Páteční Zrcadlo jsem věnovala suchým propočtům – kdo se nejpravděpodobněji dostane do Senátu, které senátorské kluby posílí, které naopak ztratí vliv, resp. který z nich by mohl v nové sestavě získat převahu. A jelikož šlo o výpočty, které by v daných podmínkách pravděpodobně zvládlo dítko z první, maximálně druhé třídy obecné školy, prakticky se nešlo zmýlit. O víkendu, po sečtení voličských hlasů z druhého kola senátních voleb, jen málokdo, kdo zrovna dvakrát nefandí antisystémovým politickým silám – s ANO v čele a komunisty na chvostu – a jejich vládním podržtaškům, dokázal skrýt uspokojení z výsledku: Babišovo hnutí bylo schopno proměnit jedinou nominaci, ČSSD ztratila 9 křesel a za komunisty (a SPD) už v Senátu nesedí nikdo. Andrej Babiš předem neskrýval svou nedůvěru ve vlastní kandidáty a v druhém kole ani nešel volit a radši odjel někam za sluníčkem (ne že by Babišova účast jako voliče mohla nějak změnit výsledky).
Vládní strany tedy v Senátu ČR nemají navrch a už teď je prakticky jisté, že jejich kluby nedají dohromady ani 25 % hlasů. Na straně opozičních sil je ovšem situace velice napínavá. Celkem tři senátorské kluby mají nyní šanci získat největší vliv v Senátu, tudíž i navrhnout svého člena za předsedu a potažmo i určovat, jakým směrem se Senát v příštích dvou letech vydá. Doposud všechno vypadá dobře, až růžově, vždyť demokratické opoziční strany získaly převahu a příští dva roky budou jistě velmi dobře hrát roli pojistky proti nesystémovým zásahům do parlamentní demokracie.
Tak teď nějaké ty mráčky.
Europoslance za ODS Zahradila o víkendu rozrušil výrok předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, kterého se dopustil v nedělních Otázkách Václava Moravce, cituji: “Když budou lidé jako Zahradil a Václav Klaus ml. součástí ODS, bude pro část lidí těžko volitelná.” Jen pro připomenutí, pan Zahradil je ten pán, co nemá rád EU, zato má rád Orbána a moc moc rád přejímá rétoriku Hradu. Také je to ten pán, co v sobotu, v průběhu voleb sdílel na twitteru společnou fotku Pavla Bělobrádka a Daniela Hermana s Berndtem Posseltem s typickým přízemně manipulativním komentářem (zde). Podobný typ komentářů včetně kopírování hradní rétoriky běžně svým čtenářům předkládá i Václav Klaus mladší (poslední, mimořádně výmluvný příspěvek zde).
Bělobrádkův výrok k Zahradilovi a Klausovi byl na twitteru kýmsi glosován ve smyslu, že ODS možná nebude volitelná pro část lidí, kteří by jinak ODS volili, zato však bude velmi volitelná pro některé voliče ANO a SPD. Logiku to dává – manipulativní výroky, texty plné argumentačních faulů a hradní rétoriky, včetně veřejně proklamované náklonnosti jistým autoritářským režimům naznačují, že přinejmenším část ODS, reprezentovaná těmito pány, zřejmě preferuje voliče poněkud mdlého rozumu. Ovšem pánové Zahradil či Klaus ml. v našem Senátu (zatím) nesedí a jejich domovská strana ODS se (zatím) tváří, že minimálně některé jejich názory a postoje nejsou tak úplně v souladu s oficiální politikou strany. Jenže těžko říct, jestli to tak zůstane.
Zato místopředseda KDU-ČSL, čerstvě znovuzvolený senátor za Vsetín, a možný kandidát na předsedu Jiří Čunek v Senátu sedí už mnoho let a dlouhodobě dává veřejně najevo, že nemá nejmenší problém s hnutím Andreje Babiše. Znovu to potvrdil včera, když prohlásil, že pro něj je ANO partner a když KDU-ČSL po volbách do Poslanecké sněmovny nevstoupila do jednání o vládním angažmá, považoval to za chybu (zde). Jelikož předseda strany Pavel Bělobrádek oznámil odchod z politiky, lze předpokládat, že se Jiří Čunek na nejbližším sjezdu strany bude opět ucházet o post předsedy. Jaký směr by po jeho zvolení mohla nabrat KDU-ČSL lze odvodit z rozhovoru zde).
Jakkoliv jsou tedy výsledky senátních voleb pro demokraticky smýšlející část voličů povzbuzující, vždyť vládní strany oslabily a do Senátu se dostalo několik velmi kvalitních kandidátů i z řad občanské společnosti, opatrnost je na místě. O budoucím směřování momentálně poslední pojistky k zachování parlamentní demokracie v naší zemi může hodně napovědět nejbližších pár týdnů.