Přinášíme nový díl našeho pravidelného seriálu Týden propagandy: zaměřeno na Česko. V něm vás seznamujeme s nesmysly a absurditami, jež se snaží českým čtenářům předkládat tzv. alternativní weby. Zdrojem informací je pravidelný report projektu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty, který se věnuje monitoringu hlavních prokremelských informačních kanálů v Česku a na Slovensku.
Připomínky osvobození Československa
Dominantním tématem, kterému se monitorované servery v uplynulém týdnu věnovaly, byly akce připomínající osvobození Československa Rudou armádou. Sputnik například s odkazem na ruskou státní agenturu RIA Novosti upozornil na pochod Nesmrtelného pluku, který se v Praze odehrál poprvé, a vyzdvihl především hojnou účast mladých lidí (k tématu Nesmrtelného pluku viz. také náš článek Za zrcadlem: Putinovo nové náboženství)
Výrazně většího pokrytí se však dostalo jiné akci, a to průjezdu Nočních vlků. Například Nová republika mu věnovala hned několik článků. Pietní akt Nočních vlků na Olšanských hřbitovech server označil za hlavní událost dne a podivoval se nad neúčastí českých politiků. V jiném článku se pak věnoval jejich přijetí v Děčíně, které popsal slovy: „Potlesk, mávání a hlasité výkřiky díků. Tak stovky lidí v Děčíně vítaly ruské motorkáře.“ Nezapomněl také připomenout, že poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna od motorkářů získal děkovný dokument podepsaný vůdcem Nočních vlků Alexandrem Zaldostanovem. Článek na serveru Rukojmí, který publikovala i Nová republika, pak uvedl, že průjezd vyvolal „širokou solidaritu mnoha svobodomyslných lidí, které rozhodně nelze primitivně podezírat z proruské politické orientace.“ Euportál pak kritiku Nočních vlků označil za kocourkovský boj, který je dle autorova názoru výrazem slabosti.
Kremlin Watch každý týden vydává videoreport informující o aktuálním vývoji boje proti prokremelským dezinformacím v Česku a Slovensku.
Obrana Michala Haška a kritika České televize
V souvislosti s průjezdem Nočních vlků se monitorované servery pustily i do kritiky České televize. Nová republika uvedla, že ČT „dští každý den antikomunistický oheň a protiruskou síru“ a předkládá tři údajně „nejtrestuhodnější kauzy ČT poslední doby“, a to dehonestaci prezidenta Zemana, protiruské informování v souvislosti s Ukrajinou a Sýrií a nakonec nedávný rozhovor s hejtmanem Michalem Haškem v Událostech komentářích.
Právě rozhovor moderátora Lukáše Dolanského s Michalem Haškem vyvolal značnou pozornost. Aeronet ho označil za skandální a redaktor dle autorova názoru vystupoval jako „kádrovák amerického ministerstva financí.“ Redakce AE News pak v článku vyjadřuje Michalu Haškovi „podporu za odvahu, kterou svým postojem projevuje, že se nenechává strhnout posledním falešným trendem v české politice, který se nese v duchu přepisování historie.“
Podobnou podporu hejtmanovi vyjádřil i Lubomír Man na Euserveru, který uvádí, že Michal Hašek měl jako jediný odvahu a nesmírně si jej za to váží. Protiproud pak výkon moderátora v rozhovoru přirovnal k výslechovým metodám za minulého režimu a zkritizoval politiky, kteří Haškovu fotografii s Nočními vlky odsoudili.
Nový starosta Londýna
Některé monitorované weby se věnovaly čerstvě proběhlým britským volbám s důrazem na zvolení SadiqaKhana, prvního muslimského starosty Londýna. Server Svět kolem nás prezentoval pohled Soerena Kerna z think-tanku Gatestone Institute, který se věnuje Khanově minulosti, a rovněž cituje britského politika Paula Westona, podle kterého se „dříve nemyslitelné stalo realitou. Muslim se vztahy s extremisty se stal starostou Londýna. Za pár desítek let se možná stane muslim také premiérem. Budoucnost Velké Británie může být zcela reálně islámská.“
Dle článku vydaném na Eportálu je zase zvolení muslimského starosty jasným důkazem, že „ti labouristé to tam úplně rozložili.“
RFE/RL zveřejnila česky dabovanou verzi filmu Čeští přátelé Kremlu, který natočila ukrajinská novinářka Olga Malčevská.
Posilování východního křídla NATO
Pravděpodobně v návaznosti na rozhodnutí NATO zintenzivnit svou přítomnost ve středovýchodní Evropě vysláním 4000 vojáků na východní křídlo aliance, se vyrojilo mnoho článků věnujících se kritice této organizace.
Server AC24 informoval o prohlášení ruského ministra obrany Sergeje Šojgu, podle kterého s cílem čelit kapacitám sil NATO budou u západních hranic vytvořeny dvě nové a jedna další na jihu. Tématu se ve velkém věnovala zejména Nová republika. Podle jednoho z textů je NATO organizací, která „si zvykla žít v šedé zóně mezinárodního práva, kde se pohybují i některé teroristické skupiny.“
Další pak cituje z článku publikovaného v Süddeutsche Zeitung o rozhodném jednání Moskvy a dodává, že „autor článku zřejmě považuje rozšiřování NATO k hranicím Ruska a posilování armád východní Evropy vojenskou technikou včetně vojenského personálu jen za reakci na zhoršenou situaci a za obranu, zatímco reakci Ruska uvnitř svých hranic pak za utahování šroubů.“
Portál NWOO pak publikoval mírně ironický komentář sdělující, že „NATO velice klidně a neprovokativně umisťuje dalších 4 000 vojáků na ruskou hranici, ale Rusko to vyprovokovalo tím, že má svoji vlastní armádu na svém vlastním území.“
Čeští politici na prokremelských webech
Euportál v uplynulém týdnu publikoval čtyři články pod jménem předsedy strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které se věnují přístupu vlády k imigrační krizi, kritice EU, škodám v kauze OKD a pozval čtenáře na „MEGA DEMONSTRACI“.
Protiproud publikoval dva články pod jménem experta ODS pro školství Václava Klause ml., které se věnovaly inkluzi a lidem, kteří svoji práci „dělají s fortelem“.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem poslankyně za KSČM Miloslavy Vostré o Alzheimerově chorobě.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem poslankyně za ODS Jany Černochové, který se věnuje schválenému zákonu o zbraních a střelivu.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, ve kterém kritizuje Evropskou unii.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem poslance KSČM Jiřího Valenty, ve kterém kritizuje Českou televizi.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem exprezidenta Václava Klause o současné krizi Evropy.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem ministryně školství Kateřiny Valachové o prezidentově vetu školského zákona.
Přehled zachycených dezinformací na prokremelských webech
Přehled ve formátu pdf včetně rozkrytí dezinformací naleznete zde.
Velké pozornosti se na prokremelských webech opět dostalo mainstreamovým médiím, zejména pak tradičně České televizi.
Na prokremelských webech bylo možné se opět dočíst, že mainstreamová média jsou ovládaná CIA, která je používá k dehonestaci Ruska. Česká televize byla obviněna z toho, že její vysílání je protiruské, a že se při tvorbě zpravodajství řídí pokyny z Evropské komise pod hrozbou zmražení přístupu ke koncesionářským poplatkům.
Prokremelské weby dále nepřestaly strašit vyprovokováním třetí světové války. Podle jejich světonázoru se NATO pokouší obklíčit Rusko a následně jej zlikvidovat, například kvůli jeho nerostnému bohatství.
Prokremelské weby ve velkém překrucovaly význam projevu nového velitele sil NATO v Evropě Curtise Scaparottiho, aby do tohoto narativu zapadal.
Opět byla zopakována dezinformace o údajných plánech NATO na zřízení základen na ukrajinském Krymu.
Mezi dalšími tématy byla údajná přeměna Evropské unie v totalitní režim, a dva prokremelské weby se rozhodly vyfabrikovat údajný projev Sama Daghera, který podle nich tvrdí, že Američany podporované protivládní skupiny v Sýrii „slouží k poskytnutí politického krytí zločinů na mezinárodní scéně a mnozí její členové jsou připraveni vstoupit do řad teroristických skupin.“
Spuštěním Projektu Kremlin Watch Evropské hodnoty reagují na nárůst činnosti prokremelských kanálů v západním mediálním prostoru, k němuž dochází v posledních dvou letech v souvislosti s rapidním zhoršením vztahů mezi Ruskem a Západem kvůli krizi na Ukrajině. Tyto informační kanály jsou velmi často využívány k šíření dezinformací, nastolování mýtů a vytváření informační mlhy, k tendenčnímu očerňování rivalů ruské zahraniční politiky nebo k posilování okrajů politického spektra a antisystémových názorů ve společnosti. Jako takové se tyto informační kanály stávají nebezpečnými pro západní hodnoty, spolupráci a pro soudržnou společnost, a celkově tak zapadají do nového ruského konceptu hybridní války, jehož součástí je oslabování protivníka za použití operací v jeho informačním prostoru. Projekt Kremlin Watch monitoruje hlavní prokremelské informační kanály v Česku a na Slovensku. Další poznatky získává ze systematického sledování veřejné debaty, která o tomto tématu na Západě probíhá. Oboje pak poskytuje v rámci pravidelně rozesílaných newsletterů. Vedle toho se věnuje anotování významných studií i vlastní publikační činnosti. Snaží se tím zvyšovat povědomí o tomto problému a zajišťovat dodatečný informační servis lidem a institucím, které se jím zabývají.
K tématu hybridní války si můžete přečíst článek s názvem Bolševické dědictví hybridní války zveřejněný na serveru FreeMag.one.
Další články na téma propaganda naleznete ve stejnojmenné rubrice.
Aktuálně:
Nabídka pozice v think-tanku Evropské hodnoty: stážista/stážistka programu Kremlin Watch. Bližší informace zde.