V Ruské federaci bylo za letošní rok zaznamenáno dvakrát více různých protestních akcí, než loni ve stejnou dobu. K tomuto tématu přinášíme překlad komentáře publicisty Vladimira Čuprina na serveru MK.ru.
Čím více se blíží volby, tím více se výkonná moc zajímá o možné protestní nálady ve společnosti. Vypracovávají se odpovídající studie. Aby bylo Ministerstvo vnitra “včas na startovní čáře”, nakoupilo podle otevřených zdrojů speciální videotechniku, pro sledování protestních akcí. Mírně řečeno, situace není příznivá. Podle posledních údajů Fondu “Veřejné mínění” je 75% Rusů nespokojeno se mzdou a 40% nevyjde od výplaty k výplatě. Jen za poslední měsíc se v meziročním srovnání příjmy snížily o 7%.
Zaměstnanci centra ekonomických i politických reforem uvádějí, že za první tři měsíce letošního roku, bylo v Rusku dvakrát více různých protestních akcí (manifestace a stávky), než v první polovině loňského roku: 132 v 57 regionech Ruska. Do těchto čísel není zahrnuta Moskva a Petrohrad.
Zejména vyčnívá Samarská, Sverdlovská, Čeljabinská a Kirovská oblast. Následuje Permský, Zabajkalský a Přímořský kraj. Všimněme si, že se jedná o ty oblasti, kam federální vláda zve obyvatele centrálních oblastí k přesídlení. Jako bonus vláda nabízí zdarma hektar půdy k podnikání těm, kteří se na Dálný Východ přestěhují.
Touha výkonné moci sondovat veřejné mínění je pochopitelná. Na konci roku budou volby do Dumy a různé strany se jistě z ekonomických obtížích občanů pokusí získat politické body. Trumfy v opozičních rukou mohou být bankroty firem, propouštění, přechod na částečný úvazek, vše, co vede ke snížení životní úrovně. Ta se v posledních několika letech snižuje.
Do kategorie bohatých se už počítají osoby s dvou a více násobným příjmem životního minima – v Moskvě to je 18,5 tisíc rublů (cca 6,5 tisíc Kč), v ostatních regionech to je samozřejmě méně.
Nicméně zlověstné předpovědi západních politologů o tom, že pohár trpělivosti Rusů přetéká, si lámou zuby na záhadné ruské duši. Nechápou, že čím hůře Rusům je, tím více se přimknou k vlasti. Proto je při dnešních vnějších hrozbách svatou povinností podpořit prezidenta, zvýšit jeho popularitu.
Odborníci na základě výsledků výzkumů naznačují, že zásoba trpělivosti u Rusů vydrží ještě na rok a půl až dva. Spíše než revoluční nálady předpovídají apatii a lhostejnost. Obecně se má za to, že letošní volby do Dumy a prezidentské volby v roce 2018, budou probíhat bez otřesů.
“Věřím, že v příštích 1,5 až 2 letech se žádné významné protesty konat nebudou”- komentoval situaci zástupce ředitele pro vědeckou práci Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů, doktor ekonomických věd Jevgenij Gontmacher. “Zaprvé, životní úroveň obyvatelstva se v prvních letech výrazně zvýšila a tuto rezervu jsme ještě neztratili, neprojedli jsme ji. Zadruhé, před volbami do Dumy a volbami prezidenta se moc určitě vynasnaží zachovat si přízeň spoluobčanů.”
Důchodcům bude s největší pravděpodobností kompenzována inflace, také nebude zapomenuto na státní zaměstnance. Nejdůležitější je v tomto období neudělat nějaké nesmysly, neprovokovat ke konfliktům. Dokonce i na první pohled zanedbatelná drobnost může vést k napětí. Tak jako například navýšení spotřební daně na benzín a naftu o dva ruble od 1. dubna. Týkalo se to každého — “máš auto, nebo nemáš”. Přitom není jasné, k čemu to bylo dobré. Samozřejmě je lepší vyvarovat se podobných kroků. A co bude po volbách, to zatím nikdo neví…
Vladimir Čuprin
Zdroj: MK.ru 7. 4. 2016
K tématu: Putin založil národní gardu. Její členové mohou střílet bez varování. Pokud vás zajímá, co se děje s těmi, kteří upozorní na fakt, že Putinova popularita klesá, si můžete přečíst zde. Proč by vlastně Rusové měli protestovat? Co jim vadí? Dozvíte se například v tomto článku (uvnitř audio verze). No a jestliže si dovolíte Putina kritizovat dokonce veřejně a nahlas, můžete dopadnout jako regionální politička, které hrozí vězení.