V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině a liknavějším přístupem Evropské unie vůči agresorovi se ukrajinským mediálním prostorem začala šířit báseň Olexandra Olese „Pamatuj si“, známá i jako „Evropa mlčela“. Autor v ní připomíná krátké a pohnuté dějiny Ukrajinské lidové republiky, která spoléhala na pomoc západních zemí, ale nakonec podlehla tlaku bolševiků a v březnu 1921 byla Rižským mírem definitivně rozdělena mezi Polsko a sovětské Rusko.
Když Ukrajina za své právo
žít
vedla boj s katy, žila
a mřela,
a chtěla jen trochu soucitu
mít,
Evropa mlčela.
Když z Ukrajiny v nerovném
boji
slzy kapaly,
krev crčela,
a doufala v pomoc
ve zbroji,
Evropa mlčela.
Když Ukrajina v železném
jhu
pole orala,
na pána dřela,
i skály svým nářkem rozezněly
tmu,
Evropa mlčela.
Když Ukrajina krvavou
pšenici
pro své katy žala
a umírala,
a hlady už nemohla cokoli
říci,
Evropa mlčela.
Když Ukrajina život proklela,
pohřebními zvony se rozezněla,
slzy ukáply
i démonu zla,
Evropa mlčela.
22. 8. 1931
Olexandr Kandyba se narodil 5. prosince 1878 ve městě Bilopillja v tehdejší Charkovské gubernii. Později si pro publikování svých děl zvolil pseudonym Olexandr Oles.
Byl významným ukrajinským spisovatelem a dramatikem, představitelem symbolismu.
Jeho tvorbu lze rozdělit na dvě období – ukrajinské a v emigraci. K té se uchýlil krátce po říjnovém převratu v Rusku. Postupně pobýval v Budapešti a ve Vídni a v roce 1924 se usadil v Praze. Právě v době československého exilu vznikla jeho v současné době neznámější báseň „Pamatuj si“.
Olexandr Oles zemřel v Praze dne 22. července 1944 krátce poté, co se dozvěděl o smrti svého syna Oleha Olžyče, který byl zatčen gestapem a zemřel během výslechu v koncentračním táboře Sachsenhausen.
Včera od smrti Olexandra Olese uplynulo 73 let.
Originál básně najdete zde