Během návštěvy Západočeského kraje poskytl prezident Miloš Zeman exkluzivní interview ruské agentuře TASS. Na zámku ve Zbirohu si s ním, prý v přátelské a neformální atmosféře, povídal zástupce šéfredaktora a vedoucí mezinárodní rubriky Marat Abulchatin.
Interview s titulkem „MZ: Protiruské sankce je třeba zrušit okamžitě, a ne až časem“ bylo zveřejněno 16. února, tedy v době, kdy Rusko čelí dosud nejtvrdší kritice za své počínání v Sýrii. Ve stejné době, kdy vládní Rossijskaja Gazeta zveřejnila informaci, že ruské MZV bedlivě sleduje, kdo a jak o Rusku hovoří, to tedy nemohlo být načasováno lépe.
Z hotového výstupu se nedá poznat, jak dlouho rozhovor trval, v jakém jazyce byl veden, ani co si prezident myslí o kvalitách ruského novináře. Předpokládejme však, že byl veden rusky a prezident nejspíš pana Abulchatina neoznačil za idiota. Přesto však na některé položené otázky neodpověděl. Nevíme, zda proto, že jim nerozuměl, nebo je prostě považoval za špatně položené. Že by otázky nepochopil se nejeví být pravděpodobné. Z ruského hlediska byl účel nejspíš bohatě naplněn v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že Zeman ve všech podstatných věcech buď s ruskou pozicí souhlasí, nebo alespoň není hlasitě a srozumitelně proti. Z hlediska českého je však velmi důležité pokusit se pochopit, co a proč vlastně prezident říká.
Na úvodní otázku, že od prezidentova setkání s Putinem už uplynul skoro rok, a co tehdy bylo nejdůležitější, Miloš Zeman odvětil, že byl vždy proti sankcím… Nakonec také dodal, že Putinovi řekl, že někteří ruští podnikatelé jsou podvodníci. Na to prý Putin odpověděl, že ano, stejně jako na Západě.
Pokud mě paměť neklame, tak z Hradu před onou slavnou návštěvou znělo, že vedle nezbytnosti poklonit se památce mrtvých hrdinů je třeba aktivně bojovat za české ekonomické zájmy v Rusku. Tato, slovy mluvčího „velmi úspěšná ukázka ekonomické diplomacie“, však dodnes žádné ovoce nepřinesla. Pohledávka za stavbou elektrárny Poljarnaja u města Salechard je dnes ve stejně špatném stavu, jako byla tenkrát, ale zato víme, že v Rusku se podvádí úplně stejně jako na Západě…
Pokud jde o Západ, tak ten většinu věcí dělá špatně a proto by bylo dobře, abychom se spojili s Ruskem. Prezident je i nadále zastáncem spojení EU a Ruska, ale to je běh na dlouhou trať, takže v krátkodobém horizontu se jedná zejména o spolupráci ekonomickou a bezpečnostní, neboť nic nespojuje tak dobře, jako společný nepřítel. Společným nepřítelem jsou teroristé, z nichž 99% jsou muslimové a 1% je Nor Breivik. Ponechme tedy stranou, že podle Miloše Zemana je přesně 100 teroristů a věnujme se opět jeho úvahám ekonomickým. Ostatně prezident přece vystudoval VŠE a, jak často s oblibou uvádí, často bere do ruky kalkulačku a počítá.
Zajímavé je, že v době, kdy česká ekonomika rekordně roste, prezident necítil potřebu opravit ruského novináře, který prohlásil, že nás drtí sankce. Sankce je totiž nutné zrušit, respektive se nikdy neměly zavést! Na dotaz, zda souhlasí s názorem mnoha evropských politiků, že přílišná závislost na ruském plynu je pro EU potenciální hrozbou, se pan Abulchatin dozvěděl, že se plyn těží i v Norsku. Když se nebojíme těžby v Norsku, nemusíme se bát ani těžby v Rusku…
Poslední otázka se týkala budoucnosti česko-ruských vztahů, a jak přispět k jejich zlepšení. Podle Miloše Zemana je budoucnost jasná. Evropa má technologie a Rusko suroviny a ty si je třeba – vzájemně výhodně – vyměňovat. Prezident, který předtím na několika místech obvinil Evropany z ignorování řady důležitých skutečností a z přípravy na „minulou světovou válku“, evidentně není informován o ruském rozhodnutí radikálně změnit charakter vlastní ekonomiky, a vytvořit moderní konkurenceschopnou ekonomiku, jež bude vzorem pro celý svět. Ruský host mu to však taktně zamlčel a svou otázku neopakoval.
Co říci na závěr? Rozhovory prezidenta jsou standardně bizarní, ale tento je přeci jen poněkud zvláštní. Prezident poskytne obsáhlý rozhovor, plný zásadních ekonomických a bezpečnostních prohlášení, ruské tiskové agentuře, ale nezdá se, že by o tom informoval kohokoli v ČR (v době, kdy tento text vznikal, byly na oficiálním webu pouze informace o rozhovoru pro Parlamentní listy, Blesk, Frekvenci 1 a slovenskou TA3). Nevíme, co všechno zaznělo, ale z toho, co bylo zveřejněno, zřetelně vyplývá, že prezident České republiky, která je členem EU a NATO, nemá potřebu jejich – a tedy naši! – pozici zmínit jinak, než kriticky. Jistě, můžeme být rádi, že prezident necítil potřebu před ruským novinářem zmínit, že miluje západní Čechy zejména proto, že tam ztratil panictví, nebo nějakou jinou, podobně pikantní historku, ale co není, může být. Miloš Zeman totiž v rozhovoru neopomněl pronést, že „Jen hlupák opakuje staré chyby, moudrý člověk dělá nové.“