Předevčírem jsme psali o situaci kolem ruského aktivisty Ildara Dadina, který si právě odpykává trest ve výši 2,5 roku za účast na protestech proti Vladimiru Putinovi v Nápravném zařízení č. 7 v Karelské republice. Ildar Dadin nadiktoval svému právníkovi dopis, ve kterém obviňuje vedení věznice z cíleného mučení nejen jeho samotného, ale i ostatních vězňů. Dopis vzbudil velké pobouření veřejnosti. Velmi rychle se k němu vyjádřila nejen Federální vězeňská služba Karelské republiky, ale také Kreml, prostřednictvím mluvčího ruského prezidenta.
Svou podporu vězni Ildaru Dadinovi vyjádřila také moskevská pobočka mezinárodní organizace Amnesty International, která jeho případ dlouhodobě sleduje. Přinášíme překlad zprávy, zveřejněné na MK.ru 2. 11. 2016.
Amnesty International byla vysídlena ze své jediné kanceláře v Rusku poté, co vyjádřila podporu Ildaru Dadinovi.
Amnesty International byla vystěhována ze své jediné kanceláře v Rusku poté, co vyjádřila podporu Ildaru Dadinovi. Ráno byly dveře zapečetěné a elektřina odpojená.
Pracovníci moskevské kanceláře Amnesty International oznámili, že byli vysídleni z budovy: ráno byly dveře zapečetěné a zámky vyměněné. Představitel Amnesty International Alexandr Artemjev sdělil Reuters, že to, co se stalo, bylo pro pracovníky organizace naprosto nečekané. Kromě zapečetěných dveří byla v kanceláři také odpojena elektřina, přičemž podle Artemjeva o tom organizace nebyla předem vůbec informována.
Ivan Kondratěnko, další pracovník organizace, umístil na svém blogu fotografii zapečetěných dveří a popsal situaci podrobně: “Všechny naše počítače, papíry, osobní věci – to všechno zůstalo tam – za zavřenými dveřmi. Podle všeho přišli brzo ráno – teď právě přestaly vrčet akumulátory pro počítače – odpojili elektřinu.”
Doplnil, že zapečetěná kancelář byla jediným sídlem této mezinárodní lidskoprávní organizace v Rusku a že na telefonních číslech městských představitelů uvedených na papíře umístěném na dveřích, nikdo neodpovídá. Kromě toho, podle jeho tvrzení, žádné problémy s placením pronájmu kanceláře nebyly.
Připomeneme, že Amnesty International je laureátem Nobelovy ceny míru: konkrétně se zabývá pomocí vězněným.
V komentářích pod Kondratěnkovým příspěvkem už byl připomenut včerejší dopis Ildara Dadina z vězeňské kolonie. “Tak nejvíc to vypadá na opatření kvůli jejich podpoře Dadina,” předpokládají komentující.
Včera organizace vystoupila s prohlášením na podporu Dadina, kterého považuje za vězně svědomí: “Vyzýváme ruské státní orgány,” prohlásil ředitel organizace Sergej Nikitin, “aby protrhly ten začarovaný kruh beztrestnosti za mučení a krutost a vyšetřily obludná obvinění, která předložil Ildar Dadin. Státní orgány také musí okamžitě a bezpodmínečně Dadina propustit, a poskytnout mu plnou právní ochranu až do doby spravedlivého ukončení jeho věci, nebo doby dosažení spravedlivého rozsudku v jeho věci. Nikdo se nesmí ocitnout ve vězení za pokojné vyjádření svého názoru.”
Alexej Obuchov
________________________________________
Doplnění
Majetkový odbor Moskvy odpověděl na dotaz TVRain, že moskevská kancelář Amnesty International byla zapečetěna, protože dohodnutá doba pronájmu už uplynula.
V odpovědi se dále uvádí, že pracovníci odboru “provedli opatření na výměnu zámků a instalaci technických prostředků k ochraně prostoru”. … “Městská nemovitost (…) je prosta smluvních vztahů a přítomnost jakýchkoliv třetích stran v ní je nezákonná.”
Komentář redakce TaPolitika k odpovědi majetkového odboru Moskvy: Administrativa moskevského primátora Sergeje Sobjanina již dříve postupovala v rozporu se zákonem. Připomeňme noční bagrování stánků a prodejních pavilonů, které se odehrálo na začátku roku na základě jednostranného rozhodnutí moskevské radnice, že jde o tzv. černé stavby. (zde a zde)