Řediteli Levada-centra Lvu Gudkovovi byla 26. listopadu v Kolíně nad Rýnem předána cena Lva Kopeleva za svobodu a lidská práva. Po předání ceny sociolog Lev Gudkov vysvětlil v rozhovoru pro DW, co chybí Západu ve vztazích s Ruskem, zhodnotil situaci v zemi a okomentoval nadcházející prezidentské volby.
Rusko je toxický, nebezpečný stát, který chrání svou legitimitu prostřednictvím vyvoláváním konfliktů, hrozbou války, výhrůžkami konfrontací.
DW: Co pro vás znamená cena Lva Kopeleva?
LG: Já jsem na cenu Lva Kopeleva neobyčejně hrdý. Je to uznání významu naší práce a výraz solidarity. Protože v Rusku se k našim průzkumům staví rozporuplně. Lidé říkají: “Nechci věřit tomu, co říkáte, nechci to uznat.” Protože je to demotivující, vzbuzuje to pocit beznaděje. My si skleslost a bezmoc nemůžeme dovolit. Je nutné mluvit o tom, jaká je realita, to je neobyčejně důležité, protože v Rusku existuje extrémní deficit porozumění toho, co se děje, a interpretace událostí je velmi špatná.
Liberálové, demokraté trpí iluzemi o tom, že se putinský režim co nevidět rozpadne. Ale my říkáme, že tento režim má určitý zdroj stability. Stejně se jednou rozpadne, ale ne brzy. Odpor vůči našim diagnózám a analýzám je velmi značný. Pro nás je uznání ze strany německé společnosti, politiků a analytiků neobyčejně důležité i psychologicky, protože nás propaganda diskredituje – jak ve vědeckém, tak i v intelektuálním smyslu (to, že my pracujeme správně).
DW: To, že vás pozvali do Kolína nad Rýnem, může propaganda využít pro další diskreditaci.
LG: Určitě se to stane, ale existuje určitá hranice ústupků. Je nutné v určitý moment říct – já si za svým stojím a nemohu jinak. Je nutné pokračovat v práci. Je nutné pochopit, co se děje. Vývoj událostí v Rusku je pro evropskou společnost skutečně nebezpečný. Je nutné to pochopit zcela jasně. Zdá se mi, že to, co tady na Západě chybí, je určitá střízlivost analýz, morální jednoznačnost. Protože ekonomické a politické zájmy velmi často pobízejí k pragmatickému cynismu, což ale problémy neřeší, jen je oddaluje, nebo prohlubuje. Domnívám se, že jasná diagnóza je v dané situaci neobyčejně důležitá.
DW: A jakou diagnózu stanovíte Rusku?
LG: Toxický, nebezpečný stát, který chrání svou legitimitu prostřednictvím vyvoláváním konfliktů, hrozbou války, výhrůžkami konfrontací. Tím mobilizuje společnost uvnitř Ruska na podporu moci. Pro režim je to dnes jediný zdroj. Domnívám se, že je to mimořádně nebezpečný vývoj situace.
DW: Jak hodnotíte nadcházející prezidentské volby v Rusku?
LG: Výsledek je předem daný. S 95procentní pravděpodobností bude absolutní většinou zvolen Putin. Podle našich dat je už teď 63 % připraveno volit jeho. To nejsou volby, protože Putinovi oponenti nebo soupeři nebudou k volbám připuštěni.
DW: Máte na mysli Alexeje Navalného?
LG: Navalného především. Proto je to imitace voleb. Je to to, co se v politologii označuje jako aklamace pro toho, kdo už moc má. Navalného zjevně k volbám vůbec nepustí, protože je to skutečně jediný oponent. Je to talentovaný politik. Lze říci, že je to vůbec jediný politik v Rusku.
DW: V předvečer udělení ceny byla v Německu vydána kniha vašich prací v němčině. Bylo to pro vás překvapení?
LG: Absolutně, totálně nečekané. Stalo se to v době mé návštěvy v Nadaci Lva Kopeleva (Lew Kopelew Stiftung). Manfred Sapper pro mě zcela nečekaně vytáhl tuto knihu a představil ji, čímž mě uvrhl do naprostých rozpaků a po nějakou dobu jsem prostě nedokázal odpovídat na otázky.
DW: Šéfredaktor německého časopisu Osteuropa Manfred Sapper podtrhl, že pomáháte vědcům i novinářům v zahraničí Rusko pochopit. Domníváte se, že je to jeden z vašich úkolů?
LG: Náš úkol zformuloval můj učitel Jurij Levada: jsme zrcadlo společnosti. Jsme teploměrem jeho nálad. Jsme interprety toho, co s odehrává. Naše data bývají zřídkakdy radostná a vzbuzující naději. Ale pokud se ke své práci stavíme čestně, nemáme se za co stydět. Velmi často působíme jako patologové demokracie. Ale i to je potřeba.
DW: Když jsou data neradostná, co vám pomáhá uchovat si optimismus?
LG: Ta jsou depresivní opravdu dost často. Optimismem, ani radostí nenaplňují. Ale z vědeckého hlediska je to velmi důležité a má to význam nejen pro Rusko. Popisujeme jeden z typů represivních režimů. To je část souhrnné práce západního myšlení, práce západních společenských věd na analýze procesů přechodu, demokratického pohybu, modernizace. I když to vůbec není jednoznačný proces.
DW: Snažíte se distancovat?
LG: To nepomáhá. Tady je nutné udržovat distanc mezi diagnózou, mezi našimi metodami a vlastními pocity. To jsou samozřejmě zcela různé roviny. Ať už je můj vztah k tomu, co se děje, jakýkoliv, musím pracovat jako lékař nebo analytik. Jinak bych se ocitl v zajetí vlastních iluzí a vydával svá přání za realitu, jak se to velmi často stává.
Zdroj: dw.com 27. 11. 2017