Další průzkum stavu ruské společnosti přinesla v posledních dnech další státní instituce – tentokrát Institut sociální politiky Vysoké školy ekonomické v Moskvě, který zjišťoval subjektivní pocity ruských občanů v hodnocení vlastních sociálních podmínek.
Podle informací Institutu sociální politiky VŠE vyplývá z údajů monitoringu sociálněekonomického postavení a sociálního určení obyvatelstva, že podíl obyvatel Ruska, kteří sami sebe označují za chudé, činil v červnu 41 %.
“Podíl respondentů, kteří hodnotí materiální postavení své rodiny jako špatné nebo velmi špatné (chudí podle sebehodnocení materiálního postavení), činil 23 %, a podíl obyvatelstva, kterým chybí peníze na nákup nezbytných oděvů nebo potravin (chudí podle sebehodnocení spotřebitelských možností), činil 41 %,” uvádí monitoring.
V červnu byl zaznamenán růst úrovně chudoby podle subjektivního hodnocení materiálního postavení mezi důchodci. 31 % důchodců v tomto měsíci ohodnotilo své materiální postavení jako špatné nebo velmi špatné, zatímco v březnu květnu 2016 se tento podíl pohyboval mezi 20-22 procenty.
“Zhoršení postavení důchodců lze sledovat i v datech týkajících se rodin: v období od května do června významně vzrostlo riziko chudoby podle subjektivního hodnocení mezi jednočlennými a bezdětnými rodinami, z nichž podstatnou část tvoří důchodci,” sdělují odborníci z VŠE.
Stejně jako v předchozích měsících byla v červnu 2016 potřebnost státní pomoci vyšší u respondentů, které je možné zahrnout do kategorií “chudí” a “velmi chudí”: 47 % rodin s problémy při nákupu potravin; 27 % rodin zažívajících problémy při nákupu obuvi a oblečení; a 45 % rodin, které hodnotí svoje materiální postavení jako špatné nebo velmi špatné; sdělilo, že se nedokáží vypořádat s materiálními těžkostmi samostatně.
Zdroj: RNS.online 26. 7. 2016