Přinášíme překlad textu, zveřejněného v září na serveru kommersant.ru, věnovaného každoročnímu sociologickému průzkumu ruské agentury Levada Centr.
Rusům přibyly problémy: Levada Centr zaznamenalo prudký nárůst napětí ve společnosti
Podle sociologů z agentury Levada Centr roste mezi Rusy sociální napětí. Množství problémů, které občany trápí, se zvyšuje, zvlášť ostře je vnímán růst cen, zchudnutí populace a nezaměstnanost. Sociologové uzavírají, že situace je podobná stavu před bankrotem v roce 1998.
V průběhu každoročního průzkumu (probíhal na konci srpna) o problémech, které Rusy trápí, zjistili v agentuře Levada Centr, že ve srovnání s analogickým obdobím roku 2017 respondenti tentokrát reflektovali prakticky všechny problémy vyjmenované v dotazníku. Nejčastěji byl (72 %) respondenty uváděn růst cen a 52 % z nich pociťuje “zchudnutí populace”. Znepokojení růstem nezaměstnanosti je vyšší než v předchozích letech: prakticky každého druhého obyvatele Ruska tento problém trápí. Krizi ekonomiky uvedlo 30 % respondentů, stejně jako nespravedlivé přerozdělování příjmů. A 21 % považuje za problém “krizi morálky, kultury a mravnosti”.
Za minulý rok se značně zvýšila nespokojenost obyvatelstva se stavem životního prostředí (ze 14 na 25 %) a nárůstem počtu trestných činů (z 8 na 15 %). V Levada Centru zaznamenali, že po “obnovení sociálního optimismu” v letech 2014 až 2017, zapříčiněném připojením Krymu, se ukazatele v tomto roce blíží k hodnotám z let 2012 – 2013. Nejmenší znepokojení mezi obyvatelstvem vzbuzují “teroristické činy v Čečensku a Severním Kavkaze” (3 %), nárůst onemocnění AIDS (4 %) a omezování občanských práv (6 %).
Ředitel agentrury Levada Centr Lev Gudkov říká, že každý bod dotazníku vzrostl průměrně o jednu třetinu: taková data byla naposledy zaznamenána před 20 lety, těsně před bankrotem v roce 1998 (podle tehdejších výzkumů VCIOM). “To znamená, že napětí v zemi se prudce zvýšilo. Nejedná se přitom o znepokojení nějakým konkrétním problémem, ale jde o nárůst všeobecného napětí a nespokojenosti,” doplnil Lev Gudkov.
Podle sociologických dat začal růst nespokojenosti Rusů v prosinci roku 2017, během prezidentské kampaně se pozastavil (volby proběhly v březnu roku 2018). Podle Lva Gudkova se to stalo díky “napumpování obyvatelstva sliby”. Kritickým se podle názoru experta stalo vládní prohlášení o zvýšení věku odchodu do důchodu, byť v současné době nemá roztrpčenost lidí konkrétní tvar. “Občané pociťují růst výdajů na armádu, policii, činitele, válku v Sýrii, jejíž smysl nechápou, konfrontaci se Západem,” říká Gudkov. “A k tomu ještě důchodová reforma. To je porušení tiché společenské smlouvy.” Připomeňme, že po vyhlášení reformy klesla podpora Jednotného Ruska, vlády i samotného Putina.
Zatím se sociologové pokoušejí předpovědět, zda se nespokojenost přelije do masových protestů nebo do výsledků voleb v září (nespokojenost se zde projevila několika porážkami kandidátů Jednotného Ruska, pozn. překl.). “Silné protesty potřebují silné organizátory. Teď povstaly inertní vrstvy,” poznamenal Gudkov. Podle jeho slov v sociálním složení nespokojených “nejsou ty skupiny, které vystupovaly v letech 2011 až 2014“: “Zvedají se středně velká města. Jejich nespokojenost má jiné motivy, to není ten protest, který organizuje Alexej Navalnyj, u obyvatelstva se začíná dostávat na povrch všednodenní napětí.”
Jekatěrina Grobmanová
Zdroj: kommersant.ru 6. 9. 2018