23. srpna 1939 byla v Moskvě uzavřena smlouva mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem, která definitivně rozvázala ruce Hitlerovi a Stalinovi a která díky tajnému dodatku o vymezení sfér vlivu ve východní Evropě vedla přímo k začátku druhé světové války.
Ráno dne 17. září 1939 byla polskému velvyslanci v Moskvě doručena nóta vlády SSSR, 18. září bylo zveřejněno německo-sovětské komuniké k aktuální situaci v Polsku.
22. září 1939 bylo zveřejněno další německo-sovětské komuniké, o stanovení demarkační linie mezi německou a sovětskou armádou, jehož překlad vám nyní přinášíme v rámci seriálu 77 let od podepsání paktu Molotov – Ribbentrop.
Německá vláda a vláda SSSR ustanovily demarkační linii mezi německou a sovětskou armádou, která probíhá po řece Pisa až k jejímu soutoku s řekou Narev, dále po řece Narev k soutoku s řekou Bug, dále po řece Bug k jejímu soutoku s řekou Visla až do jejího soutoku s řekou San a dále po řece San až k jejím pramenům.
Operativní svodka generálního štábu RKKA
22. září 1939 oddíly Rudé armády operující v západním Bělorusku obsadily město Bělostok a pevnost Brest-Litevsk a zahájily očistu Avgustovských lesů (severozápadně od města Grodno-pozn.) od zbytků polské armády.
Oddíly Rudé armády operující na západní Ukrajině a likvidující pozůstatky polské armády očistily oblast Sarn od skupin důstojníků. Při likvidaci odporu útvarů polské armády v oblasti města Lvov se dnes oddílům Rudé armády vzdalo 6 pěchotních divizí a 2 samostatné dělostřelecké pluky v čele s generálem Langerem.
Podle neúplných dat bylo v období od 17. do 22. září zajato 120 tisíc polských vojáků a důstojníků, zabaveno 380 děl a 1400 kulometů.
Přikládáme úryvek z publikace Dějiny Ruska 20. století, jejichž editorem byl prof. Andrej Zubov.
Směrnice lidového komisaře obrany z 22. září 1939 stanovovala: „Obrátí-li se na velení Rudé armády němečtí představitelé s prosbou o pomoc ve věci zničení polských jednotek nebo skupin, které stojí v cestě menším jednotkám německých vojsk, velení Rudé armády, náčelníci kolon, vyčlení v případě nutnosti nezbytné síly, které zajistí zničení překážek, ležících ve směru jejich pohybu.“
Dne 23. září dorazila do Lvova delegace složená ze čtyř německých důstojníků, kteří informovali o tom, že západně od města Hrubieszówa se soustřeďují početné síly Poláků (zhruba tři pěchotní, čtyři jízdní divize a také dělostřelectvo). Bylo sděleno, že německé velení se chystá zasadit na křídle hrubieszówské skupině úder tanky v severním směru. „Zároveň navrhují„, uváděl velitel divize Ivanov v hlášení armádnímu velení, „abychom se podíleli na společném zničení zmíněné skupiny. Štáb německých vojsk se nachází v Grudeku Jagelonském, kam žádáme vyslat naši delegaci.“ Poté byl 8. střelecký sbor RKKA poslán do prostoru Hrubieszóva, kde zahájil boj proti polským jednotkám.
Přehlídka v Brestu
Bolševické noviny opěvovaly „sovětsko-neměcké bratrství ve zbrani„. V Brestu byla 22. září uspořádána společná německo-sovětská vojenská přehlídka u příležitosti předání města Rudé armádě wehrmachtem v souladu s předchozími dohodami. Přehlídku provedli brigádní velitel Semjon Mojsejevič Krivošein a generál Heinz Guderian.
Zdroj: liverjournal.com Dějiny Ruska 20. století, díl II. 1939 – 2007