V Rusku byl odhalen pomník caru Ivanovi Hroznému. Tato velmi kontroverzní událost vzbudila vlnu pobouření, jedním z kritiků je také známý ruský režisér Pavel Lungin, jehož krátkou glosu vám nyní přinášíme.
Vyvstává otázka, zda Rusko přišlo o rozum
O Ivanu Hrozném je známo už téměř vše. Zabil syna, ženu, vnuka. Osobně se účastnil mučení. Uprostřed modliteb vydával rozkazy, koho a jak mučit. Je známo, že tento člověk byl skutečným zloduchem.
Ba co víc, je známo, že za posledních dvacet let své vlády prohrál všechny války. Výsledkem jeho vlády bylo jedno z nejtemnějších období ruských dějin. Rozdělil zemi na své a cizí. Vše skončilo obdobím Smuty, které ve své podstatě bylo občanskou válkou.
Vyvstává otázka, zda Rusko přišlo o rozum. Proč chce po pěti stoletích oslavovat zločince?
Na tuto otázku se obvykle odpovídá: “Ale podívejte. Slavný Jindřich VIII. v Anglii. Taky to byl tyran a popravoval manželky.” Byla to ale realita a specifika jiné doby. My bychom však neměli hovořit o Ivanu Hrozném, ale o nás.
Neumím si představit, že by Anglii najednou pokryly pomníky Jindřicha VIII. Nebo že by ve Francii najednou jak houby po dešti vyrostly památníky Karla IX. a nich stálo: “Děkujeme za Bartolomějskou noc a zničení hugenotů.”
Ty otázky směřují k nám. Ty otázky se týkají nás. Jak hodnotíme svou minulost a současnost.
A pak pochopíme, že ve skutečnosti nejde o Ivana Hrozného. To vše jsou jen eufemismy pro nedořešené spory o Stalina.
A Hrozného využívají jako metaforu pro ocenění Stalinovy vlády. Staví pomník carovi, ale ve skutečnosti touží po Stalinovi.
Znamená to, že v naší společnosti je určitá část lidí, kteří by chtěli rozdělit zemi na své a cizí, na katy a oběti. Z nějakého důvodu jsou přesvědčeni, že budou mezi katy.
Že se dostanou mezi opričniky s psí hlavou u sedla, nebo, jak geniálně napsal Sorokin, “s psí hlavou na chladiči Mercedesu”.
Jen bych chtěl upozornit, že dějiny jsou mnohem nepředvídatelnější, složitější. Marně doufají, že budoucnost katů mají jistou.
Ať se přece jen zamyslí nad svým životem, životem svých dětí, nad životem svých současníků.
A chtěl bych je varovat: “Nevyvolávejte duchy zločinců. Nehrajte si s ohněm, to je nebezpečná hra, jejímiž oběťmi se můžete stát vy sami.”
Pavel Lungin
Zdroj: novayagazeta.ru 16. 10. 2016