Téměř každý šestý ruský top-manažer plánuje v nejbližších dvou letech odchod do jiné země, uvedla Agentura Kontakt. Ještě více top-manažerů – 42 % – se v podstatě chystá emigrovat.
Podle průzkumu headhunterské agentury Kontakt se 16 % ruských top manažerů chystá v nejbližších dvou letech odjet do jiné země. V květnu roku 2016 agentura provedla průzkum mezi 467 vrcholovými manažery ruských a mezinárodních společností. Průzkum nezahrnoval zahraniční pracovníky, upřesnil zástupce Agentury Kontakt.
“Snaha top-manažerů přesídlit za hranice se skutečně může stát v nejbližších letech trendem,” domnívá se ředitelka pro rozvoj podnikání agentury Kontakt Anastasia Stasevová. “Lidé, kteří chtějí podnikat zejména v oblasti moderních technologií a inovací, mluví o tom, že v zahraničí se lze vyhnout mnohým překážkám, které jsou v Rusku s rozvojem soukromé podnikatelské činnosti spojeny a jsou důvodem, že ‚tak často slýcháme o chybějící podpoře soukromého podnikání ze strany státních orgánů‘. Navíc je v USA a Evropě snazší najít investory přemýšlející podle principu ‚investuji, abych nepropásl něco velkého‘, zatímco v Rusku je více rozšířen přístup ‚neinvestuji – co když se to nepovede‘. Druhý rozhodující faktor je kvalita života. Přitom top-manažeři vládnou kompetencemi potřebnými pro přesídlení a zajištění souvisejících podmínek – najít si práci nebo začít s podnikáním,“ vysvětluje Stasevová.
Jeden z top manažerů, který se průzkumu účastnil, vysvětlil RBK důvody, proč se rozhodl co nejrychleji odjet. Zaprvé, jde hlavně o stabilnější zákonodárnou základnu. „Zákonodárství je transparentní a nemění se tak často jako u nás. To, co si tady orgány vymýšlejí – dokonce na místní úrovni, – podnikání škodí víc než všechny sankce EU, USA a bůhví koho ještě,“ říká. Druhý důvod je lepší sociální zabezpečení. „Tady nikdo neví, jak to bude s důchodem, co bude s dětmi – je tu takové vysoce turbulentní prostředí,“ pokračuje manažer. A má i osobní důvody: jeho dospělé děti už do zahraničí odjely.
Podle výsledků průzkumu plánuje vystěhovat se do zahraničí 42 % respondentů. Z nich téměř polovina – 48 % – plánuje, že bude v zahraničí pracovat jako zaměstnanci, 31 % má v plánu samostatně podnikat, dalších 20 % předpokládá, že bude žít z výnosu pronájmu svých nemovitostí v Rusku (u odpovědi na tuto otázku bylo možné vybrat si z několika variant). Tři nejpopulárnější cílové země jsou USA (22 %), Německo (17 %) a Velká Británie (11 %).
„Mnoho vrcholových manažerů od nás odjelo za prací do Evropy nebo Dubaje – do tradingových společností, nebo jako zástupci svých společností v zahraničí,“ říká partnerka headhunterské společnosti Cornerstone Viktoria Filippovová. Nicméně masový charakter zatím odchody top-manažerů do zahraničí nemají, domnívá se.
Podle jejích slov takové rozhodnutí závisí na řadě faktorů: oboru činnosti, rodinném stavu, představě o vlastní kariéře i vývoji v Rusku. Například pro investiční bankéře „je v Rusku nyní opravdu složitá situace,“ říká Filippovová, a část vrcholových manažerů také usiluje o studium v Evropě nebo USA pro své děti. Nicméně by bylo chybou domnívat se, že v zahraničí jsou obrovské možnosti, a že ruští odborníci jsou tam velmi žádaní. „Situace na trhu práce zůstává celosvětově napjatá,“ vysvětluje Filippovová.
Zároveň se od roku 2014 snižuje počet zahraničních odborníků v Rusku. Podle údajů informačně-analytického bulletinu Ruské akademie hospodářských věd a státní správy „2015 – 2015: ekonomická krize – sociální data“ se počet pracovních povolení pro vysoce kvalifikované odborníky ze zemí EU za 10 měsíců roku 2015 snížil o 57 % ve srovnání s rokem 2013 (z Německa o 58 %, z Velké Británie o 68 % a z USA o 50 %).
Olga Volkovová
Zdroj: rbc.ru 6. 6. 2016