Na začátku října přijal náš tým TaPolitika pozvání na konferenci s názvem „Proruští trolové jako bezpečnostní hrozba„, pořádanou europoslancem Jaroslavem Štětinou na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Jelikož si myslíme, že téma konference i obsah našeho příspěvku by mohl být pro naše čtenáře zajímavý, zveřejňujeme jeho plné znění.
Proruští trolové a projekt TaPolitika
TaPolitika je nezávislý, nijak financovaný projekt zaměřený především na překlady článků a dalších textů ruských autorů, které se týkají zejména politické situace a života běžných občanů v Ruské federaci. Jelikož chceme zachovat autentičnost textů, přinášíme našim čtenářům překlady v plném znění, bez návodných komentářů, maximálně se v úvodu textu snažíme přiblížit čtenáři text poukázem na nějaký konkrétní aspekt života v totalitě, jak jsme ji sami zažili v naší zemi před několika desítkami let.
Možná se ptáte, proč se v rámci vlastního volného času a za vlastní prostředky věnujeme právě takové činnosti?
Tenhle příběh začal zhruba před dvěma lety, když jsme v návaznosti na tehdejší mezinárodní i vnitřní politickou situaci začali zjišťovat, že v České republice až bolestně chybí právě takové texty, takové zprávy a informace a že běžný čtenář se o životě lidí v Rusku dozvídá jen sporadicky a především z kanálů, které dnes běžně označujeme za dezinformační. Média, která lze považovat za seriózní, u nás o skutečné situaci v Rusku informovala jen sporadicky, což bohužel trvá doposud.
Co se týče aktivity dezinformačních webů, nebylo o tom v naší společnosti větší povědomí prakticky až do napadení Ukrajiny Ruskem na jaře roku 2014. Ve chvíli, kdy došlo k obsazení Krymu, se začaly na českém internetu rojit weby hlásající pohled Kremlu a jejich počty šly do desítek. Dokonce i v době, kdy jsme startovali náš projekt TaPolitika (jaro 2016) bylo téma dezinformací víceméně okrajové a mainstreamová média mu téměř nevěnovala pozornost. Přesto bylo později (nejvíce v průběhu roku 2016) zjištěno a opakovaně prokázáno, že dezinformační weby v naší zemi si budují svou čtenářskou obec již hezkých pár let a že jim tato čtenářská obec utěšeně roste, aniž by tomu kdo věnoval větší pozornost.
V již zmíněném roce 2014 tedy došlo k zvýšené aktivitě na poli proruské propagandy s ohledem na události na Ukrajině. Dosah těchto alternativních projektů se začal zvyšovat. Často kopírovaly obsah “zavedených” médií a svým čtenářům přinášely směs nepravd a fikcí. Mezi hlavní témata samozřejmě patřila Ukrajina a Krym. Předpokládáme, že mnozí z vás podobné katastrofické zprávy o fašistech a banderovcích, o perzekucích rusky mluvícího obyvatelstva Krymu, a podobně zaznamenali i ve vašich zemích.
V průběhu roku 2015 si občanská společnost v České republice, ale nejen zde, začala stále více všímat destrukčního vlivu dezinformačních webů a upozorňovat na ně. Tehdy také vznikl první seznam těchto webů na českém a slovenském internetu. Jeho autorem byl slovenský žurnalista Juraj Smatana. V České republice na jejich vliv upozorňoval a monitoroval je think-tank Evropské hodnoty a jeho tým KremlinWatch, vznikl také projekt nazvaný Manipulátoři, který se snažil a od té doby stále snaží rozkrývat nejtypičtější narativy kremelské propagandy.
My sami jsme se tehdy vydali jinou cestou: s kremelskou propagandou bojujeme poskytováním nezkreslených informací. Pečlivě si vybíráme autory, jejichž texty překládáme. Ověřujeme si zdroje, věnujeme se i ruským oficiálním webům a našim čtenářům přinášíme pokud možno co nejčerstvější a dobře ověřené informace o životě ruských občanů a o tom, jak na situaci v současném Rusku nahlížejí Putinovi oponenti. Našim cílem je vypěstovat u našeho čtenáře cit na rozpoznání kremelské propagandy, šířené dnes již bohužel nejen okrajovými dezinformačními weby. Se čtenáři také pravidelně komunikujeme prostřednictvím sociálních sítí, především na Twitteru a Facebooku.
Jen pro přehled si dovolíme zopakovat obecnou základní charakteristiku kremelské propagandy:
- za prvé jde o užívání narativů kremelské propagandy k destabilizaci společenské situace (nejnebezpečnějším příkladem je využívání uprchlické krize k podlomení důvěry v EU a NATO, šíření nenávisti k menšinám, elitám a neziskovým organizacím), což nepochybně dobře znáte
- za druhé – cílovým čtenářem (posluchačem, divákem) je obvykle věkově starší a méně vzdělaný člověk, u nás typicky adorant (minulého) totalitního režimu. Podporovatel vystoupení z EU, částečně i z NATO.
V současné době se už bohužel nedá říct, že informační zdroje, které šíří kremelskou propagandu, se omezují výhradně na okrajové weby s pár tisíci čtenářů, narativy kremelské propagandy převzaly některé mainstremové kanály – nejviditelnější je u nás server Parlamentní listy (který ale se skutečným parlamentem nemá vůbec nic společného), ale také ji do českého mediálního prostoru úspěšně přenáší někteří naši vrcholní politici.
Na druhé straně se podařilo, a věříme, že na tom máme také svůj podíl, dostat téma kremelské propagandy do veřejné diskuze. Na ministerstvu vnitra vznikl specializovaný úřad CTHH, který se mimo jiné také zabývá odhalovaním dezinformací, ohrožujících stabilitu a bezpečnost našeho státu a jejich vyvracením.
Také velká veřejnoprávní i nezávislá mainstreamová média se tématu pravidelně věnují a na poli boje s dezinformacemi již dosahují drobných vítězství (příkladem může být i to, že některé velké firmy nebo demokratické politické strany na dezinformačních webech neinzerují a odmítají je tímto způsobem podporovat).
Co se týče našich politických podporovatelů Kremlu v České republice – je asi zbytečné jmenovat naše nejtypičtější podporovatele – komunistickou stranu. Náklonnost našich komunistů vůči Kremlu prostě překoná jakékoliv ideologické rozpory. Zajímavější by mohla být například osobnost bývalého českého prezidenta Václava Klause, který svůj stále více evidentní příklon k putinovskému Rusku maskuje tzv. euroskepticismem. Dnes už dá opravdu těžkou práci nevidět přímý vztah mezi tzv. euroskepticismem a právě touhle prazvláštní náklonností k současnému Kremlu. Ovšem úplně na prvním místě mezi českými podporovateli Kremlu, nositeli všech kremelských narativů a zároveň největšími kremelskými troly je prezident Miloš Zeman.
Využívá plně všech narativů kremelské propagandy, přičemž jeho cílem je rozdělit naši společnost, poštvat ji proti evropským institucím a elitám, docílit referenda o vystoupení z EU. Jak? Například takto: (v tuto chvíli bylo divákům promítnuto video z návštěvy Nového Jičína).
(Divákům byl po shlédnutí krátké ukázky poskytnut přesný překlad)
Dotaz (starší paní): Dobrý den pane prezidente, jsem velice ráda, že jste přijel k nám do Nového Jičína. Já jsem se chtěla prosímvás zeptat, jak to vlastně s tou migrací bude. Vím, že řikali pořád, že k nám nikdo nechodí, a jak tak koukám a pozoruju Facebook a vůbec všechny tyhlety… tak vidím, že k nám se potichoučku, nevim, jestli v noci nebo v kterých časových hodinách, ale všecko se nám to plní… Vím, že …(nesrozumitelné), tam to koupili nějací šejkové, jo, zvelebili, nevim, kdo jim dal povolení k tomu, aby koupili tyto pozemky a vůbec, potom Teplice, v Teplicích je taky černo, tak by mě hrozně zajímalo, kde se to tady bere…. My je tady nechcem, my je nemáme rádi…(hlasitý potlesk, výkřiky)
Miloš Zeman: Tak já už jsem dostal za svoje postoje proti migraci tolikrát za uši, že mi úplně lahodí, když slyším takový názor, jako jste teď řekla vy. Já bych vám chtěl připomenout, že je to daleko horší, než když se nějaký šejk objeví v lázních. Právě dnes jsem dostal zprávu, že evropský soud zamítl žalobu Slovenska a Maďarska proti migračním kvótám. A Evropská unie pod výhrůžkou, že nám zastaví dotace, nás bude nutit, abychom na naše území přijali v první fázi, zdůrazňuji, v první fázi, několik tisíc muslimských migrantů. To nejsou Ukrajinci, to nejsou Vietnamci, to jsou skutečně islámští migranti, jejichž kultura, zdvořile řečeno, je velmi odlišná od evropské kultury. A pravda už naše vláda uvolnila 600 mil. Kč na umístění těchto migrantů, i když se o tom před volbami příliš nemluví. No, co s tím dělat? Myslím si, že bychom si to neměli nechat líbit, nechat si vyhrožovat, a tak řeknu něco, co se nikomu nebude líbit, že kdyby bylo nejhůř, je vždycky lépe vzdát se evropských dotací, než sem pustit migranty. (bouřlivý potlesk, provolávání “ano”)
Myslíme, že po tomto videu nemá smysl dále pokračovat s charakteristikou typického kremelského trola, protože v tomto videu je prakticky vše:
- využití narativu uprchlické krize a EU “neschopné se s tím vypořádat”, a to do takové míry, že pro českého občana by bylo lépe, kdyby naše země členem EU nebyla.
- publikum – věkově starší lidé, obvykle podporovatelé KSČM a teď nově také SPD nebo ANO – všechny tyto strany jsou pro vypsání referenda o EU.
- Miloši Zemanovi ovšem nejde “jen” o EU, v souladu s kremelskou doktrínou hybridní války, podkopává důvěru i v další mezinárodní organizaci – NATO, cílem je referendum o vystoupení i z této organizace.
- Miloš Zeman po celou dobu výkonu své prezidentské funkce objíždí všechny kraje a takový typ dotazů a odpovědí není bohužel vůbec ojedinělá záležitost. Jedná se o zcela systematickou a záměrnou činnost, kterou můžeme sledovat i v jeho pravidelném pořadu na soukromé televizní stanici TV Barrandov – Týden s prezidentem.
Na závěr si dovolíme malou úvahu, jak s těmito problémy ve společnosti účinně bojovat.
Jakým způsobem můžeme zabránit dalšímu prohlubování příkopů mezi českými občany, (ale dalo by se to vztáhnout na občany jakékoliv členské země) a EU?
- Náš stát dlouhodobě neodvádí dobrou práci v “propagaci EU” – špatně komunikuje s občany výhody členství, dostatečně občany neinformuje o evropských záležitostech, například ani web eurodotací nefunguje tak, aby si v něm běžný občan mohl snadno najít své bydliště a prostředky, které tam z eurofondů “přitekly”. Tohle považujeme za obrovskou chybu a problém, který trvá celou dobu od vstupu naší země do EU. K problému přispěly stejným dílem všechny předchozí vlády do takové míry, že ta současná vláda a budoucí absolutně nebudou schopny v občanech vztah k EU rychle “dobudovat”, než bude pozdě. Toho samozřejmě využívají a dále budou využívat všichni kremelští trolové, zejména ti v politických funkcích.
- v synergii s problémem “vykomunikovat” s občany přínosy EU se bude dařit dál podkopávat důvěru v evropské instituce, což může vést a bohužel s velkou pravděpodobností povede k podlehnutí tlaku na vypsání referenda o vystoupení z EU.
- Co by mohlo pomoci? Jednoznačně velmi dobrá informovanost o průběhu Brexitu – jenže nevíme, zda jsou to česká média schopna zvládnout. Bohužel po zkušenostech posledních tří let jsme k této roli českých médií spíše skeptičtí.
- Je velice důležité si co nejdříve vyjasnit roli mainstreamových médií v boji proti kremelské propagandě – protože stát a občanská společnost na to stačit nebudou.
Děkujeme za pozornost.
Doplnění TaPolitika: K videu, na kterém Miloš Zeman doporučuje se raději vzdát dotací, než vpustit migranty, jsme vydali text Za zrcadlem: Evropské dotace v Novém Jičíně nechceme, ve kterém jsou rozebrány dotace, které Nový Jičín od EU získal za poslední tři roky. Například na přístrojové vybavení novojičínské nemocnice EU přispěla částkou 106 milionů Kč. Ale možná účastníci setkání s prezidentem kypí zdravím, zrovna jako on sám…