Před pár lety vzbudil velké pohoršení výrok tehdy stínového ministra financí Jana Mládka o živnostnících, kteří podle jeho mínění parazitují na zaměstnancích. Protože neplatí daně. A navrhoval, aby se (nejen) živnostníkům “zvedly mandle” pomocí druhé sazby daně z příjmů ve výši 38 %.
Což o to. Progresivní zdanění má v levicové politice jasné opodstatnění, vycházející z principu, že příjmy mají různé hladiny potřebnosti. Velmi zjednodušeně řečeno, peníze na pokrytí základních potřeb mají jinou (vyšší) hodnotu, než peníze, které jsou “navíc”. Peníze s touto “vyšší hodnotou” by tedy neměly být zatěžovány daněmi a více se zdaňují ty další peníze, které často končí v úsporách domácností, tedy nevrací se zpět do ekonomiky – prostě, když ve výplatě dostáváte větší peníze než které jste schopni utratit, spoříte je a stát z toho nic nemá. Proto má velkou chuť vám část z těch peněz, které si syslíte někde na účtu, řácky zdanit a vrátit do ekonomiky pomocí různých veřejných výdajů.
Lidskou řečí: z části vašich úspor, které byste zřejmě měli za pravicové vlády se za vlády levicové stanou veřejné prostředky – tedy peníze všech.
Není překvapením, že se v posledních dnech téma progresivního zdanění znovu objevilo. Jako volební tahák ČSSD. Premiér představil plán zdanění o čtyřech sazbách, které má podle jeho názoru pomoci naprosté většině – 91% zaměstnanců – jak nás včera informoval pomocí svého twitterového účtu.
Mzdová realita: 91 % lidí má v naší zemi mzdu do 50 tisíc. Všem těmto lidem navrhujeme snížit daně! #spravedlivedane pic.twitter.com/3S3t3xCOIr
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) February 22, 2017
Pokud si graf pečlivě prohlédnete, zjistíte, že podle něj jsou v ČR čtyři miliony osm set tisíc zaměstnanců. Jenže Český statistický úřad eviduje “pouhé” zhruba čtyři miliony. Kde vzal premiér takový údaj? No, vypadá to, že zřejmě mezi zaměstnance započítal i živnostníky. Aha, řeknete si, tak živnostníci už asi nejsou ti paraziti, jak o nich tuhle mluvil pan Mládek. Asi se pochlapili, vzali si jeho příkrá slova k srdci a začali platit! A za odměnu jim teď ČSSD slibuje, že jim daně sníží. Není ale trochu zvláštní, že se živnostníkům, a to velmi významně, mění parametry paušálních výdajů? A jak si vysvětlit všechna vyjádření ministra financí o téhle skupině výdělečně činných, na kterou je třeba si dávat obrovský pozor, protože neplatí daně, a k tomu, aby je stát donutil konečně nějaké daně zaplatit, je třeba například zavést systém EET? Tady bude nějaký renonc.
Pan premiér zřejmě do svého grafu zahrnul i ty výdělečně činné, kterým reálně daně zvyšuje.
Navíc pan premiér do svého grafu zahrnul dokonce i ty výdělečně činné, kteří reálně žádné daně neplatí. Takových zaměstnanců u nás může být až 30 %. Jak jim chce premiér snížit daně, když žádné neplatí?
Takže zkusme interpretovat údaje z grafu znovu a trochu jinak: V ČR existuje (podle údajů z grafu) cca 4,8 milionů výdělečně činných osob. Z toho jsou zhruba 4 miliony zaměstnanců a zbytek zřejmě tvoří živnostníci. Valná většina z nich (cca 90%) má měsíční příjmy pod 50 tisíc. Dá se předpokládat, že zhruba 30 % zaměstnanců neplatí z příjmu daň a nebudou ji platit ani nadále. To je cca 1,2 mil. zaměstnanců. Živnostníci si díky zpřísnění podmínek nejspíše daňově pohorší všichni. Takže v grafu by mohlo být zahrnuto až cca 2,1 miliony osob, kterým se daně velmi pravděpodobně nezmění nebo dokonce zvýší. Kolika procentům zaměstnaných lidí tedy nová úprava zdanění může snížit daně? Evidentně to bude číslo daleko menší, než jakým ji v tvítu chválí pan premiér.
Progresivní zdanění, při kterém se z části úspor z nadprůměrných platů stávají veřejné peníze, je považováno za spravedlivý způsob přerozdělování bohatství v dané ekonomice. Smysl dává v případech, kdy jsou sociální “nůžky” rozevřeny pěkně do široka. Což ale u nás zdaleka neplatí. Aby bylo progresivní zdanění pro ekonomiku efektivní, musí být zaváděno ruku v ruce s možnostmi důsledné kontroly veřejných výdajů. Jak si takovou kontrolu veřejných výdajů reálně představuje současná vládní koalice s ČSSD v čele nám ovšem bylo názorně předvedeno včera. Odstřelením registru smluv.