Představte si malé “esvéjéčko”. Tedy Společenství vlastníků jednotek. Máte tam byt a v domě pár sousedů. Jednou ročně pořádáte velkou schůzi, kde si povídáte o tom, jak se vám v bytečku v domě, jehož jste hrdým spoluvlastníkem, bydlí. Jestli topení dobře topí, voda teče správně teplá a má dobrý tlak, světla na chodbě svítí a střechou nezatéká, jestli uklízečka, kterou si platíte, dobře uklízí, chodník před domem neklouže, trávník je posekaný a křoví v předzahrádce neskrývá poklady, běžně patřící do společné popelnice.
Pár vašich sousedů, které jste si zvolili do Výboru, se stará, aby se vám bydlelo co nejlíp. A každý rok vám na pravidelném setkání obyvatel domu, kterému se říká Shromáždění, podrobně vysvětlí, za co jste v uplnynulém roce utratili společné peníze a kolik jich bude potřeba v tom příštím.
Je to takový malinký rozpočet – běžných výdajů vašeho domu i bytečku, jako je teplo ve vašich radiátorech, voda v kohoutku, uklizený dům, zametený chodník, posekaný trávník nebo žárovky na chodbě. A pak jsou tu ještě další – ve vašem SVJ se jim říká výdaje na opravy. Sem patří všechny druhy oprav a údržby vašeho domu, jak ty, které mají charakteristiku běžné nebo pravidelné údržby – vymalování společných prostor, oprava schodiště, střechy, kam zatéká, nebo chodníku – až po ty, které mají charakteristiku investice – rekonstrukce vnitřních společných prostor, nové vchodové dveře, výměna oken, nová střecha nebo třeba zateplení celého domu.
Na rozdíl od běžných oprav potřebuje vámi zvolený Výbor na realizaci takové investice zvláštní schválení od vás i většiny vašich sousedů, spoluvlastníků. Taková investice totiž obvykle znamená větší společný výdaj a vaši sousedé, kteří se o vás ve Výboru dobře starají a kteří vám, jako správní hospodáři, takovou investici do vašeho majetku navrhli, musí totiž kromě vašeho nadšeného souhlasu (kdo by nechtěl bydlet v hezkém domě s krásnou fasádou, opravenými schody, čistě vymalovanými chodbami a novou střechou) získat také nemalé prostředky, aby takovou investici mohli realizovat. A získat je mohou jedině od vás. Ke kumulaci od vás vybraných financí slouží v SVJ kromě běžných účtů záloh na služby také speciální fond oprav.
Ve fondu oprav se scházejí peníze od vás a vašich milých sousedů, pravidelně a dlouhodobě, částečně na pokrytí výdajů běžné údržby a také na udržování rezervy pro případy náhlých havárií. Pokud Výbor plánuje investici, musí zvlášť požádat všechny vlastníky o souhlas s navýšením plateb do tohoto fondu. Takové navýšení může pro mnoho sousedů znamenat skokové zvýšení nákladů na bydlení, proto je vždycky pro Výbor velmi složité tuhle změnu prosadit. Ale obvykle je tahle snaha odměněna spokojeností života v opraveném domě a i ti nejzatvrzelejší sousedé jsou nakonec šťastní, že se nechali přesvědčit.
Tohle byl malý příběh šťastného esvéjéčka, kde vše funguje, jak má – sousedé zvolení do Výboru se dobře starají o společný majetek s péčí řádného hospodáře, dům je krásný, chodby čisté, chodníky opravené a předzahrádka chloubou celé ulice.
A teď si představte tohle: Váš dům je v dezolátním stavu, střechou teče, sklepy vlhnou, chodby oprýskané a je tam tma, místo krásné fasády šedivý beton, který pamatuje normalizaci. Ačkoliv jste svému Výboru již dávno schválili krásný návrh na komplexní rekonstrukci a zavázali se platit (a taky platíte!) měsíčně do fondu oprav nemalé prostředky, neděje se s vaším domem vůbec nic a vesele chátrá dál. Zato vás dnes na každoročním Shromáždění váš předseda Výboru s pýchou v hlase informoval, že ve fondu oprav máte přebytek, jaký tu ještě nebyl, nejvíc peněz za posledních x let a vůbec nejvíc ze všech SVJ ve vašem městě…
_____________________________
Ministr financí Andrej Babiš hrdě oznámil přebytek rozpočtu.
Ačkoliv schválený rozpočet na rok 2016 počítal se schodkem cca 70 mld. Kč, nakonec skončil 62 mld. v přebytku. Rozdíl mezi plánem a skutečností je tedy 132 mld, což opravdu není málo. Nemalou roli přitom hrají neuskutečněné investice, které zaznamenaly pokles oproti roku 2015 o 118 mld. Kč. Pokud bych se vrátila k parafrázi na SVJ, je to vlastně něco jako ten dům, který chátrá a přitom spoluvlastníci mají na společném kontě hromadu peněz – do rekonstrukce se ale nepustili a ke společným penězům z principu nemohou. Stát samozřejmě neopravuje malé bytové domy, zato má za úkol budovat infrastrukturu – opravovat a stavět silnice, nemocnice, školy, a jiná obecně prospěšná zařízení; financovat výzkum a vývoj nebo investovat do opatření ke zvýšení bezpečnosti občanů či se podílet na rozvoji regionů. Investovat má smysluplně a s péčí řádného hospodáře. Podobným způsobem, jakým to dělá každý dobrý Výbor SVJ. Státní rozpočet má být vyrovnaný, jinak je to bezúčelné vytahování peněz z kapes daňových poplatníků. A pokud se náhodou stane, že se nečekaně (!) v rozpočtu objeví peníze navíc, mají být bez velkého humbuku použity na snížení státního dluhu. Mít z markantního rozdílu mezi plánem a skutečností radost je nemístné. Kdyby takový veletoč s rozpočtem předvedl Výbor SVJ v našem domě, obávám se, že by jeho předseda ne vlastním přičiněním vyletěl okénkem sklepní místnosti, ve které se naše Shromáždění vždy schází.
…. Nic by se mu samozřejmě nestalo, pád ze sklepa nezabíjí. Ale že by ho příště volila drtivá většina vlastníků opojená představou, že s ním bude líp?