23. srpna 1939 byla v Moskvě uzavřena smlouva mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem, která definitivně rozvázala ruce Hitlerovi a Stalinovi a která díky tajnému dodatku o vymezení sfér vlivu ve východní Evropě vedla přímo k začátku druhé světové války.
Ráno dne 17. září 1939 byla polskému velvyslanci v Moskvě doručena nóta vlády SSSR, 18. září bylo zveřejněno německo-sovětské komuniké k aktuální situaci v Polsku. 22. září 1939 bylo zveřejněno další německo-sovětské komuniké, o stanovení demarkační linie mezi německou a sovětskou armádou. 28. září 1939 byla uzavřena německo-sovětská smlouva o hranicích a přátelství.
Náš seriál 77 let od podepsání paktu Molotov Ribbentrop uzavíráme prohlášením německého ministra zahraničí J. von Ribbentropa pro sovětskou státní tiskovou agenturu TASS a krátkým shrnutím obsahu německých novin o stvrzení přátelských vztahů obou zemí.
Prohlášení ministra zahraničí, p. von Ribbentropa korespondentovi agentury TASS (29. 9. 1939)
Před odjezdem z Moskvy ministr zahraničí Německa, p. von Ribbentrop učinil před korespondentem agentury TASS následující prohlášení: „Můj pobyt v Moskvě budě opět krátký, bohužel příliš krátký. Doufám, že příště se zde zdržím déle. Nicméně tyto dva dny jsme využili dobře. Vyjasnili jsme si následující věci:
1. Německo-sovětské přátelství je nastoleno definitivně.
2. Obě země nikdy nedovolí vměšování třetích států do východoevropských otázek.
3. Obě země si přejí, aby byl nastolen mír a aby Anglie a Francie ukončily zcela nesmyslný a neperspektivní boj proti Německu.
4. Pokud však v těchto zemích převládnou váleční štváči, budou Německo a SSSR vědět, jak na to odpovědět.“Ministr dále poukázal na včera dosaženou dohodu mezi vládami Německa a SSSR o rozsáhlém ekonomickém programu, který přinese výhody oběma zemím. Na závěr p. von Ribbentrop prohlásil: „Jednání probíhala v obzvlášť přátelské a skvělé atmosféře. Nicméně bych rád vyzdvihnul srdečné přivítání ze strany sovětské vlády a obzvláště panem Stalinem a panem Molotovem.“
Přikládáme úryvek z publikace Dějiny Ruska 20. století, jejichž editorem byl prof. Andrej Zubov.
Dne 29. září padla pevnost Modlin, 2. října se vzdala polská divize, která se po celý měsíc statečně držela v obklíčení na poloostrově Hel. Dne 6. října se vzdala wehrmachtu poslední polská skupina vojsk pod velením generála Franciszka Kleberga, sevřená mezi německými a sovětskými vojsky.
Londýn poskytl polské vládě útočiště, exilovým prezidentem se stal Władysław Raczkiewicz. V čele polské londýnské vlády stanul 30. září 1939 Władysław Sikorski, který se rovněž stal vrchním velitelem polské armády a vyzval Poláky, aby pokračovali v partyzánském boji proti dobyvatelům. Polské jednotky, které neskončily v zajetí, se stáhly do lesů. Spolu s dobrovolníky, kteří se k nim přidávali, vytvořily Svaz ozbrojeného odboje, budoucí Zemskou armádu (od roku 1942), podřízenou generálovi Sikorskému.
Německý tisk o sovětsko-německých vztazích (29. září 1939)
Berlín 29. září (TASS) – Noviny Völkischer Beobachter na titulní straně píší: “Nepřátelé se po dlouhou dobu snažili vyrýt hlubokou propast mezi dvěma velkými říšemi. Chtěli Sovětský svaz a Německo poštvat proti sobě. Anglo-francouzská snaha využít Rusy jako potravu pro děla k dosažení anglických imperialistických cílů se obrátila vniveč. Německo a Sovětský svaz se vydaly cestou přátelských vztahů. Předchozí napjaté vztahy, jež přinášely těžké ekonomické ztráty oběma zemím, byly revidovány a současnou německo-sovětskou spolupráci je třeba chápat jako radikální obrat.
V souvislosti s obrovskými možnostmi rozvoje ekonomických, obchodních a politických vztahů mezi oběma zeměmi – uzavírají noviny – si Německo vřele přeje jít cestou těsné spolupráce se Sovětským svazem, cestou, která znamená skutečný obrat v evropských dějinách.”
Berlín, 29. září (TASS) – Všechny noviny otiskly na titulních stranách zprávu z Moskvy o slavnostním obědě na počest německého ministra zahraničních věcí Ribbentropa, který se uskutečnil v Kremlu. V korespondenci se zdůrazňuje, že oběd v Kremlu proběhl výlučně v přátelské atmosféře. V řadě přípitků, říká se ve zprávě, byla vyjádřena vůle k dalšímu prohloubení a upevnění politických a ekonomických vztahů mezi Německem a Sovětským svazem.
Dne 31. října řekl na zasedání Nejvyššího sovětu SSSR Molotov o Polsku: „Stačil poměrně krátký nápor ze strany německé armády, a poté Rudé armády, aby z onoho škaredého plodu Versailleské smlouvy, žijícího na úkor útlaku nepolských národů, nic nezbylo.“
Zdroj: livejournal.com ; Dějiny Ruska 20. století, díl II. 1939 – 2007