O množství dezinformačních webů, šířících kremelskou propagandu, již existuje mnoho informací, část z nich pravidelně zveřejňujeme na našem serveru. Bohužel, i přes veškerou snahu, kterou vyvíjí různé skupiny odborníků i médií, stále v naší společnosti panuje značná neinformovanost o rizicích přebírání informací z webů tohoto typu. Problém se jasně ukázal v „kauze Nytrová“, kdy jsme byli svědky toho, jak poslankyně parlamentu k obhajobě svého postoje v určité záležitosti argumentovala zkreslenými či absolutně lživými informacemi, získanými z výše popsaných zdrojů.
Tým Kremlin Watch se právě ve světle případu poslankyně Pavlíny Nytrové rozhodl zmapovat, z jakých zdrojů vlastně čerpají naši politici informace. Report zpracovala spolupracovnice programu Kremlin Watch Veronika Víchová. Celý report naleznete zde.
V úvodu reportu autorka píše: „Prokremelských webů denně šířících na českém internetu dezinformace je spousta. Jejich kvalita, publikační činnost i návštěvnost se značně liší, většina z nich však zatím stále zdaleka nedosahuje úrovně seriózních zpravodajských webů, což je rozhodně dobrá zpráva. Značně znepokojující ovšem je, když se texty vydávané těmito často bizarními weby objeví na facebookových profilech českých politických představitelů. Přitom právě tito lidé by měli cítit skutečnou odpovědnost za to, jaké informace svým voličům a fanouškům poskytují, ať už přímo nebo prostřednictvím sociálních sítí.“
Následující přehled vysoce postavených osob, které podle zjištění Kremlin Watch sdílejí informace získané z prokremelských webů, dle autorky zdaleka není vyčepávající, slouží jen jako ukázka toho, jak silná kremelská propaganda dokáže být.
Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček sice není volený politik, jako mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana svými aktivitami na sociálních sítích nicméně indikuje, která média vnímá kancelář prezidenta jako relevantní. V minulosti neváhal sdílet například oficiálně Ruskou federací financovaný web Sputnik, server postrádající jakoukoliv kvalitní editorskou praxi Parlamentní listy nebo jeden z hlavních slovenských dezinformačních webů Hlavné správy, který zřejmě Jiří Ovčáček považuje za vhodný prostředek pro pokus o diskreditaci českých veřejnoprávních médií.
Jana Lorencová
Tato česká poslankyně a nestranice za Hnutí ANO2011 poměrně často sdílí texty prokremelských webů za účelem kritiky české vlády – například server Rukojmí, (za nímž stojí publicista Břetislav Olšer, známý svým poněkud flexibilním vztahem k faktům a pravdě – pozn.), nebo Svobodnenoviny.eu.
Jaroslav Foldyna
Poslanec za ČSSD Jiří Foldyna má naopak prostřednictvím těchto webů co říci o politice mezinárodní, například o dění v Sýrii, které je již dlouhodobě častým objektem dezinformační kampaně.
Michal Hašek
Hejtman Jihomoravského kraje za ČSSD nejenže s prokremelskými weby sdílí jejich náklonnost k ruským motorkářským gangům, ale neváhal také sdílet článek z konspiračního webu Aeronet, který velice pečlivě tají svou vlastnickou a redakční strukturu.
Zdeněk Škromach
Tentýž text ze serveru Aeronet sdílel i Zdeněk Škromach, místopředseda Senátu ČR, bývalý místopředseda vlády a kandidát na příštího českého prezidenta. Považuje jej totiž za „zajímavé počtení“.
Stanislav Huml
Poslanec za ČSSD Stanislav Huml si pro sdílení informací o restrukturalizaci Policie ČR a aféře s ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou vybral jeden z nejostřejších dezinformačních webů Protiproud, který funguje pod taktovkou konspirátora Petra Hájka.
Jaroslav Doubrava
Český senátor, který byl do roku 2010 členem KSČM, vyjádřil svůj postoj k imigrační krizi sdílením videa ze serveru Info kurýr. Z komentáře k videu se například dočteme, že „celý náš národ je veden k poslušné nevědomosti vládnoucímu zločinného režimu, který postupně fašizuje společnost a převádí do rukou oligarchů.“ Gramatické a stylistické chyby v komentáři jsou dílem jeho původního autora.
Zdeněk Ondráček
Svou návštěvu východní Ukrajiny doplňuje poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček sdílením informací o dění na Ukrajině z webu, který je typický svým selektivním zpravodajstvím. (pozn. Tapolitika – vřele doporučujeme video návštěvy Doněcka, které jsme opatřili CZ titulky.) Jedná se o server První zprávy – ke sdílenému článku dokonce přidal tento komentář: „Přátelé, další z článků, který hovoří o tom, co se na kyjevském Majdanu v roce 2014 skutečně odehrálo 🙁 Muž ze Lvova se přiznal k vraždám policistů, ale potrestán za to nebude. Taková je dnes demokracie na Ukrajině 🙁 Co na to naši zabedněnci?“
Tomio Okamura
Server Protiproud není proti srsti ani předsedovi hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomiu Okamurovi. Těžko říct, zda je mu bližší styl vyjadřování autorů na Protiproudu, bizarní, ale chytlavé titulky, nebo samotný obsah mnohdy konspirativních komentářů.
Velvyslanectví Ruské federace v ČR
V neposlední řadě považujeme za důležité zmínit také facebookový profil ruského velvyslanectví. To si pro komunikaci se svými fanoušky zvolilo například sdílení článků ze serverů AC24 nebo Svět kolem nás, které patří na české scéně mezi ty s rozsáhlejší návštěvností, ale také s vysokou mírou dezinformačního obsahu.
Za server TaPolitika také připomínáme nedávnou kauzu Velvyslanectví Ruské federace v SR, které na svých stránkách sdílelo článek, vycházející z tvrzení ruského historika Rybase, o tom, že „Dubček osobně telefonoval Brežněvovi a požádal o vojenskou invazi„.
O projektu Kremlin Watch
K tématu hybridní války si můžete přečíst článek s názvem Bolševické dědictví hybridní války zveřejněný na serveru FreeMag.one.
Další články na téma propaganda naleznete ve stejnojmenné rubrice.