Přinášíme nový díl našeho pravidelného čtvrtečního seriálu Týden propagandy: zaměřeno na Česko. V něm vás seznamujeme s nesmysly a absurditami, jež se snaží českým čtenářům předkládat tzv. alternativní weby. Zdrojem informací je pravidelný report projektu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty, který se věnuje monitoringu hlavních prokremelských informačních kanálů v Česku a na Slovensku.
Národní domobrana se učí od ukrajinských separatistů
Představitelé české „Národní domobrany„, založené bývalým vojenským lékařem a legionářem Markem Obrtelem, podnikli týdenní návštěvu do separatistické tzv. Doněcké lidové republiky. Zdejším proruským separatistům vyjádřili svou morální podporu. Zpráva, kterou vydali na základě své návštěvy regionu, se nápadně podobala tomu, co hlásají prokremelské weby. Ukrajina je podle nich „Západem podporovanou pučistickou bandou“ a v Doněcké oblasti probíhá „běsnění Kyjeva“. Obrtelova slabost pro Rusko není ničím novým, již vloni se účastnil demonstrace Československých vojáků v záloze a přátel Ruska. Představitelé domobranců však odmítají mluvit se zástupci hlavních zpravodajských médií a rozhovor poskytují jen těm prokremelským, jako je Sputnik News. Při jejich návštěvě vznikl rovněž nápad vytvořit kulturní centrum Doněcké lidové republiky v Česku. Experti na bezpečnost se bojí rizika, které může Národní domobrana pro ČR znamenat.
O riziku spolků, sdružení a iniciativ podobných Národní domobraně Marka Obrtela, které vznikají v České republice v posledních dvou letech, informuje v obsáhlém článku „Domobrana: Armády politických stran se šikují“ server Svobodné Fórum.
Praha „hlavním městem protiruské propagandy“
Vlivný moskevský think tank Ruský ústav pro strategický výzkum RISI tvrdí, že česká média jsou nejvíce protiruská na světě. Rossija 1 dokonce mluví o Praze jako o hlavním centru protiruské informační války. Hlavním zdrojem protiruské propagandy však podle televize Rossija nejsou česká média, ale rozhlasová stanice RFE/RL. Rossija 1 odvysílala film s názvem Mediální gramotnost (Mediagramotnost), který s odkazem na projekt společnosti Člověk v tísni „Jeden den na školách“uvádí, že agresivní informační válku proti Rusku rozpoutaly EU a USA.
RISI v poslední době zveřejnil výsledek analýzy, podle níž nejvíce článků cílených proti Rusku publikovala česká média. Za Českem se pak umístilo Polsko, Německo, Ukrajina a USA. Hlavním parametrem pro hodnocení byl „index agresivity“, tj. počet negativních materiálů a neutrálně zabarveného materiálu o Rusku. Studie tuhle údajnou protiruskou agresi nazývá jako „první světovou informační válku“. Podle novináře Ondřeje Soukupa bychom se „mohli usmívat této rétorice, avšak nesmíme zapomínat, že RISI je původně ústav ruské rozvědky a jeho materiály jsou v Kremlu bedlivě čteny“. Autoři filmu Mediální gramotnost tvrdí, že „se Praha stala skutečnou metropolí informační války, jednou z evropských základen. Nová kancelář Radia Svoboda v Praze je pevnost za vysokým plotem a s desítkami sledovacích kamer. Obrovská písmena SVOBODA jsou jako zástěna, za kterou se nachází štáb informační války a povolávací místo pro její vojáky.“ Dokument televize Rossija 1 jmenuje i konkrétní osoby jako je Jaromír Štětina. Za posledním z důkazů informační války proti Rusku je zmiňováno také zákaz působení agentury Sputnik v Lotyšsku.
Panama Papers
Pozdvižení vyvolal tento týden skandál „Panama Papers“ týkající se právnické společnosti Mossack Fonesca. Podle většiny prokremelských webů jde z různých důvodů o formu útočné kampaně, která má za cíl zdiskreditovat ruského prezidenta Vladimira Putina. Nejvýznamnější podporou tohoto argumentu se stalo prohlášení WikiLeaks, podle kterého celou kauzu „ zorganizovalo americké centrum pro průzkum korupce a organizovaného zločinu OCCRP z peněz americké vlády a fondů miliardáře George Sorose“, jak uvedl mimo jiné server AC24. Tyto zprávy se objevily i na dalších webech, mezi nimi jsou i NWOO, První zprávy, Parlamentní listy a Sputnik.
Server Aeronet upozornil, že ač sám ruský prezident nefiguruje na seznamu lidí, kteří obcházeli daňové zákony, píší všechna západní média píší v souvislosti s kauzou zejména o něm. Podle autora to „ukazuje na zoufalství amerických elit, které takto hystericky reagují na posilování Číny v Evropě a na tvrdý útok euroasijského křídla na mocenské jistoty transatlantických jestřábů“. Podobné argumenty prezentuje i server Protiproud, podle kterého „je publikace informací zcela evidentně přímým útokem vládnoucích elit Západu“ ve snaze donutit Rusko, aby se vzdalo samostatné politiky.
Článek na webu Svět kolem nás zachází ještě dále a tvrdí, že se uniklé dokumenty odhalují jako „kampaň sloužící ke zkompromitování a odstranění nepohodlných lidí“. Podle autora je dokonce možné, že „tisk určitého státu může na objednávku lhát, že na seznamech jsou i jeho občané, tj., ti politicky nepohodlní“.
Návštěva čínského prezidenta
Monitorované weby se nadále věnovaly okolnostem návštěvy čínského prezidenta v ČR. Serveru Sputnik poskytl rozhovor sinolog Tomáš Maštalíř, který označil návštěvu za velkou prestiž, ale zároveň varoval, že jsou oblasti, do kterých bychom čínské partnery pouštět neměli, jako jsou například média.
Tématem se stalo chování Miroslava Kalouska v průběhu návštěvy. První zprávy jednání předsedy TOP 09 komentovaly v článku, který publikoval i server AC24. Autor zde uvádí, že „nad TOP 09 už zřejmě zapadá slunce“ a Miroslav Kalousek „si může mnout ruce alespoň z neutuchající náklonnosti České televize.“ Eportál pak v článku, který vyšel i na severu Svět kolem nás, uvádí, že „z Kalouska se stal levicový aktivista. Je zřejmé, že TOP 09 zvoní hrana, tudíž je nucen předseda strany páchat všelijaká alotria. Že ale vyrazí do ulic s tibetskou vlajkou, to už je opravdu na svěrací kazajku.“
Eursever publikoval komentář zabývající se protesty proti návštěvě čínského prezidenta a uvádí zde, že jsou dobré, protože demaskovaly slabost odpůrců čínského prezidenta a názorně ukázaly, jak je protestujících málo a jak slabou mají u veřejnosti podporu.
Nizozemské referendum
Ve světle probíhajícího nizozemského referenda servery AC24 a NWOO publikovaly komentář britského předsedy euroskeptické strany UKIP Nigela Farage, který v něm hovoří o „holandském referendu o expanzionistické dohodě EU s Ukrajinou“ a předvídá, že končí éra politických operací vedených shora dolů.
Petr Hájek na Protiproudu okomentoval výsledky referenda. Nizozemská veřejnost podle něj byla tak jednoznačně rozhodnuta, že to nedokázaly zvrátit ani „cinknuté průzkumy veřejného mínění“. Referendum pak dále přirovnává ke schvalování Evropské ústavy, kterou v referendu odmítli Francouzi a Nizozemci, a dodává, že „v žádné jiné zemi to demokraté lidem nedovolili“.
Totalita v ČR
Server AC24 v reakci na zatčení Adama B. Bartoše a slova poslance Gabala o proruských médiích publikoval komentář upozorňující na údajné omezování svobody slova v ČR. Autor uvádí, že „establishment se může přetrhnout, aby omezil vliv nepohodlných jedinců i médií, kteří nemají správný názor.“Tvrdí, že se však jedná o vratný proces, kdy „je stále možné v rámci volebních procedur nastolit právo a demokracii.“
Vyostření konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach
Několik prokremelských webů spekulovalo nad pravou příčinou zostření konfliktu Arménie a Ázerbájdžánu, které proběhlo na začátku týdne. Podle serveru AC24 by mohl problém vězet v tom, že se „Arménie odmítla stát základnou NATO“, které by chtělo „proniknout za linie ruské diplomacie“.
Na webu NWOO vyšla související kritika Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Autor navrhuje místo ní vytvořit produktivnější mezinárodní vyjednávací strukturu a spolu s ní „efektivní systém tlaku na reálné události“, který by existoval na základě „vojenské rovnováhy mezi zeměmi garantované Moskvou“.
Tentýž server vydal také článek vysvětlující konflikt jakožto pokus zatáhnout Rusko do dalšího ozbrojeného konfliktu. Podle něj se tak nejedná o spor Ázerbájdžánu a Arménie, ale o útok Turecka oklikou na Rusko.
Václav Danda na Protiproudu zastává podobný názor, který dále rozšiřuje o roli USA podporující Turecko. Ve stínu událostí kritizuje českého premiéra Bohuslava Sobotku, který podle něj ve Washingtonu právě přísahal „vazalskou oddanost Velkému Bratrovi“, a navíc „ je to ve skutečnosti Turek.“
Čeští politici na prokremelských webech
Zaujalo nás, že pod jménem experta ODS na školství Václava Klause mladšího naleznete na webu Protiproud hned 17 textů. Očekávali bychom, že se ODS důrazně proti přebírání Klausových textů důrazně ohradí, pokud si nepřeje, aby se studenti dozvídali o plánech stínového ministra školství na tomto prokremelském konspiračním a antisemitském portálu.
Euportál publikoval v uplynulém týdnu čtyři články pod jménem předsedy strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, ve kterých se věnoval kritice ombudsmanky Šabatové či bezpečnostním rizikům spojeným s migrací, kritizoval vládní návrh na omezení legálního držení zbraní a zpochybňoval tvrzení, že Rusko ohrožuje USA.
Czech Free Press publikoval prohlášení pod jménem Národní demokracie k projevu maďarského premiéra Orbána.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem poslance za KSČM Jiřího Valenty, ve kterém se vyjadřoval k údajným lžím o procesu přechodu k demokracii v ČR.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem Jana Skopečka z ODS o potřebě zachovat si daňovou suverenitu.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem poslankyně za KSČM Miloslavy Vostré k problematice záchranné zdravotní služby.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem senátora Jana Veleby kritizující postoj vlády k přijímání uprchlíků.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem premiéra Bohuslava Sobotky o plnění státního rozpočtu.
Přehled zachycených dezinformací na prokremelských webech
Přehled ve formátu pdf naleznete zde. Toto je výběr těch nejzajímavějších:
George Soros může podle prokremelských webů za všechno. Naposledy prý měl na starosti zveřejnění tzv. Panama papers. Jeho cílem údajně nemůže být nic jiného, než poškodit exkluzivně Vladimira Putina.
Nejpozději v pondělí 11. dubna by podle serveru Svět kolem nás nebo okresního výboru KSČM ve Frýdku-Místku měly v České republice proběhnout teroristické útoky pod taktovkou CIA.
Střety mezi Arménií a Ázerbájdžánem v Náhorním Karabachu jsou podle prokremelských webů součástí plánů NATO na obklíčení Ruska a vyvolání třetí světové války.
Česká televize prý ignoruje, že CIA zfalšovala vyšetřování sestřelu letu MH17 nad východní Ukrajinou, a zamlčuje, že za tragédií nestojí ruská raketa BUK, ale gruzínská stíhačka s izraelskými raketami.
Spuštěním Projektu Kremlin Watch Evropské hodnoty reagují na nárůst činnosti prokremelských kanálů v západním mediálním prostoru, k němuž dochází v posledních dvou letech v souvislosti s rapidním zhoršením vztahů mezi Ruskem a Západem kvůli krizi na Ukrajině. Tyto informační kanály jsou velmi často využívány k šíření dezinformací, nastolování mýtů a vytváření informační mlhy, k tendenčnímu očerňování rivalů ruské zahraniční politiky nebo k posilování okrajů politického spektra a antisystémových názorů ve společnosti. Jako takové se tyto informační kanály stávají nebezpečnými pro západní hodnoty, spolupráci a pro soudržnou společnost, a celkově tak zapadají do nového ruského konceptu hybridní války, jehož součástí je oslabování protivníka za použití operací v jeho informačním prostoru. Projekt Kremlin Watch monitoruje hlavní prokremelské informační kanály v Česku a na Slovensku. Další poznatky získává ze systematického sledování veřejné debaty, která o tomto tématu na Západě probíhá. Oboje pak poskytuje v rámci pravidelně rozesílaných newsletterů. Vedle toho se věnuje anotování významných studií i vlastní publikační činnosti. Snaží se tím zvyšovat povědomí o tomto problému a zajišťovat dodatečný informační servis lidem a institucím, které se jím zabývají.
K tématu hybridní války si můžete přečíst článek s názvem Bolševické dědictví hybridní války zveřejněný na serveru FreeMag.one.
Další články na téma propaganda naleznete ve stejnojmenné rubrice.