Přinášíme překlad textu, který vyšel na serveru znak.com. Příběh je vcelku banální: studentka si pro svoji diplomovou práci vybrala téma manipulace v hromadných sdělovacích prostředcích. Pro popis technik a demonstaci jejich účinku si vybrala Navalného film Neříkejte mu Dimon. Pozorný čtenář by si teď měl klást otázku, s čím asi mohla mít vedoucí práce této studentky problém? Že se studentka zabývá filmem, který odhaluje nebývalé množství majetku premiéra země? Nebo je větší problém, že tento film natočil Navalnyj, když je obecně známo, že v Kremlu nesmí být ani vysloveno jeho jméno? Nebo od každého trošku? Posouzení necháme na čtenáři.
„Říkala, že má strach, že se o tom dozví na univerzitě a mohli by někoho vyhodit.“
Studentka fakulty žurnalistiky Uralské federální Univerzity v Jekatěrinburgu Anna Veselovová obhájila diplomovou práci, jejíž část byla věnována dokumentárnímu filmu Fondu boje proti korupci “Neříkejte mu Dimon”. K obhajobě přistoupila navzdory tomu, že jí vedoucí práce – profesorka v oboru periodického tisku Marina Mjasnikovová nedoporučila zmiňovat v práci jméno opozičníka, protože se obávala “čísi výpovědi”. Studentka serveru Znak.ru sdělila, že jí Marina Mjasnikovová nejméně desetkrát zakázala psát v práci o Navalném.
“Říkala, že má strach, že se o tom dozví na univerzitě a mohli by někoho vyhodit. Přitom se jí, podle jejích slov, Navalnyj jako osobnost líbí. Nakonec mě žádala, abych při obhajobě o tom filmu nemluvila. Říkala, že napíše špatný posudek. Při obhajobě jsem pak mluvila o jiných filmech, které jsem také rozebírala, ale ona (Mjasnikovová) mi nakonec stejně dala špatný posudek, poslala ho den před obhajobou a na obhajobu nepřišla,” sdělila Anna Veselovová. Dívka upřesnila, že profesorka na obhajobu nedorazila z rodinných důvodů.
Marina Mjasnikovová celou situaci pro Znak.ru komentovat odmítla, pouze poradila, že se máme s dotazy obrátit na Annu Veselovovou. Anna Veselovová Znak.ru sdělila, že téma její diplomové práce bylo “Manipulativní techniky v hromadných sdělovacích prostředcích”. Podle jejích slov rozebírala několik filmů včetně filmu “Neříkejte mu Dimon”, kterému ovšem věnovala obzvláštní pozornost, neboť ho považuje za špičkový příklad manipulace. “Je to naprosto přirozená výzva k akci a zabrala. V Rusku jsme takové filmy nikdy neměli. Navalnyj udělal vše s využitím západních technologií, jako by to dělal Donald Trump, Obama a zafungovalo to. Jeho podpora vzrostla. Po odvysílání filmu už Navalnyj není jen obyčejný politik, je to člověk hromadných sdělovacích prostředků, člověk médií,” tvrdí autorka diplomové práce.
Ve své vědecké práci Veselovová poznamenává, že autoři projektu se od samého začátku snaží “vyvolat v divácích vůči premiérovi opovržení”, když Dmitrije Medvěděva zobrazuje jako karikaturu s “umělecky zmenšenými tělesnými proporcemi” sedící na carském trůnu.
“Navalnyj upozorňuje na hlavní myšlenku padesátiminutového vyprávění: Medvěděv vlastní luxusní jachty, vinohrady a paláce, které by se hodily snad jen k nějakému králi. Tuto myšlenku opakuje po každé kapitole celého díla, čímž do vědomí diváka zasazuje semínko emocí,” popisuje Anna Veselovová ve své práci.
Upozorňuje na to, že Navalnyj hovoří jednoduchou řečí srozumitelnou i pro školáka. “Hlavní tvrzení jsou zjednodušena, vtipy a metafory, které by byly pro pochopení složité, jsou omezeny na minimum. Mluvčí hovoří pouze k věci, občas doplňuje informace, které není možné prokázat, a aby si divák tohoto detailu nevšiml, nabídne mu rychle poutavé záběry z dronu,” píše dívka v práci.
Diplomantka zdůrazňuje že film FBK využívá metody senzačnosti: “Divákovi jsou předkládány jakoby tajné materiály, jejichž hodnověrnost je dokládána výpisy z katastru nemovitostí, jaké umí vyrobit kterýkoli zeměměřič. Nepřetržitý útok senzačních skutečností na emoce diváka zvyšuje nervozitu a pocit trvalé krize, což dále zvyšuje situační ovlivnitelnost.”
Anna Veselovová obhájila práci na výbornou.
Film Fondu boje proti korupci a Alexeje Navalného “Neříkejte mu Dimon” (můžete se na něj podívat s českými titulky zde) byl představen veřejnosti 2. března 2017. Obsahuje skutečnosti, které zakládají podezření, že ruský premiér Dmitrij Medvěděv nezákonně disponuje prostředky a nemovitým majetkem v celkové hodnotě přibližně 70 miliard rublů.
Na serveru Kinopoisk film získal zcela neskutečné hodnocení 9,6 bodů z 10 a porazil tak veškerou světovou filmovou klasiku.
____________
pozn. redakce: Nejsme filmoví odborníci, ani mediální experti, avšak máme za to, že manipulativní techniky a hry s emocemi diváků jsou, zejména v politických proklamacích či v dílech s politickým podtextem, což film „Neříkejte mu Dimon“ bezpochyby je, naprosto běžným prostředkem. V případě Navalného filmu však navíc k tomu, aby mohl „cvičit“ s emocemi diváků, Navalnyj poskytuje poměrně hodně přesvědčivých důkazů, že to, co veřejnosti předkládá, není pomluva, fáma nebo lež. Mohlo by být s podivem, že si studentka nevybrala kterýkoliv ze „zpravodajských“, „diskuzních“ či jakýchkoliv jiných pořadů, vysílaných na hlavních ruských televizních kanálech, ale koho by to vlastně mělo překvapit? A tak jediné, co možná ještě trochu překvapí, je v naší společnosti dlohouhodobě dobře známá míra „předposranosti“.
Zdroj: znak.com 15. 6. 2017