Dnes slavíme výročí 98 let vzniku Československa. Připomínáme jej prostřednictvím dobových dokumentů a přejeme všem krásné prožití dnešního svátku.
28. října 1918 vešel ve známost obsah nóty rakousko-uherského ministra zahraničí G. Andrássyho z 27. října t. r. americkému prezidentu Wilsonovi. V ní Rakousko-Uhersko oznámilo, že přijímá americké podmínky k uzavření míru z 18. října t. r. a vyjádřilo ochotu ihned začít jednání o příměří. Nóta byla veřejnosti interpretována jako faktická kapitulace monarchie a stala se v Praze a také v dalších městech signálem k bouřlivým manifestacím vyjadřujícím definitivní rozchod s Habsburky. Ještě téhož dne navečer vydal Národní výbor v Praze manifestační provolání o vzniku samostatného Československa.
Těsně předtím byl vznik nového státu Národním výborem, který se prohlásil za zákonodárný sbor, kodifikován v paragrafovaném znění jako první zákon československého státu. Tento tzv. recepční zákon prohlásil též platnost dosavadního právního řádu a správního systému.
Autorem textu obou dokumentů byl A. Rašín. Ve dnech 28. – 31. října t. r. došlo v Ženevě na jednáních delegace Národního výboru s E. Benešem jako ministrem zahraničí prozatímní československé vlády a představitelem Národní rady československé k dohodě, že nový stát bude republikou, jejím prezidentem T. G. Masaryk a předsedou vlády K. Kramář.
Češi však nebyli první, kdo opouštěl rakousko-uherskou monarchii. Již po Karlově manifestu ze 16. října maďarští politikové vypověděli dualismus a prohlásili, že jsou s Rakouskem spojeni jen na základě personální unie. 21. října 1918 vyhlásili němečtí poslanci říšské rady vznik vlastního německo-rakouského státu.
14. listopadu 1918 Revoluční národní shromáždění v Praze, vzniklé rozšířením Národního výboru, oficiálně sesadilo habsbursko-lotrinskou dynastii z českého trůnu, slavnostně prohlásilo Československou republiku a T. G. Masaryka, ještě v jeho nepřítomnosti, zvolilo jejím prvním prezidentem. Po velkém válečném konfliktu 20. století tak opět na historickou scénu vstoupil na principech moderní demokracie obnovený samostatný český stát, jehož české obyvatelstvo se spolu se slovenským národem staly základními pilíři nové, československé státnosti, trvající ve složitých podmínkách daných evropským i světovým vývojem bezmála tři čtvrtě století.
Zákon Národního výboru
Samostatný stát československý vstoupil v život. Aby zachována byla souvislost dosavadního právního řádu se stavem novým, aby nenastaly zmatky a upraven byl nerušený přechod k novému státnímu životu, nařizuje Národní výbor jménem československého národa jako vykonavatel státní svrchovanosti toto:
čl. 1/ Státní formu československého státu určí národní shromáždění ve srozumění s Československou Národní radou v Paříži. Orgánem jednomyslné vůle národa a také vykonavatelem státní svrchovanosti je Národní výbor;
čl. 2/ veškeré dosavadní zemské a říšské zákony a nařízení zůstávají prozatím v platnosti;
čl. 3/ všechny úřady samosprávné, státní a župní, ústavy státní, zemské, okresní a zejména i obecní jsou podřízeny Národnímu výboru a prozatím úřadují a jednají dle dosavadních platných zákonů a nařízení;
čl. 4/ zákon tento nabývá účinnosti dnešním dnem;
čl. 5/ Národnímu výboru se ukládá, aby tento zákon provedl.
JUDr. Al. Rašín v. r. ; JUDr. Fr. Soukup v. r.; Ant. Švehla v. r.; Jiří Stříbrný v. r.; Dr. Vavro Šrobár v. r.
Provolání Národního výboru
Lide československý! Tvůj odvěký sen stal se skutkem. Stát československý vstoupil dnešního dne v řadu samostatných, svobodných, kulturních států světa. Národní výbor, nadaný důvěrou veškerého lidu československého, přejal jako jediný a oprávněný a odpovědný činitel do svých rukou správu svého státu.
Lide československý! Vše, co podnikáš, podnikáš od tohoto okamžiku jako nový svobodný člen velké rodiny samostatných svobodných národů.
Novými činy v těchto chvílích zahajují se nové, bohdá slavné dějiny Tvoje.
Nezklameš očekávání celého kulturního světa, který se žehnáním na rtech vzpomíná Tvých slavných dějin, jež vyvrcholily v nesmrtelné výkony československých legií na západním bojišti a na Sibiři. Celý svět sleduje Tvoje kroky do nového života, Tvůj vstup do země zaslíbené. Zachovej štít čistý jako jej zachovalo Tvé národní vojsko: Československá legie. Buď si stále vědom, že jsi občanem československého státu nejen se všemi právy, nýbrž i povinnostmi.
Na počátku velikého díla ukládá Ti Národní výbor, ode dneška Tvá vláda, aby Tvé chování a Tvá radost byly důstojny velké chvíle nynější. Naši osvoboditelé Masaryk a Wilson nesmí býti zklamáni ve svém přesvědčení, že dobyli svobody lidu, který dovede sám sobě vládnouti, ni jediným rušivým činem nesmí býti zkaleny nynější veliké okamžiky, ni jediný z Vás nesmí se dopustiti ničeno, co by mohlo vrhnouti stín na čisté jméno národa.
Každý z Vás musí bezvýhradně šetřiti všeho, co jinému jest svato. Svobody osobní, majetku soukromého nesmí býti dotčeno. Podrobte se bezvýhradně rozkazu Národního výboru.
V Praze, dne 28. října 1918
Za Národní výbor československý: Dr. Fr. Soukup v. r.; Antonín Švehla v. r.; Dr. Vávro Šrobár v. r.; Jiří Stříbrný v. r.; JUDr. Al. Rašín v. r.
Zdroj: Zdeněk Veselý: Dějiny Českého státu v dokumentech (1994)