Dnes se český virtuální prostor rozbouřil pod vlivem informace o návrhu změny trestního zákoníku, do kterého by měl být nově zařazen paragraf o urážce hlavy státu. Návrh podepsalo 64 poslanců a není bez zajímavosti, že kromě téměř všech poslanců KSČM je pod návrhem podepsána také třetina poslanců za ČSSD a ANO. Nedalo nám to a zapátrali jsme, odkud asi naši poslanci čerpali inspiraci a hle, nalezli jsme tento text, jehož překlad vám nyní přinášíme. Že se velká část poslanců, kteří jsou pod návrhem podepsáni, obdivem k ruskému režimu a prezidentu Putinovi netají víme, ale že jim plnění „notiček“ trvalo bez jednoho dne plných osm měsíců, považujeme za poměrně laxní přístup. A bez zajímavosti rovněž není osoba ruského poslance Romana Chudjakova, který návrh na úpravu ruského trestního zákoníku Dumě předložil. Před dvěma lety navrhoval změnu vyobrazení na storublové bankovce, protože vyobrazení nahého Apollóna podle jeho názoru ohrožuje zdraví a vývoj dětí. Naši poslanci by měli honem prozkoumat naše platidla!
Ruská duma připravuje zákon o trestní odpovědnosti za urážku prezidenta
Předobrazem nově vznikajícího zákona je zákon “o ochraně cti a důstojnosti prezidenta SSSR”.
Autor návrhu, poslanec Roman Chudjakov, se podle vlastních slov inspiroval známým federálním zákonem z roku 1990 “o ochraně cti a důstojnosti prezidenta SSSR”. Důvodem, pro který se poslanec pustil do práce, jsou videoklipy na Youtube, které obsahují hrubé urážky ruského prezidenta. Kromě práce na návrhu Chudjakov apeloval také na generálního prokurátora Jurije Čajku a předsedu vyšetřovacího výboru RF Alexandra Bastrykina (text má server Izvestija k dispozici) s žádostí o zahájení vyšetřování, týkajícího se zveřejnění těchto pobuřujících spotů. Podle názoru zákonodárce takový obsah spadá přímo pod čl. 319 trestního zákoníku “urážka veřejného činitele”.
“Moji voliči – obyvatelé Tambovského regionu – mně poslali odkazy na urážlivá videa s žádostí o vysvětlení, jak je možné, že jsou taková videa na internetu volně k dispozici. Když jsem se na ta videa podíval, byl jsem z hloubi duše rozzloben. Na portálu Youtube byla zveřejněna videa hrubě urážející prezidenta Vladimira Putina”, vysvětlil Roman Chudjakov.
V současnosti je urážka jakéhokoliv veřejného činitele, tudíž i prezidenta země, souzena podle čl. 319 trestního zákoníku RF, který nabízí škálu uložených trestů, od peněžních pokut až do jednoho roku veřejně prospěšných prací. Zákonodárce chce trestat urážky hlavy státu nikoliv jako občana, ale jako instituce prezidenta, a proto navrhuje zavést samostatný článek s tvrdšími tresty.
Starý zákon o ochraně cti a důstojnosti prezidenta SSSR, na který se Chudjakov odvolává, ukládal za “poškozování cti a důstojnosti prezidenta SSSR” trest odnětí svobody až na tři roky a pokud k trestnému činu došlo s využitím médií, trest se mohl zvýšit až na šest let.
Za zmínku stojí, že Roman Chudjakov není prvním zákonodárcem na území bývalého Sovětského svazu, který přišel s myšlenkou využití sovětského práva k ochraně hlavy státu. Například v Bělorusku a Kazachstánu je již článek týkající se urážky prezidenta uzákoněn. V běloruském trestním zákoníku je to paragraf 368 “urážka prezidenta Běloruské republiky”, který stanovuje horní hranici trestu odnětí svobody na tři roky. V Kazachstánu se zas jedná o paragraf 373, u kterého je za urážky prezidenta stanovena stejná horní hranice trestu odnětím svobody jako v Bělorusku.
Mimo hranice Euroasijské unie se v trestním právu různých zemí také objevuje podobný paragraf. Například v Polsku – což je člen EU – může jít občan za urážku prezidenta do vězení také na tři roky, v Ázerbájdžánu na dva, v Turecku na čtyři. Ve Venezuele jsou to dva a půl roku a v Íránu šest měsíců nebo tělesný trest.
První místopředseda parlamentního výboru pro občanské, trestní, rozhodčí a procesní právo, Sergej Fabričnyj (strana Jednotné Rusko) se domnívá, že zákonodárci mohou zvážit zavedení trestní odpovědnosti za urážku prezidenta tak, jak tomu bylo za dob SSSR.
“Každý člověk by měl používat nějakou sebekontrolu, která by mu umožňovala držet se v určitém rámci chování. Myslím si, že tato otázka (trestní odpovědnosti za urážku prezidenta) musí být projednána”, řekl Sergej Fabričnyj.
Předseda představenstva Institutu analýzy politické infrastruktury Jevgenij Tunik si myslí, že v Rusku se paragraf o trestní odpovědnosti za urážku prezidenta měl přijmout už dávno.
“Nejde jen o interní kulturu individuálního občana. Za všemi těmi útoky nejsou jen jednotliví lidé, ale celé organizace, které cíleně a systematicky implementují do veřejného povědomí negativní pocity vůči institutu prezidenta,” myslí si expert.
____________
Na závěr si dovolíme citovat z důvodové zprávy k návrhu změn trestního zákoníku, předloženého dnes Poslanecké sněmovně: „V současné době jsme stále častěji svědky urážek hlavy státu, státních symbolů, avšak adekvátní ochrana zde chybí… (…) Díky této novele trestního práva a práva přestupkového by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám, neboť již samotná skutková podstata, která v trestním zákoníku a v zákoně o některých přestupcích chybí, by měla být dostatečnou hrozbou pro potenciální pachatele a v souladu s generální prevencí tak pozitivně působit na případné pachatele a odradit je tak od spáchání takového trestného činu či přestupku.“
Zdroj: izvestia.ru 16. 3. 2016