Novým dílem navazujeme na zavedený seriál textů, převzatých od týmu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty, který se věnuje monitoringu hlavních prokremelských informačních kanálů v Česku a na Slovensku.
Mechanismus vlivu Ruské federace na vnitřní záležitosti České republiky
Think-tank Evropské hodnoty vydal novou analýzu „Mechanismus vlivu Ruské federace na vnitřní záležitosti České republiky“. Analýzu v plném znění naleznete zde.
Hlavní poznatky:
- Hlavním přínosem pro zájmy Ruské federace v České republice jsou místní političtí spojenci Kremlu a zdroje prokremelských dezinformací. Ostatní nástroje (nevládní spojenci Kremlu, ekonomické aktivity s politickými cíli či extrémisté podporující Ruskou federaci) hrají jen podpůrnou roli.
- Dlouhodobým zájmem Ruské federace je české vystoupení z EU. Spojenci Kremlu, mezi něž patří i prezident Miloš Zeman, již volají po referendu o členství v Evropské unii.
- S blížícími se prezidentskými volbami v České republice, které se budou konat v lednu 2018, očekáváme enormní nárůst dezinformací, vlivu a mediální činnosti Ruské federace a jejích zástupců a spojenců.
- Ve srovnání s okolními státy je česká dezinformační scéna mnohem větší a lépe rozvinutá.
Česká kontrarozvědka BIS ve své výroční zprávě tvrdí, že „Infrastruktura vybudovaná pro stávající účely nezmizí s koncem uvedených krizí, ale může být kdykoliv použita k destabilizaci či manipulaci české společnosti či politické scény, pokud to bude v zájmu Ruska.“
„Zastupitelství“ „Doněcké lidové republiky“ v Ostravě.
Server Sputnik ve dvou článcích okomentoval založení „zastupitelství Doněcké lidové republiky“ v Ostravě. V prvním článku informoval o klidném průběhu slavnostního otevření a upozornil například na účast poslance KSČM a člena stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby Poslanecké sněmovny Zdeňka Ondráčka (pozn. Tapolitika k panu poslanci – vřele doporučujeme video jeho návštěvy Doněcka, které jsme opatřili CZ titulky). V článku také představil „honorární konzulku“ Nelu Liskovou. Její vyjádření pak uvedl v druhém článku, kde uvádí, že „toto centrum bude mít obrovský význam pro informovanost české společnosti, která zatím, bohužel, dostává krajně tendenční informace o tom, co se děje v tomto ukrajinském regionu, neví prakticky nic o tom, jak tam lidé žijí, na co myslí.“
K otevření tohoto tzv. „Zastupitelství“ vydal think-tank Evropských hodnot vlastní prohlášení, které v plném znění uvádíme v následujícím textu. K vyjádření týmu Evropských hodnot je také připojeno oficiální stanovisko Ministerstva zahraničí České republiky.
Vyjádření think-tanku Evropské hodnoty k otevření tzv. „Zastupitelství“ „Doněcké lidové republiky“.
Je třeba věci nazývat pravými jmény.
Tento „konzulát” nemá s diplomatickou praxí nic společného. Jde o snahu extremistů řízených Kremlem okupujících část území Ukrajiny, kteří se pokouší legitimizovat agresivní kroky Ruské federace proti sousedícímu státu. Samozvaná Doněcká lidová republiky je loutkový okupační režim Ruské federace na území státu Ukrajina, rozhodně nejde o legitimní státní útvar.
Právě proto tento samozvaný konzulát má stejnou právní a diplomatickou legitimitu, jako kdyby si libovolná soukromá osoba v Česku otevřela konzulát ISIS.
Zajímavé je napojení na českou extremistickou scénu. Paní Nela Lisková je členkou vedení „Národní domoobrany”, má za sebou „studijní cestu” na Donbas. „Národní domobrana” je zárodkem potenciálních teroristických buněk nepřátelských proti demokratickému státu, fakticky jde o uskupení navázané na extremistickou politickou stranu „Národní demokracie”, která se netají obdivem k putinovskému Rusku.
Přikládáme studii naší ukrajinistky Lenky Víchové obsahující terminologii o dění na Ukrajině.
S výše uvedenou interpretací koresponduje stanovisko MZV ČR.
Blížící se americká okupace Česka
Tématem prokremelských webů bylo i blížící se cvičení Ample Strike. Dle serveru Lajkit „americká teroristická okupační armáda už zuří a připravila strategii, jak nás donutit, abychom byli povolní, protože na ty jejich kecy prostě už většina národa nevěří“. Cvičení označuje za okupaci ČR americkými vojsky. Ample Strike dle autora „je sice komedie proti údajné hrozbě – Rusku, ale ve skutečnosti je to výhrůžka, co se stane s rebelující Evropou a především s východními státy, pokud budou v rebelii pokračovat!“
Pro server Sputnik pak cvičení okomentoval vojenský komentátor novin Komsomolskaja pravda Viktor Baraněc, který například upozornil na údajné nebezpečí pro civilní obyvatelstvo, vzhledem k tomu, že Česká republika je vzhledem k hustotě zalidnění pro takováto cvičení nevhodná. Uvedl, že „tyto informace ale nejsou brány v úvahu, když je třeba co nejpevněji přivázat umíněnou zemi k vozu NATO“.
Ještě jednou k návštěvě kancléřky Merkelové v Česku
Z domácích témat nejvíce pozornosti vyvolala návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v Praze. Například Pavel Kopecký na Protiproudu návštěvu spojil s tím, že údajně „evropský establishment po Brexitu a tváří v tvář čím dál větší nespokojenosti lidí s vnitřní i vnější politikou jejich států hodlá utáhnout šrouby tak, aby byl jakýkoli další odpor předem eliminován“, a fakt, že české zájmy bude hájit Bohuslav Sobotka, označuje za děsivý.
Parlamentní listy zveřejnily Facebookový komentář senátora Jaroslava Doubravy, který uvedl, že „Sobotka dobrovolně dělal to, co prezident Hácha dělal v roce 1939 z donucení“. Dle jeho názoru by německá kancléřka „měla být odsouzena na doživotí„.
K tématu se na stejném webu vyjádřil i Erik Best, který upozorňuje, že nikdo neví, o čem premiér Sobotka s kancléřkou Merkelovou jednali, a spekuluje, že politici mezi sebou mohli uzavřít jakousi tajnou dohodu. Zdeněk Zbořil pak považuje za urážku, že kancléřka v Česku strávila pouhých pět hodin.
Česká média pod palbou
Prokremelské ozvěny v Česku jsou známé mimo jiné tím, že využijí každou záminku ke kritice České televize (a někdy na tu záminku ani nečekají).
Parlamentní listy a server Lajkit upozornily na chybné načasování titulků v ranním vysílaní ČT24, kde se při vyjádření amerického vojenského velitele ohledně smrti propagandisty IS Adnáního omylem objevilo právě jméno zmíněného příslušníka IS. Podle autora “v ČT omylem konečně zazněla pravda”, články se na základě toho věnovaly zpochybnění důvěryhodnosti ČT.
Redakce Parlamentních listů se rozhodla rozšířit názor Petra Štěpánka, skalního kritika České televize, jenž na svém facebookovém profilu nazval Českou televizi šmejdy a vyzval k jejímu „zrušení bez náhrady”.
Do rány se na Parlamentních listech dostaly i Evropské hodnoty, tentokrát ze strany Petra Žantovského, který taktéž patří ke kritikům českých veřejnoprávních médií. Žantovský tvrdí, že Evropské hodnoty poukazováním na spojence Kremlu v Česku vytvářejí fiktivního nepřítele, a chtějí tím podpořit Petra Koláře při případné kandidatuře na prezidenta země. Evropské hodnoty prý dále ostrakizují všechny, kdo mají jiný názor, než ony.
Kritizován jím byl také Dům demokracie, který má pomoci občanskému vzdělávání – v článku byl označen jako “instituce, která má zajistit plošnou indoktrinaci obyvatelstva jediným povoleným názorem na svět a – nejen evropské – hodnoty v něm”, přičemž cílem má být, “aby občan byl ‚proškolený‘, a tedy poslušný.”
Parlamentní listy představily svou novou internetovou televizi. Ta bude fungovat pod názvem „Pražská kavárna”. První díl moderoval Petr Žantovský, již zmíněný výše, a prvním hostem nebyl nikdo jiný, než prezident České republiky Miloš Zeman. Ten zde například definoval koho si představuje pod pojmem Pražská kavárna, což, bohužel pro Žantovského, není nic lichotivého, a pokračoval komentováním současné občanské společnosti a neziskových organizací.
O projektu Kremlin Watch
K tématu hybridní války si můžete přečíst článek s názvem Bolševické dědictví hybridní války zveřejněný na serveru FreeMag.one.
Další články na téma propaganda naleznete ve stejnojmenné rubrice.