Ano. Opravdu jsem si jej přečetla. Celý. Vzácných deset minut času, zbytečně zmařených hledáním odpovědí na otázky, které byly médii (tedy těmi, která Andreji Babišovi nepatří) a Poslaneckou sněmovnou ministru financí položeny.
Potřebujete krátké připomenutí? Samozřejmě ano, těch otázek bylo hodně a člověk rychle zapomíná.
- Agrofert, vlastněný výhradně Andrejem Babišem, vydal 29. 12. 2012, tj. poslední možný den, kdy ještě šlo, korunové dluhopisy v celkové hodnotě 3 mld. Kč. Za roky 2013 a 2014 byla z této emise prodána zhruba půlka, přičemž nákupy dluhopisů uskutečnil výhradně vlastník Agrofertu Andrej Babiš. OTÁZKA: Z jakého důvodu byly korunové dluhopisy v hodnotě 3 mld. vydány? Prokáže Agrofert jejich potřebnost, aby mohl náklady, které mu vznikly výplatou úroků z tohoto dluhu, řádně uplatnit v daňovém základu, jak učinil? Proč nebyla prodána celá emise? A jak se stalo, že jediným kupcem dluhopisů takhle stabilního podniku byl výhradně jeho vlastník?
- Jakým konkrétním způsobem byl nákup dluhopisů vlastníkem Agrofertu Andrejem Babišem v letech 2013 a 2014 proveden?
- Měl na nákup těchto dluhopisů Andrej Babiš dostatečné finanční prostředky?
- Byla tato a jí podobné transakce emise korunových dluhopisů a jejich následné odkoupení vlastníky emitenta řádně prověřeny finanční správou?
Tak, a teď se můžeme společně podívat do tohoto šestistránkového dopisu Andreje Babiše (soubor PDF) adresovaného předsedovi PS a postupně si odškrtat všechny otázky, na které jsme v dopise nalezli odpovědi.
“Celá tato kauza, týkající se dluhopisů Agrofertu a mých příjmů, je jen pokračováním mediálního honu na mou osobu… tohle je jen další pokus, jak se mě zbavit a vyhnat z politiky… lži a útoky… předem připravená kampaň….“ Bla bla bla. Kňů.
V prvních třech odstavcích tedy nic nového. Tady je něco! Zvýrazněná část: “Jako jediný politik v České republice jsem následně zveřejnil údaje z daňových přiznání za posledních 20 let.” Aha. To asi bude vysvětlovat ten Profrost! „Hon na Babiše… politické strany jsou připraveny lhát a urážet…. kampaň… bezprecedentní jednání Poslanecké sněmovny…“ Tak zase nic. Až tady konečně něco podstatného! „Babiš je nebezpečný.“ ANO! Bez diskuze.
Nový odstavec, nadpis “Další lži a fakta”. No hurá, lží je tu víc než dost, najdeme také nějaká ta fakta? V pododstavcích “Lež čtvrtá a pátá” se objevil třikrát Kalousek, ale žádný fakt, který by se jakkoliv týkal výše uvedených dotazů.
Odstavec “Lež šestá.” Andrej Babiš píše: “Poté, co Agrofert koupil 80 % podíl na původním základním kapitálu ve výši 2 mil. Kč, byly ve stejný den uzavřeny smlouvy o úpisu nových akcií, každá o jmenovité hodnotě 10 mil. Kč. Vlastníkem 2 těchto akcií jsem se stal já, 8 těchto akcií upsala společnost Agrofert…“
Jenže dokumenty říkají něco jiného.
Ve sbírce listin je uložen a veřejně dostupný notářský zápis společnosti PROFROST, ze kterého jasně vyplývá, že 19. 4. 2010, když Agrofert a Andrej Babiš upisovali nové akcie v celkové hodnotě 100 mil. Kč, byl jediným akcionářem Andrej Babiš. Podle tohoto notářského zápisu se Andrej Babiš, jako jediný vlastník, vzdal přednostního práva na nákup 8 akcií v hodnotě 80 mil. Kč, které upsal Agrofert.
Úpisem 8 akcií po 10 milionech se Agrofert dostal k cca 78,5 % Profrostu, což ostatně konstatuje i vlastní výroční zpráva Profrostu za rok 2010.
V květnu 2010 prodal Babiš Agrofertu 16 ks akcií po 100 tis, které představují 1600 hlasů z celkových 102 tis. hlasů, což dokládají zápisy z valných hromad. 1600 hlasů tedy představuje (i podle stanov z roku 2010 a nově z r. 2017) participaci pouhých 1,56% na rozhodování i na rozdělování zisku společnosti Profrost.
Andrej Babiš Agrofertu prodal 1,56% za 527 mil.
Bádáte po důvodech takového postupu? je to snadné.
Kdyby oficiálně přiznal, že prodává i podíl představující těch 8 akcií po 10 mil, které upsal Agrofert, MUSEL BY Z NICH PLATIT DAŇ Z PŘÍJMU, jelikož těch 8 akcií po 10 mil. nesplňovalo časový test. Vždyť existovaly pouhých pár dní.
Tak oficiálně prodal jen těch šestnáct, které vznikly v r. 2006 a časový test bohatě splnily.
Andrej Babiš se s nejvyšší pravděpodobností účelově vyhnul placení daně z příjmů.
Andrej Babiš s nejvyšší pravděpodobností donutil vlastní firmu Agrofert koupit si za 527 mil. nafouknuté nic.
Hodnota společnosti, které ve svém dopise Andrej Babiš věnuje další dva odstavce, je z tohoto pohledu irelevantní.
Poslední odstavec s názvem “Lež sedmá” se týká otázky na účelovost vydané emise dluhopisů. Andrej Babiš v něm argumentuje zhruba ve smyslu, že jeho podnik vždycky potřebuje peníze a tuto potřebu je kdykoliv schopen doložit v zásadě na jakoukoliv sumu.
Hlavní otázku, jak je možné, že pokud Agrofert skutečně potřeboval 3 mld. na investice, neprodal celou emisi na finančním trhu, a půlka emise stále visí kdesi v depozitáři, Andrej Babiš nezodpověděl.
Zbylé tři stránky dokumentu již jsou pro podstatu věci, tj. zodpovězení otázek, nastolených v úvodu tohoto článku, naprosto nepodstatné.
Vraťme se zpět k seznamu otázek v úvodu tohoto textu.
Na které byl ministr financí této země schopen odpovědět?
- Z popisu vzrůstu konsolidovaných úvěrů a půjček celého holdingu, který ve třech větách poskytl Andrej Babiš se nic konkrétního a jednoznačného nedozvídáme.
- Ani otázka, jak je možné, že emise nebyla nabídnuta na finančním trhu, aby byli získáni investoři na nákup celé částky, nebyla zodpovězena.
- I kolem plateb za nákup dluhopisů panují pochyby. Unicredit bank poskytla jakési “potvrzení”, že ze soukromého účtu Andreje Babiše odešly prostředky v “souhrnné výši” kolem 1,5 mld. Kč. To je jistě hezké, ale nikoliv konkrétní. Platby musely být nejméně dvě (jedna v roce 2013, druhá v roce 2014) a není jasné, proč ministr financí nechce ukázat výpisy z účtu.
- O dostatku prostředků na nákup dluhopisů lze také s úspěchem nadále pochybovat. Kromě toho, že na sebe Andrej Babiš svým “rozkrytím” příjmů za posledních dvacet let seslal další pohromu v podobě kauz Profrost, Afeed a Afeed.sk, těžko se nám teď navíc chápe, kde vlastně vzal peníze na ovládnutí Agrofertu.
- Poslední bod seznamu otázek – „Byla tato a jí podobné transakce emise korunových dluhopisů a jejich následné odkoupení vlastníky emitenta řádně prověřeny finanční správou?“ – snad díky úterním Reportérům ani nepotřebuje komentář.