Pojem „lumpenkavárna“ nebo „pražská kavárna“ vtáhl do veřejné debaty v legendárních Hovorech z Lán před dvěma lety prezident Zeman. Obecně se předpokládá, že Zemanův termín má vyčlenit část společnosti, zpravidla tvořené elitami a intelektuály, a v očích zbývající společnosti ji znedůvěryhodnit a dehonestovat. Termín „lumpenkavárna“ je podle některých vysvětlení parafráze na označení „lumpenproletariát“, jehož původ je třeba hledat u Karla Marxe. Slovo „kavárna“ má zas odkazovat na prvorepublikovou společnost vzdělanců. Vypadá to tedy, že Miloš Zeman mistrně spojil dvě věci, přičemž jedna věc, ta ošklivá, lumpácká, kterou popsal Karel Marx, zkazila tu pěknou, kterou reprezentoval například Karel Čapek. Pražská kavárna je tedy touto optikou skupina vyvrhelů, povalečů a nemakačenků, jakkoliv vzdělaných a inteligentních, kteří, místo aby společnosti přispěli svou prací a vědomostmi, vymýšlejí raději různé způsoby, jak prezidentovi naší země škodit. Geniální, co říkáte? Mluvčí Ovčáček je genialitou této prostinké manipulace tak pohlcen, že nezapomíná termín „pražská kavárna“ používat pomalu v každé větě. Má to ovšem malý háček, ten génius, který s celou touhle kostičkou do hry na nervy celé společnosti přišel, zřejmě nebyl Miloš Zeman. Je možné, že se pan prezident nechal inspirovat. Kým? Josifem Stalinem. Chcete důkaz? Samozřejmě jen nepřímý. Přinášíme překlad zprávy uveřejněné sovětským listem „Pravda“ dne 1. 12. 1939. Možná byla umístěna ve sborníku listu Pravda někde vlevo dole.
O lživé zprávě agentury Havas
Korespondent listu „Pravda“ oslovil soudruha Stalina s dotazem: „Jak se soudruh Stalin staví ke zprávě agentury Havas o „Stalinově projevu“, který jakoby pronesl 19. srpna v politbyru a v němž jakoby zazněla myšlenka, že „válka by měla pokračovat tak dlouho, jak jen to bude možné, aby se bojující strany vyčerpaly“?“
Soudruh Stalin poskytl následující odpověď:
„Toto oznámení agentury Havas je, podobně jako její mnohé další zprávy, lež. Já samozřejmě nemohu vědět, v jaké kabaretní kavárně tuto lež vyprodukovali, ale ať pánové z agentury Havas lžou jakkoliv, nemohou popřít, že:
- a) nebylo to Německo, kdo zaútočil na Francii a Anglii, ale Francie a Anglie zaútočily na Německo, čímž si na sebe vzaly zodpovědnost za současnou válku;
- b) po zahájení bojových akcí se Německo obrátilo na Francii a Anglii s mírovými návrhy a Sovětský svaz německé mírové návrhy otevřeně podpořil, neboť se domníval i nadále domnívá, že co nejrychlejší ukončení války zásadně zlepší situaci všech zemí a národů;
- c) vládnoucí kruhy Anglie a Francie hrubě odmítly jak mírové návrhy Německa, tak i snahy Sovětského svazu o co nejrychlejší ukončení války.
Toto jsou fakta.
Jaké argumenty proti těmto faktům mohou mít kavárenští politici z agentury Havas?“
Pro uvedení zprávy do kontextu přikládáme krátkou stať ze Zubovových Dějin 20. století.
Po vypuknutí druhé světové války, oznámila francouzská agentura Havas, že podle jejích údajů se 19. srpna 1939 uskutečnilo tajné zasedání politbyra, na němž Stalin pronesl řeč následujícího obsahu: „Otázka míru či války se dostává do fáze, která je pro nás kritická. Pokud uzavřeme smlouvu o vzájemné pomoci s Francií a Velkou Británií, Německo se zřekne Polska a začne hledat modus vivendi se západními mocnostmi. Válka bude zažehnána, ale do budoucna mohou události nabýt povahy velmi nebezpečné pro SSSR. Pokud přijmeme návrh Německa, Německo samozřejmě napadne Polsko a zásah Anglie a Francie se stane nevyhnutelným. … Potom můžeme doufat v náš výhodný vstup do války. Zkušenost posledních dvaceti let ukazuje, že v době míru nelze mít v Evropě komunistické hnutí do té míry silné, aby uchvátilo moc. Diktatura strany se stává možnou pouze v důsledku velké války. Učiníme svou vlastní volbu, a ta je zřejmá. Musíme přijmout německý návrh a zdvořile poslat anglo-francouzskou misi domů. Výhodou, kterou získáme, bude zničení Polska. … Je v zájmu SSSR, aby válka vypukla mezi Říší a kapitalistickým anglo-francouzským blokem … a trvala co možná nejdéle za účelem vyčerpání obou stran.„
Dodnes se mezi historiky vedou spory o tom, byl-li text šíření Havasem falzifikací. Materiály sovětských vládních zasedání ze srpna 1939 nejsou bohužel doposud odtajněny, takže není možné s jistotou prověřit, konalo-li se 19. srpna jednání, na kterém by vystoupil Stalin s podobnou řečí. Ale i kdyby informace zveřejněná Havasem byla falzifikací, naprosto přesně odráží Stalinovy názory a téměř slovo od slova se shoduje s jeho sdělením Georgi Dimitrovovi ze 7. září 1939 a se zářijovým oběžníkem Komiterny.
Zdroj: List „Pravda“, 1. 12. 1939 Zubov: Dějiny Ruska 20. století – díl II.