Dezinformační souhrn, do jehož čtení se právě pouštíte, je kompilací zpráv obdržených od členů týmu East StratCom Task Force, který se zabývá vyvracením nepravdivých informací. Tým se skládá ze 450 expertů, novinářů, úředníků, nevládních organizací a think-tanků z více než 30 zemí světa. Protože propagandu považujeme za extrémně nebezpečnou, rozhodli jsme se ve spolupráci s autory přehledu pravidelně přinášet aktuální výsledky jejich práce. Text je psán z pohledu autorů souhrnu s ohledem na datum zveřejnění originálního článku.
Za ruské excesy mohou Američani
CIA a USA opět byly v poslední době jeden z hlavních cílů prokremelské dezinformační kampaně. Prokremelské portály tak přinesly zprávy o přiznání bývalého agenta CIA, že Islámský stát vytvořil prezident Obama (+ zde). Šlo ale jen o překroucení nadpisu článku na NBC “Obama odmítnul plán CIA, který býval mohl zastavit ISIS, řekl úředník” z loňského listopadu. Článek vůbec neříká, že Obama vytvořil Islámský stát, nýbrž že plán – který Obama neschválil – tehdy mohl jeho posílení zamezit.
Několik kanálů opakovalo dezinformaci původem z hlavního televizního kanálu Rossija 1 (http://bit.ly/1RSuwrw): dokumenty CIA a MI6 prý dokazují, že opozičního aktivistu Alexeje Navalného najaly západní tajné služby. Jak už to s údajně tajnými dokumenty ze Západu bývá, prozrazuje se podvrh na první pohled slabou angličtinou: http://www.bbc.com/news/world-europe-36027752.
Přední prokremelští moderátoři často využívali techniku “obviňuj nepřítele z toho, co děláš”, kterou popisuje Small Walls Journal v textu “Devět lekcí o ruské popagandě”: http://bit.ly/1SmC81J. Přes nepopiratelnou ruskou roli v konfliktech na Ukrajině, v Gruzii či Moldávii se v show Vladimira Solovjova objevilo tvrzení, že USA podporují eskalaci zamrzlých konfliktů při hranicích Ruska (http://bit.ly/1VtWyfh). Totožné tvrzení, že USA budují “pás nestability” kolem Ruska, se objevilo už před týdnem v méně známém videu (http://bit.ly/1NaeYiL).
Cesty dezinformací
Prokremelské kampaně často používají techniku, kdy se malé portály využijí jako zdroje (dez)informace pro média vlivnější. Některé tyto původní zdroje dezinformací už umíme identifikovat. Kupříkladu web whatdoesitmean.com často popisuje tzv. tajné dokumenty, jež dokládají notoricky známé prokremelské historky – tento týden to byla zpráva (http://bit.ly/1WaTeF5) o pokročilé technologii ruských letadel, která při incidentu minulý pátek v Baltském moři ochromila zařízení na zneškodňování balistických střel na palubě lodi USS Donald Cook (http://reut.rs/1qI2apM).
Tento druhořadý web často využívají prokremelské portály v různých evropských zemích. V tabulce najdete několik případů českých webů (jeden z nich hostovaný na .ru doméně) specializovaných na šíření dezinformací, které přebraly článek z whatdoesitmean.com ve stejný den, kdy tam byl publikován. (http://bit.ly/1WaThka // http://bit.ly/1TebNWy // http://bit.ly/1Qh1koo)
Jsi-li proti Kremlu, jsi proti Bohu
Ukrajina je stále jedním z hlavních cílů dezinformační kampaně. V populární televizní show Pjotra Tolstého se objevilo obvinění ukrajinského prezidenta Petra Porošenka z toho, že je odpovědný za válku a hladomor na jižní Ukrajině (http://bit.ly/1MBcI42). Zrecyklovala se velmi stará dezinformace o dělení Ukrajiny mezi Polsko, Maďarsko a Rumunsko (http://bit.ly/1VaQ19u). Ukrajinci byli vykresleni v nelidských barvách na portálu ria.ru, kde “vojenský expert” Igor Koročenko přesvědčoval čtenáře, že se ukrajinská vláda snaží koordinovat mimosoudní zabíjení Ukrajinců siloviky (http://bit.ly/1Sn9UJZ).
Člen nechvalně známého Ruského institutu pro strategická studia představil ve svém videoblogu nový pohled na válku na východní Ukrajině; dovolává se v něm nejvyšší autority: boj ukrajinské armády je “ záležitost neznabohů”, zatímco Bůh stojí při separatistech (http://bit.ly/1RVyobi).
Dezinformační weby bez reklamy
Na Slovensku představila tento týden skupina soukromých firem, akademiků a novinářů novátorskou metodu boje s prokremelskou propagandou, informují významné slovenské noviny SME.
Společnosti, které se chtějí vyhnout asociaci své značky s podezřelými weby, k tomu dostávají nový nástroj: portál konspiratori.sk udržuje seznam webů s “nedůvěryhodným, klamavým, spikleneckým a propagandistickým” obsahem. Portál konspirátoři.sk provozuje marketingová agentura NetSuccess.
“Lži, nesmysly a nepodložené informace se staly součástí našeho denního života. Proč by je však naše agentura, nebo naši klienti, měli podporovat?” vysvětluje vedoucí projektu Ján Urbánčík. Inciativu podporují mnohé velké agentury v zemi; a jejich počet roste. Spiklenecké či dezinformační weby posuzuje zvláštní komise – mezi jejími dvanácti členy jsou nejen marketéři, ale též novináři, akademici a občanští aktivisté.
Takto vypadá seznam prvních deseti webů s “nepřijatelným obsahem”:
Odpovědi prezidenta
Minulý týden vystoupil prezident Vladimir Putin v tradičním každoročním pořadu otázek a odpovědí, který vysílaly ruská státní televize a rádia.
Řada ruských nezávislých médií přišla letos s analýzou jeho projevu. Článek nezávislého investigativního portálu The Insider tvrdí, že pan Roldugin utratil peníze z offshorových účtů za hudební nástroje; článek tím čtenářům připomněl, že z Panama papers lze mj. vyčíst, na co byly peníze vynaloženy. Na nezávislém portálu Slon se objevil článek s nadpisem “Kontrola projevu. 15 Putinových omylů v pořadu otázek a odpovědí.”
Jeden z uvedených omylů vedl k oficiální reakci Putinova mluvčího Peskova, který se omluvil za tvrzení, že vlastníkem Süddeutsche Zeitung je Goldman Sachs. V nedělní večerní talk show Vladimira Solovjova vzal na sebe Peskov vinu za to, že se v Putinových poznámkách tento chybný údaj objevil; prý to vedlo k “problému” s jeho šéfem: “Nepřeju nikomu, aby musel čelit prezidentově kritice”.
Méně kritický byl článek vládní agentury RIA Novosti o mezinárodních tématech v pořadu. RIA se řečnicky táže, zda by západní lídři vůbec byli schopni tak dlouhého mediálního vystoupení (Putinovo trvalo tři hodiny a 39 minut a prezident odpověděl na 80 otázek) a má za to, že to vypovídá o stavu ruské demokracie.
Sputnik pokryl pořad důkladně, více než 20 články. Začalo to už upozorněním na blížící se událost a přehledem hned po jejím skončení. Ústředním bodem byl live blog, kde se Sputnik zabývá měkčími a více citovými aspekty, včetně otázky položené dítětem, zda může být v Rusku prezidentem žena, “protože tatínek říkal, že jen Putin umí ukočírovat ty Američany”. Úplná transkripce pořadu je vystavena na oficiálních stránkách Kremlu. (obrázek: Sputnik)
Reportéři bez hranic varují před “érou propagandy”
“Svoboda médií v postsovětském regionu je setrvale na sestupu”, varují Reportéři bez hranic (RSF) v souvislosti s “novou érou propagandy” v každoročním Světovém hodnocení svobody tisku (World Press Freedom Index), které vyšlo 20. dubna. Útoky na média byly v mnoha autoritářských režimech častější; Rusko získalo historicky nejhorší ohodnocení, ze 180 sledovaných zemí se umístilo na 148. místě.
Podle analýzy RSF je přežití nezávislého zpravodajství v ohrožení ideologiemi, které se ke svobodě médií stavějí nepřátelsky. RSF říká: “Bohužel je zjevné, že u mnoha světových lídrů vzniká paranoia z legitimní žurnalistiky.” Vedle toho RSF zdůrazňují, že “v celém světě skupují ‚oligarchové‘ média a přidávají se tak k tlaku, který na média dosud činily vlády.”
Významná prodemokratická skupina Freedom House upozorňuje na informační válku, kterou Kreml vede už od roku 2014: “Ruská okupace Krymského poloostrova a zapojení do konfliktu na východní Ukrajině vedly ke zvýšení propagandistických informací v ruských zpravodajských médiích a také k přísnějším omezením nesouhlasných názorů,” napsala ve zprávě za rok 2015.
Obrázek níže ukazuje globální vývoj svobody tisku podle Reportérů bez hranic.
Příliš úspěšný?
Zprávy o médiích v Rusku naznačují rovnováhu sil na trhu, který je rozdělený mezi státní média, zpravodajství soukromé a státu loajální, politicky neutrální zpravodajství a kritické zdroje.
Kanál RBC, jedno z nejúspěšnějších neutrálních médií, vlastněné ruským oligarchou Michailem Prochorovem, se dle mnohých ocitl tento týden pod tlakem autorit. Přestože ruský příspěvek ke zkoumání Panama papers má na svědomí hlavní opoziční deník Novaja Gazeta, RBC informoval o jeho závěrech včetně jmen přátel prezidenta Putina, kteří jsou v aféře namočeni. Následnou policejní razii v kancelářích Prochorových společností interpretovala ruská média jako vzkaz oligarchovi, že ruský nejpopulárnější online portál RBC tím překročil červenou čáru. Většina pochopila zátahy jako politické varování, dva anonymní zdroje citované v nezávislé TV Dožď jim však přikládají jiný význam: jde o tlak na Prochorova, aby úspěšnou, ale silně zadluženou RBC, prodal.
Pro zasmání
Fake účet Sputniku si utahuje z Putinova pořadu:
Zdroje: Disinfo review 19. 4. 2016 Disinformation Digest 22. 4. 2016