Kremelská agresivní rétorika, obrácená proti USA a západním zemím obecně, již v nese své ovoce v podobě nevraživosti obyvatel Moskvy vůči zahraničním turistům. Přinášíme překlad textu novinářky Eleny Aprelské, který vyšel na zpravodajském serveru MK.ru 11. 5. 2016.
Průvodci v Moskvě prosí o ochranu turistů před útoky agresivních občanů. V poslední době se stává, že Moskvané zapomínají na slušnost a zahraničním turistům řeknou vše, co si o nich myslí.
Průvodci jsou bezradní a žádají o policejní ochranu
Turistům z Ameriky vykládají v metru o své nenávisti k Američanům. Zaštiťují se frázemi jako: “Všechno špatné na zemi je kvůli Americe, vy to nevíte?”, “Padejte domů!”. Kdyby ale zůstalo jen u toho! Před pár dny v centru Moskvy napadl pobuda skupinu turistů nejprve hrubě slovně, následovalo plivnutí, pak se směrem k turistům vysmrkal a nakonec si nos otřel do kabelky starší dámy. Zřejmě stupeň nenávisti proti všemu cizímu dostihl takové úrovně, že naši spoluobčané nedokážou udržet emoce na uzdě.
Průvodci pracující s turisty jednohlasně potvrzují, že atmosféra v Moskvě není k turistům přátelská. Nejvíce to pociťují anglicky mluvící návštěvníci.
Naštěstí ne vždy cizinci rozumí, co přesně jim je vytýkáno. Hlavní smysl ale i tak nezůstává nepochopen. Jsou turisté, kteří chtějí doslovně výtky přeložit. Průvodci se často dostávají do velice nepříjemných situací.
Nejpopulárnější místo, kde turisté od místních určitě uslyší jak o nich smýšlí, je Rudé náměstí. Centrum hlavního města bylo už mnohokrát svědkem skandování “Yankee go home!” přitom se tak místní obraceli k turistům libovolné národnosti, stačilo když hovořili anglicky. Dokonce i trhovci a dvojníci historických osob, kteří se s turisty fotí, se připojují a často dávají turistům najevo, že oni mohou za špatné vztahy mezi Ruskem a Západem.
“Vybavuji si stánkaře prodávajícího knihy na Vasiljevskom Spuske,” vzpomíná jeden průvodce. “Obvykle je velmi dotěrný, a když turisté odmítají nakupovat, začíná na ně pokřikovat: “Debilové! Idioti!”, s výrazem otevřené nenávisti ve tváři. Turisté tak pochopitelně chápou co na ně křičí.”
Mnoho stížností jde na dvojníky Lenina a Stalina, kteří si vydělávají na Nikolské ulici. Dotírají na turisty s nabídkou společného focení na památku. V okamžiku kdy turista vyndá peněženku aby zaplatil, vyrvou mu peníze a mizí. Někdo přijde o tisíc rublů, jiný o pět.
Nejvíce zarážející případ se stal před několika dny hostům z norského hlavního města. Skupina 32 Norů, starších intelektuálů, se rozhodla projít se od hotelu na Rudé náměstí. “Procházeli jsme okolo stanice Novokuznětskaja a najednou se odněkud objevil člověk středního věku, v takovém stupni alkoholového opojení, že se jen stěží držel na nohou a dokázal vyslovovat. To, co říkal, ale bylo zcela nepublikovatelné”, vypráví Lana Maksimovová, průvodkyně s dvanáctiletou praxí. “Ten člověk se postavil před skupinu, roztáhl ruce a na celé prostranství křičel – co vy, …, okupanti, …?” Většina slov za hranou publikovatelnosti.
Turisté stáli v šoku. Průvodkyně se pokusila uklidnit opilce slovy “nechte nás být, jděte pryč,” na což si on směrem k turistům odplivl, a ještě se vysmrkal. Poté si otřel nos do batohu starší turistky.
Sdružení turistických průvodců na základě zvýšeného počtu takových případů z poslední doby považuje za nutné připravit postupy pro podobné situace.
Žebráci také nezůstávají pozadu a přichází s novými metodami, jak z turistů vylákat peníze. Původci si všimli, že od doby, kdy kurz eura a dolaru k rublu poskočil až do nebes, žebráci zvýšili své úsilí trojnásobně, aby něco vyžebrali především z cizinců. Valuta je pro ně nyní nad zlato. Navíc se naučili žebrat v cizích jazycích. Alespoň ale na cizince neplivou.
“Z žebráků jsou polygloti”, říká Galina. “Žebrají v několika jazycích: anglicky, španělsky, italsky. Zvyšují úroveň své “profesní” kvalifikace.”
Požadovaná částka roste v momentu, kdy žebrák pozná, že cizinec vůbec nerozumí rusky. “Prováděl jsem zahraniční turisty, přišel k nim bezdomovec a prosil o 100 rublů,” vypráví průvodce Stanislav. Na odpověď “něpanimaju” bezdomovec reaguje: “Give my, pleas, five dollars!” Peníze samozřejmě nedali, ale já si kladu otázku: “Podle jakého kurzu to počítal?”
Za nejhorší považují průvodci to, že agresivní výpady spoluobčanů se podepisují na špatném vnímání Ruska.
Na konci exkurze slyším od turistů stále stejnou frázi: “Moskva překonala všechna očekávání,” vypráví Lana. “Mnozí očekávají ponuré šedivé město, téměř armádu vojáků v ulicích. Ale vidí něco jiného – krásnou architekturu, slušné lidi. A najednou tohle… Co budou o Moskvě vyprávět jako první, až se vrátí domů? My pochopitelně chceme, aby agrese zůstala skrytá. Kompenzovat špatný dojem je ale velice obtížné.”
Ostřílení průvodci doporučují svým kolegům ignorovat nevhodné jedince. Dokonce i když vyhrožují a nadávají – mlčky pokračovat dál. Atakovat lidi, kteří nijak nereagují, je pro ně nudné a zbytečné. Odborníci vypracovali návod pro turisty, jak se chovat v podobných situacích: nenavazovat kontakt, nekoukat se do očí, otočit se a jít pryč od agresora, koutkem oka kontrolovat situaci. Nemotivovaná agrese není ovlivňována společenskými zvyky, řídí se biologickými zákony.
K podzimní sezóně má aktivní skupina průvodců v úmyslu připravit podrobnou přednášku, kde budou rozebírat nejčastější situace, do kterých se skupiny turistů mohou dostat: zloději a Romové, opilci a narkomani atd. Aby se problém důkladně prodiskutoval, žádají odborníci turistické průvodce, aby sdíleli příběhy střetů s agresivními občany ve skupině Asociace průvodců-překladatelů a turistických průvodců Moskvy na sociálních sítích.
Zdroj: MK.ru 11. 5. 2016