To že má Kreml v současné Evropě stoupence, není už pro nikoho tajemstvím. Úroveň vlivu těchto politiků na domácí půdě je různá. Tématem se zabývá nejeden seriózní výzkum, ale také mnoho investigativních novinářů. Film Čeští přátelé Kremlu je společný projekt ukrajinského vydání Radia Svobodná Evropa a ukrajinské TV 1+1. Film měl premiéru v roce 2015. O tom kdo a proč podporuje politiku Kremlu v Česku – v zemi, která v roce 1968 přežila vpád sovětských tanků, vypráví v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa autorka filmu Olga Malčevskaja.
Kdo a proč v současné době v Česku podporuje politiku Kremlu a Vladimíra Putina
– Jak vznikla myšlenka na film Čeští přátelé Kremlu?
Získala jsem stipendium Václava Havla. To byl společný projekt Rádia Svobodná Evropa, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Pražského fondu svobody. Tak jsem se dostala do Prahy. Zajímalo mě, proč český prezident, prezident státu patřícího do EU, státu, který v roce 1968 zažil vpád sovětských tanků, podpořil Kreml po anexi Krymu. Rozhodla jsem se udělat film na toto téma.
– Jestli to dobře chápu, věnujete se celé problematice, neohraničujete se pouze na osobu českého prezidenta Miloše Zemana. Kdo jsou další osoby, které podporují Kreml a jeho politiku?
Jak jsem postupně pochopila, prezidenta obklopují lidé, kteří mají vliv na něj a na rozhodnutí, která přijímá. Podařilo se nám například zdokumentovat, že dodavatelem plynu pro Pražský hrad se stala česká dceřiná firma ruského Gazpromu. Jedná se o firmu VEMEX s.r.o. Přitom nám mnoho expertů říkalo, že Česká republika není na Gazpromu závislá a plyn nakupuje přímo na komoditních burzách. Nabízí se otázka: proč je právě tato společnost dodavatel plynu pro Pražský hrad? Ředitelem společnosti VEMEX v České republice je Vladimír Jermakov. Pokoušeli jsme se získat jeho komentář, ale bohužel si nenašel čas, aby nám odpověděl na kameru. Dále jsme zjistili, že jeden z blízkých spolupracovníků Zemana, je šéf “českého” Lukoilu Martin Nejedlý.
Zeman má image člověka z lidu, kterou si náležitě pěstuje a rozvíjí.
Ještě jeden člověk nám na kameru potvrdil, že je přítel Miloše Zemana a to prezident klubu Rusko Zdeněk Zbytek. Podle informací z českého tisku jej v roce 1989 obviňovali z toho, že chtěl na studenty, účastníky sametové revoluce, poslat tanky. V době natáčení to ale popíral a vyhrožoval soudem těm, kteří by takovou informaci zveřejnili. Ve filmu jsme pochopitelně použili pouze to, co můžeme dokázat. Přímý kontakt Vladimíra Jermakova na českého prezidenta se nám dokázat nepodařilo, ačkoliv jsme objevili smlouvu o dodávkách plynu mezi Pražským hradem a firmou, kterou řídí. Zdeněk Zbytek na kameru například uváděl, že je přítel prezidenta Zemana a také Vladimíra Jakunina. Ve filmu jsme také zmínili, že Jakunin několikrát zval Zemana k sobě na Rhodos ještě v době před jeho nástupem do funkce prezidenta České republiky. Zjistili jsme také, že Zeman na Rhodosu pobýval na účet fóra Dialog civilizací, které vlastní Jakunin.
– V prezidentských volbách měl Miloš zeman velmi silného konkurenta – Karla Schwarzenberga. Jak moc Zemanovi pomohl vyhrát volby jeho vztah k Rusku?
Mohu říct, že oblíbenost prezidenta zemana během roku 2015 vzrostla a jeho vztah k Moskvě odráží názor části české veřejnosti. V období voleb předkládali různí experti různé úhly pohledu. Například v Praze a v dalších velkých městech prý voliči podporovali Karla Schwarzenberga. V malých městech a na periférii, jestli to je tak možno nazvat, podporovali Zemana. Podle sociologických výzkumů hlasovali pro Zemana především lidé nad 60 let.
– Mají “čeští přátelé Kremlu” podporu u české veřejnosti?
Osoby, o kterých se náš film zmiňuje, je možné nazvat “šedou eminencí”, protože nejsou natolik veřejně viditelní jako prezident. Jedinou výjimkou je Martin Nejedlý, hlava české dcery Lukoilu, protože on je oficiální poradce prezidenta. Mimo to jej mnoho expertů označuje za prezidentova hlavního poradce. Proto se pochopitelně objevuje na mnoha akcích vedle Zemana. To je ve filmu velice dobře viditelné. Nikdy jsem ale neviděla, že by Martin Nejedlý veřejně vystoupil s prohlášením. To znamená, že jejich vliv se koncentruje na osobnost pana prezidenta. A prezident má jednoznačně vliv na veřejnost . Mnoho lidí jej podporuje pro jeho smysl pro humor. Pro část české společnosti představuje vůdce.
– Soudě podle filmu, Zeman pije. Přijímá to česká veřejnost normálně?
Nemohu odpovídat za celou českou veřejnost. V Praze, kde probíhala větší část našeho natáčení, mně lidé často říkali, že za takové chování prezidenta odsuzují, považují to za hanebné. Zato v malých městech a na vesnicích má Miloš Zeman jednoznačně váhu a image člověka z lidu, za což se mu dostává podpory. Do nástupu na Pražský hrad bydlel Miloš Zeman v obyčejné bytovce v Praze. To jej k lidem velice přibližuje. Prostí lidé mu velice naslouchají a nebudou ho veřejně kritizovat. O tom ve filmu také mluvíme.
Průměrný Čech není v současnosti natolik vtažen do politiky, jako například průměrný Ukrajinec.
Všimla jsem si, že průměrní Češi nejsou v současné době natolik vtaženi do politiky, jako například průměrní Ukrajinci. U nás kdejaká babička na lavičce dopodrobna objasní, co se děje ve vládě, v parlamentu, proč je někdo v právu a proč jiný ne. V Česku toto není. Lidé se mají mnohem lépe. Nemají takovou potřebu zajímat se o politiku, analyzovat situaci. Proto vše přijímají s větším odstupem. Na druhou stranu hodnocení lidí, kteří politiku komentují a v této sféře se pohybují, samozřejmě ve prospěch prezidenta nevyznívají.
– Jaký byl postoj k vám a vašim kolegům v Česku? Vždyť ukrajinské události jsou ještě v čerstvé paměti.
To co jsem zažila já, bylo soucitné, vřelé přijetí. Když řeknete, že jste z Ukrajiny, mnozí projeví podporu, ale co se týká politiků – vše závisí od konkrétního člověka. Nemůžeme říci, že tam nejsou jiné názorové proudy. Krom bezprostředního okolí prezidenta je mnoho dalších občanů, kteří podporují Kreml. Nedávno v Česku vyšla kniha českého novináře Ondřeje Kundry, ve které podrobně popisuje přátele Putina v Česku. Myslím, že tohle téma je stále aktuální.
– Řekla jste, že Zemana podporují především lidé staršího věku. To znamená ti, kteří si určitě pamatují rok 1968. Jakou to má spojitost s tím, že ve státu, kde na pohřeb Václava Havla přijdou tisíce lidí, uběhnou dva roky a většina voličů hlasuje za lídra, který podporuje anexi Krymu?
Pro mě to je také záhada a jedna z otázek, které jsem si kladla, když jsem na filmu pracovala. Mohu pouze říct, že lidé kteří podporují Miloše Zemana, jej nepodporují díky jeho postoji k anexi Krymu, nebo ke Kremlu, ale pro jeho charismatické postoje. Oni si pamatují rok 1989, kdy Zeman v době sametové revoluce vystoupil na Václavském náměstí a odsoudil komunistický režim. Tehdy prohlásil: “Nyní jsme na úrovni Alžíru a Peru”. Toto prohlášení bylo dostatečně revoluční, protože kritizovat komunistický režim v té době bylo riskantní a on to udělal. Jak nám říkal jeden z profesorů Univerzity Karlovy v Praze, těmto lidem se stýská po vlastním mládí, po tomto období a Miloš Zeman byl součásti této epochy, proto ho nyní podporují. To je jeden úhel pohledu, který jsme během natáčení vyslechli.
– Jak aktivně a efektivně v Česku pracují ti, kteří podporují politiku Kremlu?
– Když jsme končili natáčení, existovalo přibližně okolo stovky aktivních českých a slovenských webových stránek, které podporovaly politiku Kremlu. A tato velice silná propagandistická informační politika je zaměřena na různé vrstvy obyvatelstva. Jsou to třeba intelektuální weby, které prosazují určité teze. Nebo například na webu pro zahrádkáře se mezi řádky objeví prokremelské texty. Zřejmě je hlavní problém v tom, že se Kreml velmi elegantně snaží, a řekla bych že velmi obratně, získávat duše lidí na různých úrovních. A to není jen smlouva o dodávkách plynu české „dcery“ Gazpromu přímo do sídla českého prezidenta, ale naplánovaná politika, která je vedena na různých úrovních, politika dobývání hlav českého obyvatelstva a jejich odlákání na stranu Kremlu.
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa 2. 5. 2016