého podnikatele postaví.
A když se ho zastane čínský stát – tak se ho zastane i Kreml. Vždyť zavřít ruského podnikatele do vězení, nebo ho mučit “prověrkami” NIC nestojí. Ale s čínským byznysem – to už je jiná. To je politika.
Proto zaplať daně, rozdej úplatky a spi sladce, drahý čínský soudruhu.
To jsou nerovné podmínky pro podnikání. O “nerovném” potenciálu nemluvě.
A tak bude čínská dominance v ekonomice Dálného východu – jen při minimálním zájmu Číny – garantována. Garantována ekonomickými a demografickými možnostmi Číny a Dálného východu a garantována politikou ruského státu. Kreml “potřebuje Čínu”. O Dálný východ nestojí.
Adieu, Dálný východe…
Jedem!
A je to a) absolutně nevyhnutelné, b) absolutně rozumné, c) v zájmu Ruska.
Je pes, který hlídá seno, ač ho sám nežere, opravdu tak hloupý? Když sami nemůžeme (a my fakt nemůžeme), tak to znamená, že to máme odevzdat těm, kteří cosi mohou. A odevzdat bez boje a formálního zabrání – tak nějak hybridně…
Hybridně: úplatky + daně = čínská kolonizace Dálného východu
Ale ne nadarmo!
A to je všechno.
Datum našeho odchodu… z Dálného východu je třeba přijímat s vděkem.
Zvláštní díky patří tomu, že to není “datum” (jako byl například přesný den a hodina začátku Velké vlastenecké války 22.června, přesně ve 4 hodiny podle čínského kalendáře a Pekingského času), ale období.
Pomalu, nespěcháme, stylově.
P.S. A perlička – V informační řádce pod televizními zprávami čtu: “vojska Ministerstva vnitra komentovala sdělení o padlém ruském vojákovi v Sýrii”.
Správně – Sýrie je Moskvě podstatně blíž než Dálný východ. Podívejte se na globus – hned si toho všimnete!
Takže za Sýrii se ještě porveme!
Zdroj: Nezavisimaja Gazeta 6. 4. 2016