Ruská vláda navrhuje, aby se starší pacienti mohli obejdnat k lékaři jen se souhlasem zdravotní sestry. Informaci přinesl deník Nastojaščeje vremja s odvoláním na deník Izvestija.
Ruská vláda pracuje na aktualizaci položek v rámci programu schváleného v únoru letošního roku “Strategie opatření péče o seniory v Ruské federaci do roku 2025”, informoval deník Izvestija.
Jeden z hlavních návrhů se týká změny systému vstupního příjmu pacientů ve zdravotnických střediscích. Pacienti nad určitou věkovou hranicí (předpokladá se její nastavení na 72 let) nejprve přijme zdravotní sestra nebo zdravotní asistent, a pouze ti budou rozhodovat, zda bude mít nemocný právo na vyšetření u lékaře.
Podle slov jednoho z členů Rady federace pro sociální politiku Valerije Rjazanského, pomůže toto opatření starým lidem ušetřit čas jinak zbytečně trávený ve frontách ke specialistům, ke kterým třeba ani nepotřebují jít.
Podle profesorky Ruské akademie věd Ljubov Chrapylinové však toto opatření staré lidi diskriminuje. “Co když se zdravotník nebo sestra spletou? A vůbec, proč se starý člověk stává v právu na lékařskou pomoc druhořadým občanem? Nemyslím si, že se podle věku může určovat míra práv na zdravotní péči, pro to neexistuje ústavní základ. Je občanem Ruské federace? Je. Nikdo nemůže starého člověka zbavit občanských práv – vysvětluje Chrapylinová.
Dle jejího vyjádření se má nové opatření týkat osob starších 72 let.
“Optimalizace” zdravotnictví už dříve vedla k zrušení lékařských ordinací v malých městech a na vesnicích. Jak zjistil korespondent deníku “Nastojaščeje Vremja”, v obci Reftinskij ve Sverdlovské oblasti zemřely při čekání na příjezd záchranné služby dvě mladé ženy – dříve zde bývala nemocnice, pohotovost i stanice záchranné služby, ale všechny služby byly z ekonomických důvodů přeloženy o 20 kilometrů.
Zdroj: Nastojaščeje Vrejma 6. 4. 2016