Už jsme mnohokrát četli a slyšeli, že „Rusko je jiné, potřebuje vlastní cestu“ a že Rusko nelze porovnávat s ostatními zeměmi běžnými srovnávacími prostředky, jako je například HDP, vymahatelnost práva nebo životní úroveň obyvatelstva. Ale myslí si to i běžní Rusové? Čerstvý průhkum Centra Levada naznačuje něco jiného.
Stále více Rusů při odpovědi na otázku, jakým státem by Rusko chtěli mít, vybírají variantu “důležité je jen to, nakolik dobře budu žít já a moje rodina”. V listopadu třetina (33 %) respondentů odpověděla, že vlastní materiální blahobyt je pro ně důležitější než státní zřízení.
V minulém roce si to myslelo 27 % respondentů a v březnu roku 2014 považovalo blahobyt vlastní rodiny za důležitější než politický systém státu 22 % Rusů.
Spolu s tím se snižuje i počet zastánců Ruska jako státu se “zcela osobitým zřízením a osobitou cestou rozvoje”. V dubnu 2014 podporovalo specifickou cestu rozvoje Ruska 21 % občanů, v listopadu 2015 to bylo 24 % Rusů. V listopadu tohoto roku osobitou cestu rozvoje země podpořilo jen 16 % Rusů. Přitom 33 % respondentů chce Rusko jako zemi “s tržní ekonomikou, demokratickým zřízením, dodržováním lidských práv; podobné západním zemím, ale se svým vlastním řádem”.
Přičemž podle dat z průzkumu si 29 % občanů pod “osobitou ruskou cestou” představuje ekonomický rozvoj země, kde se stát stará více o obyvatelstvo, než o zájmy “těch nahoře”.
V minulém roce tento názor podporovalo 20 % občanů a v letech 2008 až 2014 si takovou ruskou cestu přálo 30 a více % obyvatel země. Kromě toho si Rusové stále méně myslí, že “osobitá ruská cesta” znamená “rozpornost hodnot a tradic Ruska a Západu” – v minulém roce si tuto odpověď vybralo 20 % občanů, v listopadu tohoto roku takovou variantu podpořilo jen 10 % respondentů. A jen 8 % účastníků průzkumu si myslí, že rozvoj Ruska se nemá odlišovat od rozvoje ostatních zemí, – tento ukazatel v průběhu posledních osmi let nedosáhl 10 %.
Mimo to je více než polovina Rusů (64 %) přesvědčena, že velikost říše je určována značným blahobytem občanů, i když ještě v květnu tento úhel pohledu sdílelo jen 41 % obyvatel. Stejně tak za půl roku vzrostl počet souhlasících s tím, že “velká říše” znamená ekonomický a průmyslový potenciál země: v květnu se to domnívalo 39 % Rusů, v listopadu už 58 % dotazovaných.
Zároveň si občané stále méně pod pojmem “velká říše” představují “heroickou minulost” a “rozsah a prostor země”: v květnu si to myslelo 24 %, respektive 21 %, v listopadu jen 10 % Rusů spojovalo tyto pojmy s “velkou říší”. Přitom stále více Rusů věří, že velkou říší z Ruska vytváří “vojenská síla a jaderné střely”: v listopadu roku 2014 a v září roku 2012 si to myslelo 44 % občanů, v listopadu tohoto roku už 50 % respondentů.
Počet obyvatel považujících Rusko za velkou říši celkově zůstává poslední dva roky stabilní: v listopadu 2015 si to myslelo 65 % Rusů, v listopadu tohoto roku 64 % účastníků průzkumu. Ačkoli v listopadu roku 2011 považovala svou zemi za velkou říši méně než polovina (47 %) obyvatel a v březnu roku 1999 tento ukazatel nedosahoval 31 %.
Průzkum “Levada-centra” probíhal v listopadu na reprezentativním celoruském panelu městského a venkovského obyvatelstva. Průzkumu se účastnilo 1600 osob ze 48 regionů země.
Zdroj: rufabula.com 12. 12. 2016