Zvolení Donalda Trumpa vyvolalo v ruské veřejnosti vlnu nadšení. Ale je co slavit? Ivan Davydov a jeho nejnovější text.
Ivan Davydov: Trump – naš?
Je s podivem, že v den inaugurace Donalda Trumpa nebyl v Rusku oficiálně vyhlášen den pracovního klidu. Zdá se, že větší svátek příznivci Putina už dlouho nezažili. Na státní stanici „Rossija 24“ celý týden před Trumpovým nástupem do funkce namísto informačních klipů běžely reportáže o nemovitostech, které prezident a miliardář vlastní. Moskevský obchod „Armija Rossiji“ (patřící společnosti „Vojentorg“) zdobí portréty Trumpa s nabídkou 10% slevy v den inaugurace s posměšným dodatkem – „Pro občany USA a zaměstnance amerického velvyslanectví.“ Moskevský cukrář nabízí „lízátko Chupa Trump“ – ve tvaru hlavy Trumpa „s trnkovou příchutí“. V Tule ještě v listopadu, hned po vítězství republikána, vyráběli kostkový cukr s jeho podobiznou na krabičce. Televizní kanál „Carjgrad TV“, který patří oligarchovi Konstantinu Malofejevovi, pořádá ve svém sídle v budově Centrálního telegrafu „Inaugurační noc.“ Ve všech zpravodajských pořadech a politických talk-show na celostátních televizních stanicích trvá nekonečná “inaugurační noc” už nejeden týden. A ani po inauguraci očividně neskončí.
Vypadá to, že nejen samotné Rusko, ale i mnozí běžní občané zasažení propagandou, čekají, že ihned po příchodu Trumpa tady začne lehký, veselý, a hlavně sladký život. Možná s trnkovou příchutí.
Americké tajné služby a významná média obviňují Rusko z vměšování se do procesu voleb a děsí svět všemocnými ruskými hackery. Několik hodin před začátkem inaugurace ve Washingtonu se objevila zpráva: “Prověřují se možná finanční napojení Trumpových spolupracovníků a vysoko postavených ruských činitelů”. Rusko samozřejmě vše popírá. Přitom nadšení z vítězství Trumpa už zde dosáhlo takového stupně, až se zdá, že nejde jen o to , že jsme ho zvolili „my.“ Ale že jsme si ho zvolili pro sebe v Rusku, ne v Americe.
Poslanec Státní dumy z Liberálně-demokratické strany Ruska Alexej Diděnko je sice hlavou výboru pro místní samosprávu, přesto pokládal za svou povinnost varovat zaoceánské pomlouvače našeho chlapce: “Duma nedopustí impeachment Trumpa!” Místní samospráva mimo správu místních amerických věcí u nás patrně možná není.
Trump vyvolal v Rusku tak vysoká očekávání, že naplnit je skutečně půjde jen stěží. Zrušení sankcí na to zřejmě už stačit nebude. Trump bude muset přinejmenším zajistit dvojnásobný růst ruské ekonomiky jen v prvním pracovním dni. Udělat Rusko opět veliké. A ano, samozřejmě, zrušit mrazy v zimě.
Z toho všeho vyplývá, že rozčarování (neplést s vystřízlivěním) je nevyhnutelné. Zatím se stále můžeme vypořádávat s tím, jak se Amerika seznamuje se svým novým prezidentem, kdo půjde do Bílého domu s ním a co má skutečně Rusko od těchto lidí čekat. Snažit se pochopit, nakolik vážná jsou obvinění adresovaná Kremlu, jestli mohli mít ruští hackeři vliv na výsledek voleb, a ještě si vzpomenout, že i KGB se snažila zasahovat do amerických voleb, i když bez většího úspěchu. Možná, že současní následníci všemocné KGB na tyto praktiky nezapomněli.
Zdroj: newtimes 23. 1. 2017
překlad: Tomáš Erhart