Výrok „Rusko rozumem nepochopíš“ je často zneužíván k tomu, aby kritikům ruských poměrů zavřel ústa, protože zdánlivě odkazuje k tomu, že tak velká a svébytná země má zcela logicky vlastní standardy (čehokoli) a naše pokusy proniknout do spletitosti ruské historie (či současnosti) a duše, jsou předem odsouzeny k nezdaru. Rusko se prý nemáme snažit pochopit, Rusko nemá cenu kritizovat, Rusko prostě musíme brát takové, jaké je. Hlavně ho musíme respektovat.
Níže uvedený překlad vystoupení šéfa ruských komunistů, G. A. Zjuganova, který se spolu s dalšími třemi předsedy stran, které prošly do VII. Dumy, setkal 23. září 2016 s prezidentem Putinem, ilustruje, že Rusko se rozumem uchopit dá. Jen se je třeba oprostit od našich představ a kritérií o tom, co to je politická strana, k čemu slouží dělba moci, co to jsou volby, atd. Rusové všechna tato slova používají, velmi dobře vědí, jak (a proč) jim rozumíme my, ale doma je vykládají a používají jinak.
Pokud se níže uvedeným řádkům budete věnovat, tak rychle zjistíte, že Rusko je mnohem „svébytnější“, než se nám zdá. Ti, kdo v Rusku nyní vládnou, se k zemi chovají jinak, než jak se vyvinul vztah mezi občany a vládou v Evropě (na Západě). Jistě, mají na to právo a není důvod, proč bychom to neměli respektovat. Ale je si třeba uvědomit, že nejsme jako oni, a oni nejsou jako my… A také si je třeba připomenout, že i u nás existuje spousta lidí, kteří by si přáli, aby i u nás věci veřejné fungovaly tak, jako v Rusku.
G. A. Zjuganov na setkání s V. V. Putinem: Při volbách vznikly „kriminální zóny“.
PS: Bez ohledu na to, co si kdo myslí o komunistech, tak KSRF je v Rusku velkou a tradiční politickou silou, se stabilní podporou i elektorátem. Zjuganovovi nevadí to, že volby byly zfalšovány (tak tomu vždy bylo a vždy bude), ale že se při jejich falšování dostatečně nepřihlédlo k reálné síle komunistů. Ani ho nenapadne, že by výsledky voleb napadl (například u soudu), jen se snaží Putina upozornit, že když komunisté (a on osobně) dodržují nepsaná pravidla hry, měl by to samé dělat i Kreml. Jeho příklad je nejlepší ilustrací vztahu Rusů k moci a jejímu držiteli. (Michael Romancov)
Dne 23. září proběhla schůzka předsedů parlamentních stran s prezidentem RF V. V. Putinem. Na setkání vystoupil předseda ÚV KSRF G. A. Zjuganov
Gennadij Andrejevič zdůraznil, že během voleb do Státní dumy se v některých regionech Ruska objevily „kriminální zóny“.
„Kriminální zóny jsou nesmírně znepokojující jev. Například v Dagestánu, tam samozřejmě zůstalo vše při starém… Ale Rostov, Nižnij Novgorod, Samara – to všechno jsou regiony, které se vždy vyznačovaly pevným charakterem. Upřímně říkám, že jsem zcela ohromen tím, jak to v Nižním Novgorodu sehráli. Nechám Vám film. Přiznávám, že se nám přímo do kanceláře těch zločinců, když připravovali „karusel“, podařilo propašovat svého člověka a ten to všechno nahrál. Stačí se na to podívat a nařídit zvláštním službám, aby to prověřily. Je tam všechno, celý řetězec, asi patnáct lidí, včetně šéfů“ – zdůraznil G. A. Zjuganov.
Lídr KSRF rovněž sdělil, že na řadě míst byly vůči kandidátům KSRF zaznamenány projevy ostrakizmu.
„Je třeba věnovat pozornost skutečnosti, Vladimire Vladimiroviči, že v průběhu kampaně byla řada našich kandidátů, vysokých funkcionářů, vystavena ostrakizaci a šikaně. Něco takového se dříve nedělo“ – zdůraznil G. A. Zjuganov.
„Potkalo to Sergeje Obuchova, který byl vyloučen z voleb kvůli vymyšlené zámince, to samé se stalo Vadimu Solovjevovi“ – připomněl lídr KSRF.
„Leonid Kalašnikov – jeden z největších odborníků na mezinárodní otázky, kandidoval doma, v Togliatti, zvítězil v Avtozavodsku, největším průmyslovém okrsku, ale byl třikrát poražen v zemědělských okrscích“ – řekl Zjuganov. Domnívá se, „že ve skutečnosti se to nemohlo stát.“
„To samé se stalo admirálu Vladimiru Komojedovovi v Sevastopolu, na Krymu“ – zdůraznil lídr KSRF.
„A to už vůbec nemluvím o situaci v Moskvě, kde proti našemu lídrovi začalo vycházet hned pět novin typu „Bůh nedopustí“. Pamatuji si, že proti mně vycházely takové noviny ve Finsku, ale doma jim to přeci jen přišlo trapné“ – poznamenal Gennadij Andrejevič.
Pro ilustraci falšování v průběhu voleb lídr komunistů přiblížil situaci ve dvou regionech – v Mordovii a Marijsku. Poté, co v minulých volbách v Mordovii G. A. Zjuganov prezidentovi oznámil narušení volební soutěže, došlo k přijetí nápravných opatření. Místní funkcionář sice „stáhnul ocas“, ale nehledě na to se „letos dělo úplně to samé“, poznamenal lídr komunistů.
G. A. Zjuganov se ve svém vystoupení rovněž dotkl rozpadu SSSR. „Rád bych, aby mí kolegové věnovali pozornost skutečnosti, že SSSR byl zničen nacionalismem, rusofobií a antisovětismem. Požár na Ukrajině vypukl poté, co se vypořádali s komunisty, co strhli všechny památníky, aby se následně vrhli na vše ruské a lidové“, – zdůraznil lídr KSRF.
Níže uvádíme stenozáznam vystoupení G. A. Zjuganova
Vladimire Vladimiroviči, podle toho, jaké pozice zaujmou lidé, kteří se tady dnes sešli, budeme hledat řešení dvou hlavních problémů: Zaprvé, jak v naší zemi udržet stabilitu, což je něco, na čem nám všem záleží, a zadruhé, jak udržet semknutost společnosti, bez které nelze úspěšně čelit ani sankcím, ani krizovým jevům.
Pokud jde o Naryškina, blahopřejeme mu k nové funkci. Domnívám se, že jeho práce v Dumě byla efektivní, dovedl naslouchat hlasům všech frakcí, podporoval dialog a vždy se snažil najít taková řešení, která by byla přijatelná pro všechny. Činil tak korektně a profesionálně. Volodin v něm má vzor hodný následování. Doporučil bych mu, aby přebral alespoň jeho styl a dotázal se na zkušenosti.
Pokud jde o obecnou situaci, slyšeli jsme Vás. Velmi pečlivě jsem si poslechl a nastudoval vaše prosincové poselství, kdy jste přímo řekl, že volby musí proběhnout tak, aby jejich výsledky byly v celé zemi přijaty s důvěrou. Pak jste, poprvé po mnoha letech, navštívil Dumu a ve svém vystoupení před poslanci jste apeloval, aby volby byly především soubojem silných týmů a programů.
Proto jsme, zejména poté, co se nám od Vás dostalo podpory pro naše předlohy zákonů o průmyslové politice, o strategickém plánování, o státních podnicích, které fungují nejlépe dokonce v krizových podmínkách, o vzdělávání a vědě a v celé řadě dalších případů, proto jsme připravili balík dalších předloh zákonů, sestavili jsme silný, profesionální tým a byli jsme připraveni k otevřenému, profesionálnímu dialogu.
Bohužel v naší situaci, kdy existuje 77 politických stran – nikde jinde nic takového není – a 14 se jich uchází o zvolení, se normální dialog vést nedá. Myslím, že to je špatně, ale v téhle situaci nebylo možné vést normální dialog. Místo toho se objevily vzájemné urážky, jimž by se bylo možné vyhnout, kdyby spolu soupeřily týmy.
Nesmírně nás znepokojuje, jak roste nátlak na naši ekonomiku. Zúčastnil jsem se více než pěti set setkání s občany a musím říci, že u nás dnes 72 lidí ze 100 žije měsíčně za 15 tisíc rublů, nebo i méně. Dokonce i „děti války“, i když jsme ten zákon v minulém funkčním období nakonec nepřijali, dostávají v průměru kolem 12 tisíc. Vezmeme-li v úvahu, že peníze ztratily zhruba polovinu hodnoty, tak mnozí živoří. Ten zákon musíme přijmout, co nejdříve to bude možné. Jde jen o 120 miliard, což bychom měli být schopni ustát při libovolné krizi. Ti lidé potřebují a zasluhují maximální podporu.
Rád bych, aby moji kolegové věnovali pozornost skutečnosti, že SSSR byl zničen nacionalismem, rusofobií a antisovětismem. Požár na Ukrajině vypukl poté, co se vypořádali s komunity, co strhli všechny památníky, aby se následně vrhli na vše ruské a lidové. Je třeba věnovat pozornost tomu, že v průběhu téhle volební kampaně, ani nikdy předtím, se to u nás nestalo.
Mnohokrát se se mnou někdo pokoušel zúčtovat, ale tentokrát vystavili ostrakizaci a šikaně celou skupinu vysoce postavených funkcionářů, a to se dříve nedělo. Stalo se to Obuchovovi (zastupoval KSFR v V. a VI. Dumě, pozn. př.), kterého vyloučili z voleb kvůli vymyšlenému obvinění, to samé se stalo Solovjevovi (byl členem minulé Dumy, právní expert KSRF, pozn. př.). Kalašnikov (člen V. a VI. Dumy, tajemník KSRF pro mezinárodní otázky, pozn. př.), jeden z největších odborníků na mezinárodní otázky, kandidoval doma, v Togliatti, zvítězil v Avtozavodsku, největším průmyslovém okrsku, ale byl třikrát poražen v zemědělských okrscích – to se přece ve skutečnosti stát nemohlo. To samé potkalo admirála Komojedova (bývalý velitel černomořského loďstva, předseda výboru Dumy pro obranu, pozn. př.) v Sevastopolu, dělo se to na Krymu, v Kaliningradské oblasti.
Vždy jsme tam dosahovali dobrých výsledků, ale najednou se stane, že dokonce slavný admirál, který se celý život věnoval obraně, všestranně podporoval Ministerstvo obrany, neprošel. A už vůbec nemluvím o Moskvě, kde proti našemu kandidátovi začaly vycházet patery noviny – „Bůh nedopusť“. Svého času proti mně psaly noviny ve Finsku, ale doma jim to přišlo trapné. Ale najednou vznikla tahle divná situace.
Ze všeho nejvíc bych však vaši pozornost chtěl soustředit na tohle – pro nás pro všechny je důležitá bezpečnost. Všechny nás znepokojuje, jak se potácí ekonomika. Během posledních let propad dosáhl kritické úrovně, musíme se z toho vyhrabat, všichni. Ukážu vám dva volební okrsky, jak tam volili. Dva obvody, kde je výsledek 100% čistý. Ve čtvrti MGU (Moskevská státní univerzita) je okrsek 2765, kde volby dopadly takto: Jabloko 33%, KSRF 20%, Jednotné Rusko 15,7%, Parnas 11%, Spravedlivé Rusko 4,5%. Mohl bych citovat dále, ale to není to podstatné.
Podstatné je, že v centru Moskvy, je to elitní čtvrť, luxusní bydlení kde, myslím, žijí i představitelé vlády, ale Jabloko a Parnas mají v součtu 44% hlasů. To je mimořádně poplašná zpráva, protože jsem obeznámen s pozicemi, které zastává Parnas, a ty nemají nic společného, ani trochu, s národními zájmy. V tomto ohledu si počínali, jak utržení ze řetězu.
Moskevská oblast, Fyztech – náš nejdůležitější Fyzikálně-technický institut, naše chlouba, Dolgopruděnská čtvrť: Jabloko 36%, KSRF zhruba 16%, Jednotné Rusko 12%, Strana růstu 11%, Parnas 8,4%. I tady skoro 45% měly Parnas a Jabloko.
Na to se musíme pečlivě podívat, protože pokud se podíváme na Moskvu a Leningrad (Pitěr), tak zjistíme, že tam byla vůbec nejnižší volební účast. Po šesti hodinách od otevření volebních místností přišlo v Moskvě k volbám 28% a v Leningradu (Pitěru) 25%. Celkově jen 35%, takže k volbám v hlavních městech přišla jen třetina lidí, tomu musíme věnovat pozornost.
Pokud jde o republiky, tak tam je obrázek docela zvláštní. Přinesl jsem spoustu materiálů a doufám, že se s nimi seznámíte. Nekritizuji, nezlobím se, chci, aby země žila v míru, v přátelství a udělám vše, abych podpořil Vaši státně-vlasteneckou linii, neboť ji pokládám za záchrannou. Ale podívejme se na tohle. Hlasuje se. Dvě sousední republiky, Baškortostán a Tatarstán, navštívil jsem obě. Svého času mi v Tatarstánu ukradli 600 tisíc hlasů. Soudil jsem se s nimi, trvalo to skoro tři roky, ale u Nejvyššího soudu jsem dokázal, že hlasy ukradli, a tak mi je vrátili.
V Tatarstánu jsme získali 4,6%, v Baškortostánu 18,6%. Vedle jsou Mordovije a Marijsko. Kvůli Mordovii jsem se na Vás už obrátil, ověřil jste to a přijal určitá opatření, stáhli ocas. Ale teď se ukazuje, že se nic nezměnilo a v Mordovii jsme získali 5%. Vím, že byl prověřen poměrně přísně, nevím, jak je možné, že zůstal ve funkci, ale je mi jasné, že nás úplně okradl.
Vyslali jsme tam skoro 1,5 tisíce našich volebních pozorovatelů, v Mordovii jsme dostali 5,1% a v Marijsku 27,3%. Počítám, že tam, kde jsme získali 4,5% to byly naprosto kriminalizované volby, tam snad ani výsledky nepočítaly.
Pokud jde o kriminální zóny, tak to je velmi znepokojující. V Dagestánu to je jako vždy, tam nikdo nic nezmůže. Ale Mordovie, Rostov, Nižnij Novgorod a Samara, to vždy byly oblasti s pevným charakterem. Úplně mi vyrazilo dech, co se stalo v Nižním Novgorodu. Nechám vám tady film. Přiznávám, že se nám podařilo dostat mezi ně svého člověka a ten to všechno nafilmoval. Stačí se na to jen podívat a nařídit zvláštním službám, aby to prověřily. Tam prostě vznikla kriminální skupina, jde o nějakých patnáct lidí.
Nafilmovali jsme celý řetězec a toho chlapce, který riskoval hlavu, toho musíme chránit, aby si to s ním nevyřídili. Co mě ale úplně dostalo, vím, že jste se tím už pokusil něco dělat a Ella Aleksandovra (Pamfilová – předsedkyně ruské ústřední volební komise – pozn.př.) se opravdu pokusila udělat tam pořádek. V loňském roce tam vytvořili neexistující volební okrsky. Dva zřídili na hřbitovech, kde dva tisíce mrtvých odevzdalo své hlasy vládnoucí straně. To nechápu. Ti lidé se nezastaví před ničím, je třeba donutit je respektovat alespoň základní pravidla.
Udělali jsme paralelní sčítání, vytvořili jsme elektronický systém, nainstalovali kamery. Fungoval tak do poloviny noci, pak všechno zamrzlo. Při paralelním sčítání na Dalném Východě a Západní Sibiři se první výsledky v zásadě shodovaly s tím, co bylo ukázáno oficiálně: 37% Jednotné Rusko, KSRF 22%, LDSR 17 – 18%, Spravedlivé Rusko 10 – 12%, pak se vše zastavilo.
Je podivuhodné, že dokonce v Šelkovském volebním obvodu, kde za nás kandidovala Jeremejcevová – chytrá a šikovná žena, novinářka, vedla s náskokem 10 – 15%, pak se systém zhroutil, ráno se probudíme a najednou o 10% prohrává, ale počítali to ještě jeden a půl dne. Myslím, že si všichni musíme uvědomit, že v roce 2007 odevzdalo vládnoucí strany hlasy 45 milionů lidí. To je obrovská podpora a je to nesmírně důležité. Když je krize je nezbytné mít širokou podporu společnosti.
Podle oficiální statistiky letos vládnoucí strana získala podporu 28,5 milionů, takže ztratila 17 milionů hlasů. Je mi jasné, že to má své příčiny, ale jsou tu i otázky. V roce 2012 bylo tempo růstu HDP 3,4%, v loňském propad o 3,7% a stále klesáme. Ztráta 7% za pět let znamená, že HDP kleslo o zhruba 90 trilionů a v rozpočtu chybí 35 trilionů rublů. To jsou v podstatě dva celé rozpočty. V téhle situaci si je třeba přiznat, že od občanů může přijít reakce, a musíme počítat s tím, že to bude vážné.
Znám osud Ruska, sám jsem na to téma napsal několik rozsáhlých prací. Moje kniha „Globalizace – osud lidstva“ byla přeložena do všech významných jazyků. Mnohé se od nás odvíjí přímo od autority prezidenta. Dosud jsme vše dělali, a děláme vše proto, aby tato autorita byla vysoká.
Rusko nemůže žít bez silné mocenské vertikály, spravedlnosti, duchovnosti a kolektivizmu. Ale vaše autorita, to je autorita celé země. Musíme ji chránit, ale tato autorita nemůže sloužit jen jedné straně. To je zcela zásadní pro každého z nás dnes, zítra i v budoucnu.
SSSR nezničili hitlerovci, ale antisovětismus, rusofobie a nacionalismus.
Vím, že teď hledáte odpovědi na mnoho otázek, mimo jiné i na tu, aby situace v Dumě byla rovnovážná. Asi se to podaří, ale podle současné ústavy máte více pravomocí, než míval generální tajemník, a dvakrát víc, než má prezident USA. Od toho, jaká rozhodnutí přijmete, bude záviset mnohé.
Zahraničně-politická pozice, opírající se o vlastenectví a silný stát má silnou podporu. Pokud bude vnitřní politika i nadále pokračovat v kurzu založeném na liberální ekonomice a financích, tak se za chvíli dostaneme do situace, kdy nebudeme mít z čeho financovat obranu, vědu nebo vzdělání. Pojďme hledat řešení, jsme zcela připraveni podílet se na tom.
To je naše absolutní priorita, protože exekutivní moc je zcela ve vašich rukách. Moc zákonodárná, tak zásadní většina, to v nás nevyvolává nadšení. I kdyby se spojily všechny tři zbývající frakce, tak jediné, co mohou, je obrátit se následně k ústavnímu soudu. Jen málo přes sto hlasů. Ve výborech se to asi nějak poskládá, ale je třeba vzít v úvahu, že v Rusku vznikl systém tří stran.
Spousta lidí dnes spadla přes palubu, mají spoustu styků, ovlivňují veřejné mínění a nálady veřejnosti. Chci, aby pracovali konstruktivně, a je to něco, na čem by nám všem mělo záležet, protože za současné rozpočtové situace rychle poroste napětí. A příští rok bude sté výročí Velikého října a musíme společně najít nějaké řešení. SSSR nezničili hitlerovci, ale antisovětismus, rusofobie a nacionalismus. Ukrajina nepadla do rukou CIA a banderovců kvůli hitlerovcům, ale kvůli rusofobii, antisovětismu a nacionalismu.
Musíme udržet pocit odpovědnosti a jsme zcela připraveni zapojit do toho náš kapitál, talenty, kádrové možnosti. Podařilo se nám udržet ty nejsilnější, s autoritou, včetně těch, kteří pracovali ve výborech. Vypracovali jsme nový zákon o vzdělání pro všechny, o podpoře vědy. Máme skvělé zkušenosti v práci s národními podniky. Ten podnik, který jste vy, Dmitriji Anatolijeviči, osobně zachránil, Zvenigorodský, je nejlepší v Evropě. Zvítězil na veletrhu ve Frankfurtu, získal všechny medaile a prostě je v Evropě nejlepší.
Máme spoustu zkušeností z Číny, z Běloruska, od sousedů. Vyberme si to nejlepší a pohněme se kupředu. Jsme k tomu připraveni. Osobně bych se inspiroval v Číně. Máte skvělé vztahy se Si Ťin-pchingem. Stali se z nás přátelé ještě v době, kdy byl starostou Šanghaje. Číňanům se podařilo ukázat správnou cestu, stejně jako SSSR. Za třicet let leninsko-stalinské modernizace SSSR rostl průměrným tempem 16,4%, když Čína začala realizovat reformy Teng Siao-pchinga, rostla o 12%. Neúčtovali s minulostí, místo toho se dívali kupředu a vzlétli. A každý vidí jejich výsledky.
Pojďme zúročit ty nejlepší světové zkušenosti a pohnout se kupředu. Jsme připraveni s maximálním nasazením všech sil sloužit Rusku, ale chceme spolupracovat se silnou a důstojnou vládou, která se bude opírat o realistický program boje s krizí.
Zdroj: kprf.ru 23. 9. 2016 (překlad byl pořízen z původní verze textu, zveřejněné na webových stránkách КПРФ dne 23. 9. – pozn.)