Anne Applebaumová zveřejnila před týdnem text o podezřeních z ruského vměšování do amerických voleb, která se neustále vynořují kolem lidí z Trumpovy administrativy a kampaně. Trumpova popularita byla před týdnem v porovnání s jinými americkými prezidenty na dně.
Anne Applebaumová: Každý den přináší nová ruská odhalení. Ale není to tak bizarní, jak to vypadá.
Bývalý bezpečnostní poradce chce svědčit pod zárukou beztrestnosti.
Předseda zpravodajského výboru Sněmovny se plíží do Bílého domu na tajné porady.
Každý den ve Washingtonu přinese nové odhalení a každý den odhalí novou historku o tom jak někdo další mluvil o něčem s kýmsi z Ruska.
Ale i když se vám to může zdát pomíjivé nebo absurdní, bizarní nebo nepravděpodobné, ve skutečnosti to není ani jedno z toho. Udělejme krok zpátky a rozhlédněme se po světě: Ruské vměšování do demokratických voleb není ani nové ani neobvyklé. Právě naopak: je všudypřítomné, hraje roli v snad v každé západní demokracii a běžně užívá stejných schémat jako v případě posledních voleb ve Spojených státech, což často vede ke stejným zmatkům.
Pravda, někde se využívá i financování, o čemž ve Spojených státech žádné důkazy nejsou. Francouzská kandidátka na prezidenta, Marine Le Pen z “krajně pravicové” Národní Fronty, byla minulý víkend v Moskvě a její strana se otevřeně snaží získat ruskou finanční podporu. V roce 2014 dostala Národní Fronta úvěr ve výši 9 milionů eur z První česko-ruské banky a v roce 2016, jak se ukázalo tento týden, získala další 3 miliony euro od jiné ruské banky; politický fond vedený jejím otcem, bývalým lídrem strany, také dostal 2 miliony euro z Rusy vlastněného kyperského fondu.
Agenda Le Penové, zaměřená na odpor vůči Evropské unii a NATO, dokonale ladí s Moskvou, jejímž cílem je zničit evropské a transatlantické instituce omezující ruský vliv. Voliče Le Penové tato podpora nijak neodrazuje: na jejím velkém shromáždění ve francouzském Lille před pár dny se při vyslovení Putinova jména ozýval jásot.
Občas je ruské vměšování více skryté a zahrnuje výcvik a podporu krajně pravicových a extrémistických skupin. Maďařští neonacisté, kteří podle úřadů koncem minulého roku zavraždili policistu, drželi nelegální vojenské zbraně a mají vazby na ruské operativce. Krajně pravicové skupiny ve Skandinávii mají také vazby na podivné ruské “nacionalistické” skupiny, které jim občas půjčují peníze nebo jim pomáhají ve výcviku.
Ale většinou má ruské zasahování do zahraničních voleb stejnou formu, jaká byla užita ve Spojených státech. Ruské weby fungující otevřeně (RT, Sputnik) nebo pod dalšími jmény vypouštějí falešné zvěsti nebo konspirační teorie, které pak trollové a boti, ruští i domácí, dál roznášejí. Globsec, slovenský think tank monitorující prokremelská média společně s partnery z Maďarska a České republiky, objevil, že jen v lednu prokremelská dezinformační média v regionu šířila informace o tom, že “CIA plánuje zavraždit Donalda Trumpa,” že “NATO je teroristická organizace,” a že “EU je Třetí říše.” Ten samý typ médií pak v tom samém měsíci stavěl proti sobě nepříznivé ohlasy na Trumpův první výnos o zákazu vstupu muslimům do země a klid a jednotu, které převažují v Rusku, kde prošel zákon dekriminalizující některé formy domácího násilí 385 hlasy oproti dvěma a kde proti tomuto novému opatření protestoval jen jeden osamělý lidskoprávní aktivista.
Krátký dezinformační souhrn, který vydává EU, také zaznamenal, že nedávno proběhlé výročí ruské anexe Krymu bylo provázeno historkami o vazbách mezi ukrajinskou vládou a údajnými neonacisty, nebo dokonce voláním po anexi zbytku Ukrajiny.
Ovšem epicentrem jsou v tento okamžik francouzské volby, kde je zjevná podpora pro Le Penovou doprovázena skrytou opozicí vůči jejímu hlavnímu rivalovi, centristovi Emmanuelu Macronovi.
Jeden z nejčtenějších článků na serveru Sputnik France v únoru byl text, který uvedl,že Wikileaks disponují tajnými informacemi o Macronovi (nezní vám to povědomě?), a ty že v určitý okamžik uvolní.
Tým ověřovatelů pravdivosti informací večerníku Le Monde, Les Décodeurs (část většího konsorcia s názvem Crosscheck, které se spojilo v boji proti falešným politicky zaměřeným zprávám), dal dohromady seznam doposud nejčastěji sdílených nepodložených zpráv z volební kampaně. Nepřekvapivě jsou z největší části o terorismu, imigraci a Macronovi. Mimo jiné zahrnují útoky na Macrona falešné zprávy, které se objevily na webových stránkách téměř totožných s belgickým deníkem Le Soir a které obviňují Macrona, že obdržel finanční prostředky ze Saudské Arábie. Pokud by to byla pravda, což není, mohlo by to zmírnit některé obavy z financování Le Penové z Ruska.
Samozřejmě je toho víc – v Itálii, Ukrajině nebo v Polsku, dokonce i v Kanadě, kde se prapodivná dvojice “novinářů” (Rus a Polák) pokusila pošpinit kanadského ministra zahraničních věcí ukrajinského původu.
A bude toho mnohem více v Německu, až se přiblíží volby, speciálně protože už víme, že ty samé hackerské skupiny, které operovaly ve Spojených státech, jsou činné také v Berlíně.
Jsem člověk, který věří na americkou výlučnost. Ale v tomto případě nemůže být o výlučnosti Ameriky vůbec řeč..
Zdroj: washingtonpost.com 31. 3. 2017