Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. Tuto lidovou moudrost by si měl připomenout předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který v poslední době vypouští výroky o možnosti vládní spolupráce s KSČM. Má sice podmínku: komunisté by museli potvrdit, že Česko je a bude členem EU a NATO. Ale…
“Jo takhle to vidíš, Slávku?!” řekli si asi v centrále KSČM. A vytasili svoje podmínky. A aby to bylo nad slunce jasné, udělali to prostřednictvím prokremelského listu Izvestija.
Ať každý ví, kdo je v tomto domě pánem.
Kremlem podporovaný ruský list Izvestija zveřejnil dnes text o údajných podmínkách, které kladou vládnoucí straně ČSSD komunisté, plný překlad tohoto textu Vám nyní přinášíme.
KSČM prý s ČSSD půjde do vlády. Když zruší protiruské sankce.
Tato otázka se podle listu Izvestija může stát věcí politického přežití vládnoucí strany.
Premiér ČR a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že je ochoten sestavit vládnoucí koalici s KSČM po nadcházejících parlamentních volbách. Volby se budou konat v říjnu 2017. KSČM je ochotna spolupracovat s ČSSD pod podmínkou narovnání vztahů s Ruskem a zrušení protiruských sankcí a vyhlášení referenda o setrvání země v NATO. O tomto Izvestija informovali čeští europoslanci a členové komunistické strany.
Vládní strana ČSSD tak poprvé od roku 1995 vstoupí do koalice s komunisty z důvodu vlastního politického přežití. KSČM vždy deklarovala připravenost ke spolupráci s dalšími stranami ve vládní koalici. Jedním z požadavků ale vždy byl odklon od jednostranné zahraniční politiky země. Podle KSČM by měly být vztahy s ostatními zeměmi založeny na principu dialogu a nikoli sankční politiky, kterou upřednostňuje Západ.
Nesouhlasíme s euroatlantickým kurzem vnější politiky, a proto navrhujeme vyhlášení referenda v otázce členství naší země v NATO.
Kateřina Konečná, KSČM
“Rusko je evropským státem a my podporujeme myšlenku spolupráce od Lisabonu až po Vladivostok. KSČM vždy vystupovala proti sankcím, uloženým nejen Rusku, ale i jiným státům, zejména Íránu. Mimo to považujeme za nezbytné zavést bezvízový styk s občany Ruské federace, protože příliv ruských turistů bude mít pozitivní dopad na ekonomiku naší země,” řekl Izvestijím člen KSČM Jaromír Kohlíček.
Považujeme za nezbytné zavést bezvízový styk s občany Ruské federace.
Jaromír Kohlíček, KSČM
Česká republika je od roku 1999 členem NATO. Nicméně rozhodnutí o vstupu do aliance bylo přijato bez souhlasu občanů. Podle mínění poslankyně Evropského parlamentu, také členky KSČM Kateřiny Konečné, je obyvatelům země nezbytné dát příležitost o členství v NATO hovořit.
“Nesouhlasíme s euroatlantickým kurzem vnější politiky, a proto navrhujeme vyhlášení referenda v otázce členství naší země v NATO. Praha nemá zapotřebí být součástí vojenského bloku, který považujeme ve své podstatě za agresivní. Od České republiky jsou požadovány vyšší výdaje na obranu, což je podle našeho mínění nesmyslné, protože nás neohrožuje ani Rusko, ani žádný jiný stát. Peníze je možné investovat mnohem efektivnějším způsobem ke zlepšení v sociální oblasti,” poznamenala česká politička.
Z ekonomického hlediska je Rusko pro ČR mimořádně důležité. Za deset let – v letech 2003-13 – vzrostl český vývoz do Ruska zhruba desetkrát a činil až 6 miliard USD. I přes sankce zůstává Rusko důležitým trhem pro české firmy (Opravdu? Porovnejte zde – pozn.) . Připomeňme, že i v roce 2015, kdy byl zaznamenán největší pokles bilaterálního obchodu, vývoz do Ruska převýšil objem vývozu do zbytku zemí BRICS dohromady.
“Moskva je pro Českou republiku důležitým obchodním partnerem. Nicméně protiruská politika a sankce vedly k poklesu rozvoje vztahů. Zrušení hospodářských sankcí by mohlo být logickým krokem, který bude mít pozitivní dopad především na hospodářství samotné České republiky,” řekl Izvestijím analytik Společnosti pro studium střední a východní Evropy Michal Ondrejčík.
V roce 1995 na sjezdu v českém městě Bohumín přijala ČSSD rezoluci zakazující spolupráci s komunisty. Premiér ČR a předseda strany Bohuslav Sobotka však nedávno prohlásil, že “bohumínské usnesení je historickým dokumentem, který nereflektuje současnou politickou situaci”. Pro jeho zrušení je i český prezident Miloš Zeman, bývalý lídr sociálních demokratů, který se již dříve mnohokrát vyjádřil pro zrušení sankcí proti Rusku.
Těmto výrokům se uprostřed klesající podpory ČSSD dostává sluchu mezi obyvateli ČR. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že ČSSD, která je členem koalice s ANO a KDU-ČSL, ztratila své pozice. Pokud by se parlamentní volby konaly v únoru, vítězem by se stalo ANO s více než 28 % hlasů. ČSSD by obdržela druhé místo s 18 % hlasů, zatímco opoziční KSČM by získala 12,1 % hlasů. Podpora KDU je nyní minimální, cca 6,5 %. Rozpory mezi současným předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a lídrem ANO Andrejem Babišem mohou donutit ČSSD hledat nové partnery, i mezi opozičními stranami. Komunisté, se značnou podporou obyvatel ČR, představují vhodnou alternativu.
KSČM nyní vystupuje z pozice hlavní politické síly, která vyžaduje přehodnocení vztahů s Ruskem. Praha v důsledku sankcí ztrácí velký trh, což má negativní dopad na ekonomiku. Není proto překvapením, že spolupráci s Moskvou by uvítal i současný prezident ČR. Středoevropské země si postupně uvědomují nesmyslnost politiky, která je zaměřena na konfrontaci s Ruskem, a snaží se najít způsob, jak obnovit vztahy s Moskvou.
Zdroj: izvestia.com 3 3. 2017