Situace, kdy se v jedné zemi vydá článek o tom, že se její občané podíleli na zvolení prezidenta jiné země pomocí špinavých peněz, je mimořádná. Ale právě nastala.
Jde o článek, který vyšel v ruské informační agentuře URA.ru a který tvrdí, že zvolení Miloše Zemana na Hrad bylo dílem 90 ruských poradců, kteří nasadili své politické technologie a peníze.
Náš server se překladům ruských zdrojů věnuje pravidelně. Bylo by nelogické, kdybychom naše čtenáře ochudili právě o text, který se České republiky týká nejvíce. Jakkoli se domníváme, že v některých částech je text chybný, přinášíme jeho znění včetně pasáží, které vyvolávají pochybnosti. Hodnocení necháváme na čtenářích.
Jak bude Rusko volit českého prezidenta
Server URA.Ru objevil politického konzultanta z Uralu, který financoval Zemanovu volební kampaň penězi z kasina
Po nedávných prezidentských volbách v USA, Bulharsku a Moldávii se Ruskem prohnala vlna vlastenectví. Televize divákům podsouvá, že všichni vítězní kandidáti jsou proruští a nyní ve vztazích Ruské federace s druhými státy opět nastane „zlatý věk“. Mnozí politici z uvedených zemí jsou přesvědčeni, že ve štábech vítězů pracovali za ruské peníze ruští odborníci.
V roce 2017 čeká Evropu ještě několik volebních kampaní, na jejichž výsledku závisí politická a ekonomická budoucnost Ruska. V dubnu až květnu proběhnou prezidentské volby ve Francii, v září proběhnou v Německu volby parlamentní. Právě na pozici těchto dvou států závisí, jestli budou protiruské sankce zachovány a jak agresivně se bude chovat NATO u ruských hranic.
Poslanci Evropského parlamentu si uvědomují, že velký vliv na průběh kampaně bude mít ruská propaganda, a snaží se najít způsoby, jak se s ní vypořádat.
Zatím ale nepanuje shoda, do jaké šířky se má Evropský parlament této otázce věnovat.
Vážné znepokojení projevují také v České republice, kde jsou prezidentské volby naplánované na leden 2018. V této zemi je ruská diaspora nejvlivnější z celé Evropy. Mnoho Rusů tam již získalo občanství. Usídlily se tam desítky tisíc významných ruských podnikatelů, včetně těch, kteří se ukrývají před ruskými soudy. Ovládají celé oblasti trhu a mají zájem o dobré vztahy s českými úřady.
Česko je parlamentní republika. Hlava státu je zde do značné míry reprezentativní figura s omezeným výčtem pravomocí. Navrhuje soudce Ústavního soudu, může vetovat zákony přijímané parlamentem a může rozpustit parlament. Prezident reprezentuje zemi v zahraničí. A co je nejdůležitější, jmenuje premiéra a další členy vlády, kteří následně finančně a ekonomicky ovládají stát.
Ještě v devadesátých letech byl prezident České republiky volen parlamentem, ale v roce 2012 se právní předpisy tohoto evropského státu zásadně změnily. Volby prezidenta jsou nyní přímé, ale na rozdíl od Ruska nemají kandidáti právo navrhovat sebe sama, musí je navrhnout libovolný občan ČR (legislativa v Česku používá termín „být nominován“). Kandidáti pak musí shromáždit nejméně 50 tisíc podpisů obyvatel na podporu své nominace. Další možností pro registraci je získat alespoň 20 podpisů poslanců dolní komory národního parlamentu, nebo nejméně 10 podpisů senátorů (členů horní komory).
Nakonec ve volbách soutěžilo 9 kandidátů. Dva z nich, pravostředový Karel Schwarzenberg a proruský levostředový Miloš Zeman prošli do druhého kola. Reportérovi URA.Ru se podařilo promluvit s jedním z uralských politických konzultantů, který v roce 2013 pomohl Zemanovi stát se prezidentem. Pod podmínkou anonymity prozradil několik profesionálních triků, které jistě budou použity v nadcházejících českých volbách znovu.
Podle slov našeho zdroje proběhly na začátku kampaně v Česku zcela seriózní sociologické průzkumy, které ukázaly na rozkol české společnosti na dvě velké skupiny. Do první patří příslušníci starší generace, kteří vyrůstali ještě za Sovětského svazu, a taky obyvatelé vesnic a malých měst. Tito lidé dodnes vnímají Rusko jako nejlepšího přítele a USA jako hlavního nepřítele a rozpad sovětského impéria vnímají jako neštěstí. A ti se nakonec stali pro Miloše Zemana oporou.
Druhou skupinu tvoří mladí lidé a obyvatelé velkých měst jako je Praha nebo Brno. V době po sametové revoluci se měli možnost dostatečně seznámit s pozitivy, která přinesl západní pokrok, naučili se vydělávat peníze na volném trhu a ocenili hodnotu svobody slova. Ti naopak tvořili voličskou základnu prozápadně naladěného Karla Schwarzenberga.
Analýza sociologických dat poukázala na ideologickou krizi v prozápadním táboře. „V Česku nebyli schopni vytvořit novou politickou ideologii, která by mohla přilákat obyvatelstvo na stranu západních hodnot. Jedinou tezí se stala myšlenka, že Česká republika je součástí Evropy. Ale tato myšlenka není schopna sjednotit tak konzervativní zemi,“ řekl zdroj agentury.
Přibližně šest měsíců před volbami bylo do Česka vysláno na 90 ruských odborných politických poradců. Podle svědka bylo jejich hlavním úkolem rozněcování protiamerických nálad a propagování přátelství s Ruskem. Peníze na jejich činnost přicházely neobvyklým způsobem. O oficiálních bankovních převodech nemohla být ani řeč.
K převodům jsme využívali síť kasin, kterou nepřímo kontroloval jeden z významných ruských státních úředníků.
Řekli nám den a hodinu, v jakém kasinu a k jakému stolu měl kdo z nás přijít. Když na mě došla řada, u hracího stolu nikdo kromě mě neseděl. Sázel jsem nejvyšší sázky a krupiér to zařídil tak, že jsem dostával tučné výhry. A to se opakovalo mnohokrát,” vzpomínal volební manažer, který měl na starosti Zemana.
Podle jeho slov mezi lidmi, kteří patřili do Zemanova štábu, neexistoval žádný přísný systém nahlašování, jaké sumy kdo utratil, takže se to neobešlo bez různých krádeží. “Lidé si na tom vydělali skutečně velké peníze.”
Zbývající částky byly utraceny částečně jako finanční pomoc členům volebních komisí v České republice. “Zrovna tehdy byly v České republice zaváděny systémy počítačového zpracování hlasovacích lístků. Češi jako malé děti věřili, že počítače nejde přelstít. Ale samozřejmě to jde. Bylo to možné a bylo to nutné. V každé komisi jsme hledali člověka, který by nám s tím pomohl,” vypráví náš zdroj.
Ruský volební manažer poznamenal, že on a jeho kolegové měli úkol hlasy přidávat rovnoměrně. Ale vyřešit se ho prostě nepovedlo. V různých okrscích nakonec Zeman získal nepřirozeně vysoké množství hlasů. “Tyto anomálie jsou ve výsledných tabulkách hlasování vidět i necvičeným okem. Jsem velmi překvapen, že na to česká opozice do dnešního dne neupozornila. Divím se, že čeští matematici neporovnali výsledky s přirozeným rozdělením podle Gaussovy křivky, čímž by lehce dokázali, že došlo ke zfalšování,” tvrdí specialista, který pracoval pro Zemana.
Agitační síť pro Miloše Zemana se skládala ze tří složek. Podle sdělení našeho zdroje do ní patřili především majitelé menších obchodů. “Každý z nich znal rodiny, které k němu chodí nakupovat zboží. Pomohli jsme mu s penězi a na oplátku poprosili, aby během nákupů s každým zákazníkem promluvil o významném vlivu Ruska na českou ekonomiku.”
Důraz byl dále kladen na realitní agenty. “Velká skupina realitních agentů od nás dostala peníze, aby českým občanům, kteří se stěhují, prodávají a kupují byty, vnukli jednoduchou myšlenku: Pokud se Česko bude přátelit s Ruskem, všem Čechům se povede dobře,” vypráví politický konzultant.
A třetí důležitou skupinou byli sportovci. “Pomáhali jsme organizovat sportovní akce. Přitom jsme platili výdaje, které měla nést česká strana. Nešlo tedy o přímý úplatek, ale o nepřímou finanční výpomoc.”
Právě ruští političtí poradci měli u voleb na starosti takové projekty jako příprava a publikace kompromitujících materiálů na Zemanovy oponenty.
“Zjistili jsme, že Češi jsou tolerantní k různým sexuálním experimentům. Nicméně odsuzují, když některý z kandidátů má milenky či navštěvuje nevěstince. Na takovou notu jsme dokázali úspěšně hrát,” tvrdí tento zdroj.
Na neočekávané obtíže narazili ruští specialisté, když připravovali plán ničení reklamních volebních materiálů protivníků. “Narazili jsme na neočekávaný problém: v Česku nikdo nechtěl strhávat letáky a ničit billboardy kandidátů, kteří kandidovali proti tomu našemu. Ačkoliv v Rusku jde o běžnou a často využívanou praxi. Museli jsme dovézt skupinu příslušných vandalů z Ruska,” vzpomíná jeden z účastníků české kampaně z roku 2013.
Ruský odborník si je jist, že se příštích prezidentských voleb v Česku v lednu 2018 opět zúčastní jeho spoluobčané. Rusové nejspíše opět vsadí na Zemana a kampaň se povede stejným způsobem. Dotazovaný svědek nevyloučil, že by časem mohl poskytnout tajné dokumenty a rovněž prozradit totožnost těch, kteří budou současnému prezidentovi Česka pomáhat ke znovuzvolení do dalšího funkčního období. Včetně pro něj pracujících zaměstnanců volebních komisí. “Vím, že tito lidé mohou skončit ve vězení,” dodává zdroj.
Zdroj: ura.ru 28. 11. 2016
Dodatek: Podle serveru neovlivni.cz mluvčí prezidenta Zemana celý text označil za vylhaný.