Přinášíme překlad textu, který vyšel 25. 8. 2018 na serveru mbk.media, jako krátká reportáž z akce, konané při příležitosti 50letého výročí protestu osmi lidí – Konstantina Babického, Vadima Deloneho, Vladimira Dremljugy, Viktora Fajnberga, Natalie Gorbaněvské, Pavla Litvinova, Larisy Bogorazové a Taťány Bajevové – proti invazi vojsk Sovětského svazu a jeho spojenců do Československa, známé jako „Demonstrace sedmi“ (účastníků bylo ve skutečnosti osm).
„Samo se nic neudělá.“ Na Rudém náměstí se vzpomínalo na „Demonstraci sedmi“
Korespondent “Mbch-média” se zúčastnil vzpomínkové akce k padesátiletého výročí “Demonstrace sedmi” a zjistil, že od té doby se v Rusku změnilo jen málo: lidé jsou stále zatýkáni za politické proklamace a slogan “Za vaši a naši svobodu” doposud neztratil svůj význam.
Přesně ve 12 se postavíme do řady.
Alexej Bogancev, historik, přítel několika účastníků “Demonstrace sedmi” a organizátor dnešní akce (25. 8. 2018, pozn.), vysvětlil Mbch-médiím, že chtěl shromáždit všechny dosud žijící demonstranty a jejich příbuzné či potomky. Záměr se však nepodařilo zcela naplnit. K Lobnému mestu (kamenná plošina nacházející se před chrámem Vasila Blaženého na Rudém náměstí, pozn.) přišel syn Natalie Gorbaněvské Jaroslav, syn Larisy Bogorazové Alexandr Daniel, bratranec Vadima Deloneho Sergej a další – celkem se sešlo kolem 15 lidí. Demonstranti z roku 1968 Viktor Fajnberg a Taťána Bajevová se připojit nemohli.
Pár minut před polednem poprosil Alexej Bogancev novináře, aby chvíli počkali s žádostmi o komentář od jediného přímého účastníka demonstrace v roce 1968 Pavla Litvinova. “Přesně ve 12 se postavíme do řady, jako tehdy,” řekl Alexej Bogancev příbuzným “sedmi”.
Jak se ukázalo o několik minut později, policisté hlídkující na Rudém náměstí byli ve srovnání s rokem 1968 o něco hbitější. Před padesáti lety byli, dle vlastních vzpomínek, účastníci demontrace zadrženi během 5-10 minut. Tentokrát Sergej Šarov-Delone a Leonid Gozman stáli s rozvinutým plakátem “Za vaši i naši svobodu!” pouhé dvě minuty. Okamžitě se objevil policista, který je upozornil, že se dopouštějí správního deliktu a narušují veřejný pořádek. Slogan plakátu zjevně nepochopil.
Sergej Šarov-Delone a Leonid Gozman se snažili přesvědčit policistu, že se nedopustili ničeho nezákonného. Po pozorném vyslechnutí jejich vysvětlení se policista z ničeho nic zeptal: “Co jsem porušil?” Otázka, která pravidelně zní na protestních shromážděních v Rusku, uvedla všechny do rozpaků – obvykle je totiž pokládána strážcům zákona, nikoliv naopak.
Poté, co odvedl na policejní stanici Sergeje Šarova-Deloneho a Leonida Gozmana, vrátil se policista k Lobnomu mestu a zadržel i vnučku Natalie Gorbaněvské Annu Krasovickou. Na nevelkém listu z bloku na kreslení, který držela v ruce, bylo napsáno “Svobodu pro Sencova”. Poté, co dívce sebral blok, odvedl ji policista na stejnou služebnu jako předchozí zadržené. Až někde v půli cesty si vzpomněl, co nese, a otočil stránku v bloku, aby skryl nápis.
Nebála se babička, vnučka se taky nebojí
V průběhu těch patnácti minut, které účastníci demonstrace na Rudém náměstí strávili, bylo párkrát od některých z přihlížejících slyšet “Za svobodu Ukrajiny!”, “Svobodu pro Sencova!”. Pavel Litvinov velice ochotně mluvil o aktuálních událostech a na otázky, jak se cítil v roce 1968, když Sovětský svaz poslal tanky do Československa, odpovídal zjevně pouze ze zdvořilosti. Akce celkově nebudila dojem “pietní události”. Nikdo se nevyhýbal politickým proklamacím. Muž s odznáčkem “Němcovův most” velmi emocionálně vyprávěl svému kolegovi, že v Praze bylo otevřeno centrum pro studium Ruska pojmenované podle Němcova. “A naše vláda ani nedokáže uznat, že invaze vojsk do Československa byla skutečným zločinem,” řekl.
Po zadržení Sergeje Šarova-Deloneho, Leonida Gozmana a Anny Krasovické se všichni ostatní účastníci akce přemístili před služebnu “Kitaj-gorod”. Pavel Litvinov se posadil na schody Gostiného dvora (historické nákupní a veletržní centrum v Moskvě, pozn.) a poskytl ještě několik rozhovorů, nicméně bylo na něm znát, že je unavený. V okamžiku, kdy se už chystal konečně odejít, přistoupil k němu nějaký mladý člověk a zeptal se ho: “A co my, nová generace, můžeme vůbec něco změnit?” Pavel Litvinov se na malou chvíli zamyslel a pak odpověděl: “Když budete něco dělat, pak můžete něco změnit. Samo se neudělá nic.”
Za pár minut vyšla ze služebny usmívající se Anna Krasovická. Nejspíš bude muset zaplatit pokutu ve výši 10 až 20 tisíc rublů za “porušení zákonem daného postupu při pořádání veřejné akce”. Moc ji to netrápilo. Ještě během zadržení prohlásila: “Myslím, že říct “Svobodu pro Sencova” bylo důležitější.
Zdroj: mbk.media 25. 8. 2018