Ilja Varlamov je populární ruský nezávislý blogger. Na twitteru jej sleduje téměř tři sta tisíc lidí, na Telegramu má vlastní kanál s více než sto tisíci odběrateli, provozuje vlastní web varlamov.ru. Za svoji nezávislost na současném putinském režimu je tzv. „na seznamu“, tedy pod drobnohledem represívních složek ruského státu, občas je dokonce atakován na veřejnosti (např. zhruba před rokem jej kdosi na ulici polil zelenkou – podobným způsobem byl napaden i opoziční lídr Navalnyj). Přinášíme překlad textu, který Ilja Varlamov zveřejnil na svém kanále na Telegramu, o tom, jak byl zadržen, zřejmě příslušníky FSB.
Ilja Varlamov: Zadržení
Jdu dnes po Moskvě, nikoho si nevšímám. V tom mi telefonují novináři z mediální skupiny RBK s žádostí o komentář ohledně veřejných prostranství ve městě a v obchodních centrech. Nic mimořádného. Uběhne několik minut a za mnou se objevují tři (nebo čtyři, přesně nevím) příslušníci v uniformě asi od FSO, nebo FSB (maskáče, pod ní modrá uniforma).
Požádali mě, abych vypnul a schoval telefon a šel s nimi. Vzali si mé doklady. Ve vysílačce kdosi řekl: “Zadržte ho.”
Odvezli mě do nějaké šedé budovy bez označení (zadrželi mě nedaleko od Ljubljanky, tam je celá čtvrť FSB). Uniformovaní příslušníci se nepředstavili, nic nevysvětlili. Řekli, že jsem “zadržen do vysvětlení okolností”. O jaké okolnosti se jedná, mi nikdo nevysvětlil.
Okamžitě mi zakázali používat mobilní telefon. Na jakýkoliv pokus, dokonce když jsem se jen podíval na čas, reagoval příslušník v modré uniformě slovy: “Nedělejte si to horší, než to je.” Všechny mé pokusy posunout proceduru do zákonných mezí narážely na “Nedělejte si to horší, než to je”.
V podstatě jsem byl přesvědčen, že to je obyčejná kontrola dokladů. Jenže čas utíkal. Po 40 minutách mi příslušník jízlivě oznámil: “já bych na vašem místě byl nervózní, když vás drží tak dlouho.”
Vzal jsem si knihu a začal jsem číst.
“Co čtete?” zeptal se jeden z čekistů.
“Edward Glaeser, Triumf města.”
Kniha byla akorát otevřená na kapitole, kde se píše, že ve státech s diktátorskými režimy jsou hlavní města obvykle o 30 % větší, než hlavní města stabilních demokratických států. Dále kniha pojednává o příkladech korupce v Kongu a Indonésii. Dokonce jsem si pomyslel, že nadarmo jsem se dostal až ke kapitole o korupci. Těžko příslušníkovi FSB vysvětlíš, že ta kniha je o urbanistice.
Stráž se vyměnila, nový příslušník se mě zeptal, co dělám a co čtu. Téma knihy ho zaujalo. Začali jsme debatovat o problémech skládek v okolí Moskvy. Ukázalo se, že všichni zaměstnanci, kteří mě hlídají, jsou místní a otázka skládek se jich týká. Komunikativního příslušníka někam naléhavě odvolali a já jsem zůstal s tím, který na vše říkal: „Nedělejte si to horší, než to je.“
Ztratil jsem pojem o čase, protože jsem nesměl sedět, ani sledovat čas. „Nedělejte si to horší, než to je.“
Na stěně visel plakát s upozorněním, že se přísně zakazuje používat mobilní telefony: “Probíhá monitoring rádio sítí” nebo tak něco.
Zeptal jsem se kolik je hodin. Uběhla více než hodina.
“Vezměte si všechny své věci a pojďte.”
Odvedli mě na Ljubljanku. Tam už stála dvě policejní auta. Mé doklady měli příslušníci.
“Sedněte si do auta.”
Požádal jsem je, ať se legitimují a sdělí mi důvod zadržení. Nikdo mi nic nevysvětlil, zato mě obstoupilo asi deset příslušníků v uniformě policie a FSB (FSO). Nikdo z nich se nelegitimoval, ani mi nesdělil důvod zadržení. Začal jsem se rozčilovat. Popravdě moje vyhlídky nebyly nijak růžové.
Obecně asi neexistuje návod, co v takové situaci dělat. Jste absolutně bezmocný. Příslušníci policie a FSB porušují zákon. Sebrali vám doklady. Omezili svobodu. Nedovolují vám telefonovat. Ani jeden člověk se nepředstavil, posadili mě do auta a odvezli na oddělení vnitřních záležitostí.
Během cesty se mě policisté zeptali: “Hnali nás jako k ohni. Co jsi provedl?”
Na oddělení vnitřních záležitostí někam odnesli mé doklady, vrátili mi mobil a sepsali se mnou hlášení o zadržení. Důvody mi opět nikdo nevysvětlil.
Na oddělení vnitřních záležitostí Meščanského obvodu Moskvy pracovníkům RBK potvrdili, že p. Varlamov byl zadržen. “Podá vysvětlení, následně bude propuštěn a může si jít po svém.” oznámil příslušník. Podle jeho slov: “Varlamov vyvolal podezření svým chováním. Spáchal přestupek.” Příslušník odmítl upřesnit, o jaký přestupek se jednalo.
Poté ke mně přišel náčelník oddělení, požadoval podání vysvětlení. Odmítl jsem s odkazem na ústavní právo nevypovídat. Řekl jsem mu, že bez advokáta vypovídat nebudu.
Uběhlo ještě asi deset minut. Začali telefonovat novináři, náčelníkovi zavolal náčelník, všichni začali kmitat, vrátili mi doklady a propustili mě s omluvou.
Co to mělo znamenat nevím. Jaký přestupek jsem spáchal, a proč mě potom propustili, je také nepochopitelné.
Zdroj: Telegram 29. 3. 2018