Volně navazujeme na náš nedávný seriál o paktu Molotov-Ribbentrop – 14. června 1940 nacisté obsadili Paříž. O tři dny později, 17. června, Kreml poblahopřál spojencům – nacistickému Německu – k brilantnímu vítězství. Tuto skutečnost oznámil svým nadřízeným prostřednictvím spěšného telegramu velvyslanec Friedrich Werner von der Schulenburg. Přinášíme překlad plného znění tohoto telegramu, odeslaného z Moskvy dne 18. června 1940.
Telegram velvyslance Schulenburga o gratulaci Kremlu k porážce Francie
Velvyslanec Schulenburg – MZV Německo
Telegram
Moskva, 18. června 1940 – 1:40
přijat 18. června 1940 – 4:00
Č. 1167 dne 17. června
Spěšný telegram!
Molotov mne pozval dnes večer do kanceláře a vyjádřil mně nejvřelejší blahopřání sovětské vlády u příležitosti brilantního úspěchu německých ozbrojených sil (tím je míněna porážka Francie nacistickým Německem – pozn. autora).
Dále mne Molotov informoval o sovětské spolupráci ve vztahu k pobaltským zemím. Souhlasil s argumenty,
publikovanými v novinách, a dodal, že je již třeba ukončit všechny intriky Anglie a Francie, které se pokoušejí zasít nedůvěru a kontroverzi mezi Německo a Sovětský Svaz v pobaltských zemích.
K jednání o vzniku tamních nových vlád poslala sovětská vláda, navíc k akreditovaným zplnomocněncům, následující zvláštní oprávněné osoby: do Litvy – zástupce Národního komisaře zahraničních věcí Děkanozova; do Lotyšska – Vyšinského, zástupce Rady Ministrů (Rada Národních Komisařů v SSSR – pozn. autora); do Estonska – leningradského stranického vůdce Ždanova.
V souvislosti s útěkem Smetony (tehdejšího prezidenta Litvy – pozn. autora) a možným překročením hranic jednotkami (bývalé) litevské armády* Molotov prohlásil, že litevská hranice je zjevně nedostatečně chráněna. Sovětská vláda proto v případě potřeby poskytne vládě litevské pomoc k ochraně hranic.
Schulenburg
*Na rozdíl od Lotyšska a Estonska, Litva sousedila nejen se Sovětským Svazem, ale i s Německem. Mnohým Litevcům nezbývalo nic jiného, než utéci před sovětskou okupací do sousedního Německa. Tak jednali nejen členové litevské vlády, vyšší vojenští hodnostáři a diplomaté, ale i celé vojenské jednotky litevské armády, které nezákonně přešly německo-litevskou hranici a vzdaly se Němcům. – pozn. autora.
Zdroj: grimmir74.liverournal.com