Před několika dny zveřejnil think-tank Evropské hodnoty výsledky sociologického šetření, které proběhlo v rámci projektu se Slovenskou atlantickou komisí pod názvem GLOBSEC Trends.
Agentura STEM u nás provedla průzkum na reprezentativním vzorku 1061 respondentů. Cílem bylo zjistit, do jaké míry veřejnost věří v dezinformace šířené pro-kremelskými, tzv. „alternativními” médii. Na základě těchto údajů byl autory této zprávy vytvořen Dezinformační Index.
Výsledky jsou alarmující.
Čtvrtina Čechů věří dezinformacím a dezinformačním projektům. Tito lidé vnímají hrozby odlišně, vidí Rusko častěji jako spojence a zpochybňují či odmítají geopolitickou příslušnost České republiky k Západu.
- 25,5 % Čechů věří dezinformacím
- 24,5 % věří alternativním (dezinformačním) médiím více než tradičním
I přes minimální angažmá USA v Sýrii polovina Čechů věří, že za syrské uprchlíky jsou zodpovědné USA. Vytvoření tohoto dojmu je evidentním cílem pro-kremelských dezinformačních operací.
- 50,2 % české veřejnosti si myslí, že za stovky tisíc syrských uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy, nesou zodpovědnost Spojené státy.
- 28,3 % Čechů si myslí, že ruský vojenský zásah v Sýrii pomáhá řešit evropskou migrační krizi.
Manipulace veřejnosti je úspěšná i v případě dezinformací o dění na Ukrajině. Skoro čtyři z deseti Čechů za ukrajinskou krizi viní USA, přestože jsou to ruská vojska, která okupují část území Ukrajiny.
- 38 % respondentů si myslí, že ukrajinská krize byla způsobena USA a NATO.
- 30,6 % respondentů, kteří věří tomu, že fašistické síly mají klíčový vliv na ukrajinskou vládu.
Pětina obyvatel věří lži Moskvy, že na Ukrajině neoperují organizované ruské vojenské síly. Navzdory tvrzení prezidenta Miloše Zemana.
- 19,6 % si myslí, že organizované ruské síly neoperují na Ukrajině.
Zhruba polovina obyvatel chce, aby Česká republika byla „mezi Západem a Východem“. Čtyři z deseti Čechů by radši neutralitu, než členství v NATO.
- 48,3 % zvolilo pozici mezi Západem a Východem.
Když byli respondenti dotázáni, zda je členství v NATO dobré nebo špatné, pouze 17,3 % zvolilo druhou možnost. Ale jakmile se objevilo slovo neutralita, silných 39,4 % odpovědělo, že by byla lepší než NATO. Můžeme očekávat užití této teze dezinformačními operacemi, na Slovensku je již používána.
Pouze necelá třetina Čechů považuje členství v EU za dobrou věc. Čtyři z deseti nejsou rozhodnuti, zda je EU dobrá nebo špatná věc, to znamená, že například v případě referenda o vystoupení můžeme očekávat, že by se rozhodovali až během kampaně. Ta může být silně ovlivněna dezinformačními operacemi.
Prosazování referenda o vystoupení z EU sledujeme od krajní pravice, krajní levice a od prezidenta České republiky.
Členství v NATO má silnou podporu, stavba alianční infrastruktury je nyní odmítána, nicméně čtyři z deseti Čechů by ji podpořili.
- 55,6 % veřejnosti nesouhlasí s tím, aby NATO mohlo budovat v zemi svou infrastrukturu, 39,1 % souhlasí.
- 68,5 % dotázaných souhlasí s tím, že NATO je důležité pro bezpečnost naší země.
Na otázku, které hrozby považuje veřejnost v současnosti pro náš stát za nejzávažnější, odpovědělo 50,2 %, že uprchlíky a migranty. Terorismus jmenovalo 41,5 %, islámský fundamentalismus 21 %. Rusko a Východ je závažnou hrozbou pro 17,9 %.
Shrnutí sociologického šetření včetně krátkého vysvětlujícího videa najdete zde.
Pro report, který zahrnuje i data o veřejném mínění na Slovensku a v Maďarsku, klikněte sem.
Zdroj: Think-tank Evropské hodnoty 12. 9. 2016