V samozvané Doněcké lidové republice fabrikovali důkazy o údajné službě bojovníků IS v ukrajinském bataliónu Azov. Materiál byl představen jako úlovek hackerské skupiny KyberBerkut. Ateliérem posloužila “Izolace”, v minulosti výrobní hala a následně velké kulturní centrum regionu. Nyní pracovní tábor ministerstva vnitra DLR.
Příběh o tom, jak se na vrchu haldy u nyní již zavřené Jevdokijevské šachty v Doněcku objevil dvoumetrový monument jelena, je opředen legendami.
Podle jedné z nich umělecké dílo v 70. letech instalovali přátelé řidiče, jenž zde zahynul při autonehodě ve voze Volha s jelenem na kapotě.
Socha několikrát zmizela, ale vždy se našli nadšenci, kteří ji vrátili na místo.
Když v prosinci 2015 k úpatí “jelení hory” přijel obrněný transportér s ukrajinskou vlajkou, okolní město už dva roky ovládali bojovníci samozvané Doněcké lidové republiky. Z transportéru vystoupili čtyři muži v “postmoderních” uniformách: černo zelená kamufláž britské armády na jednom z nich ladila s pokrývkou hlavy se symbolikou IS.
Další dva měli šátky arafatky, vhodné spíše do pouště, s nášivkami bataliónu Azov. Poslední podobný nindžovi, byl v masce s nápisem v arabštině „Není boha kromě Alláha, Muhammad je jeho prorok“ a v černé čínské uniformě 91G09.
Z transportéru vyložili zbraně, původem především z Evropské unie, proviant, výstroj a vodní dýmku…, kouření které je u skutečných fundamentalistů přísně zakázáno.
Maskovaní muži si připravili “pozici” v jedné z továrních hal. Doslova jako na výstavě, obložili se zbraněmi, symbolikou IS, bataliónu Azov a začali se fotit s obličeji krytými šátky.
Představení pokračovalo v přilehlých budovách za provolávání “Alláhu Akbar” a střelbě směrem k haldě.
Novoroční pohádka
Fotografie a video se objevilo 3. ledna 2016 na jedné ze stránek hackerské skupiny KyberBerkut v sociální síti VKontaktě.
V příspěvku je napsáno, že publikované materiály hackeři získali z chytrého telefonu jednoho z příslušníků bataliónu Azov.
“Myslíme si, že další komentář není nutný.” KyberBerkut neuvedl ani místo natáčení, které bylo možné zjistit podle geotagů fotografií, ale ani technické detaily o způsobu získání materiálů.
Pracovníci BBC zjistili místo natáčení s pomocí údajů ze serveru Wikimapia.
V Doněcku a okolí je v důsledku důlní činnosti více než 150 hald (výsypek). Pozornost vyšetřovatelů ale upoutaly neobvyklé objekty, jako například halda s jelenem na vrcholku.
Budova, kde fotili a natáčeli většinu materiálů, je do posledních detailů shodná s budovou, kterou jsme našli na mapě hned vedle haldy.
Jak se v Doněcku mohli objevit tak extravagantní, po zuby ozbrojení bojovníci? Kontaktovali jsme hackerskou skupinu KyberBerkut, ale bez úspěchu.
Mnoho ruských serverů, například vesti.ru, ridus.ru, islam-today zprávu zveřejnilo na svých stránkách. Televizní stanice TvZvezda a TVC odvysílaly video. Ruská informační agentura Sputnik použila materiály v různých jazykových mutacích.
Jak vznikal mýtus
Měsíc před publikací podvrhu v sociální síti VKontaktě ve skupině Novorusko objevila svědectví o bojovnících islámského státu v řadách dobrovolníků v oblasti Širokino a Novoazovska.
Anonymní autor psal, že “chlapci z předních linií” často poslouchají ve vysílačce arabštinu, čečenštinu a také ruštinu s arabským akcentem.
“Novoruská kontrarozvědka musí každého fousatého Araba bojujícího na straně Ukáček vypátrat a zajmout!” napsal autor příspěvku.
Jak předchozí post, tak materiály zveřejněné KyberBerkutem měly společný hashtag #igilazov (#игилазов) a také způsob nazývat Ukrajinu “Ukrajinským státem” (po vzoru IS zkráceně US ).
Továrna – muzeum
„To je naše Prima, pouze odstranili sendvičové izolační panely, které rozdělovaly halu na dvě poloviny. Mohli je dát do kovošrotu,” říká tiskový mluvčí fondu Izolace Alexandr Vinogradov.
- Fond Izolace založila Ljubov Michajlovová, dcera posledního sovětského ředitele závodu na výrobu izolačních stavebních materiálů, který se v těchto prostorách nacházel.
- Fond financovali především místní filantropové, kteří podle tvrzení zástupců fondu neměli žádné vazby na „doněckou mafii“.
- Ve fondu Izolace vystavovaly hvězdy světového umění: Daniel Buren, Boris Michajlov, Rafael Lozano-Hemmer a další.
Zveřejněné materiály si na žádost BBC prohlédli zaměstnanci fondu a rovněž došli k závěru, že fotografie a videa byly pořízeny v prostorách bývalého závodu na výrobu izolačních hmot, kde fond působil v letech 2010 až 2014.
Takže všech 18 fotografií a dvě videa, na kterých maskovaní muži řinčí zbraněmi na pozadí vlajek IS a Azov, vznikly v halách dříve patřících podniku Prima. Vyráběly se tam polystyrenové desky, jejichž zbytky jsou na dokumentech také vidět.
Stejně jako v dalších prostorách fondu Izolace, také v Primě se konaly vernisáže, kino projekce a happeningy.
9. června 2014 areál obsadili ozbrojenci s tím, že se tam bude skladovat ruská humanitární pomoc.
Na jednom z videí natočených v době obsazení areálu závodu ministr vnitra samozvané DLR Leonid Baranov prohlašuje, že umění bylo zástěrkou pro šíření pornografie, které mravně rozvrací Slovany a brání jejich rozmnožování.
“Nemohli jsme postupovat jinak, než tyhle duševně nemocné lidi vyhnat,” vysvětlil Baranov.
V dalším videu ozbrojenci vyhazují do povětří potrubí, které belgický umělec kamerunského původu Paskal Martin Tao v roce 2012 přetvořil v obrovskou rtěnku.
“Podařilo se nám odvézt sotva dvě auta uměleckých děl, obrazů, fotografií. Vše ostatní ozbrojenci zabavili,” říká Alexandr Vinogradov.
Podle jeho slov se podařilo vystopovat laserový řezací plotr, který používali ve fondu Izolace: výrobce zjistil, že aktualizace software si zařízení stahuje z území Krymu.
Podle názoru ruského galeristy Marata Gelmana plnila Izolace funkci agenta globálního světa v lokálním kulturním prostoru.
“Byl to hrdinský pokus odolat provincializaci silného regionu,” řekl Gelman, “oni nechtěli, aby Doněck zůstal v 19., nebo 20. století, ale aby se stal součástí globálního 21. století. Je to symbolické: Na začátku jsou paláce, garáže a závody transformovány na kulturní instituce a pak kulturní instituce přeměněny na vězení a sklady.“
Koncentrák
Fond ve své práci pokračoval v Kyjevě a bývalé umělecké centrum přeměnili ozbrojenci na neoficiální vězení. “Fakticky na koncentrační tábor,” říká Dmitrij Potěchin, který v něm strávil 47 dnů.
Trenéra sebeobrany zatkli 7. srpna 2014. Do Doněcka přijel, aby napsal článek pro kanadský časopis a vyfotil hotel Liverpool, kde sídlil jeden ze štábů DLR.
Po výslechu Potěchina převedli do sklepů Izolace, kde drželi desítky zadržených. “Maximum, které jsem napočítal, bylo 40 zadržených, muselo jich být ale určitě více,” vzpomíná.
Vězni byli nuceni přenášet střelivo, odtahovat do hal Primy vozidla Toyota a uklízet areál závodu.
“Velice drahé SUV, soudě podle zablokovaných volantů a kol, kradené z autocentra,” pokračuje Potěchin, “tehdy jsem vyhlásil hladovku (jedl pouze cibuli) a do prací jsem se téměř nezapojoval. Jednoho z ozbrojenců to vytočilo,vystřelil mně za hlavou a přikázal pracovat.”
Potěchin také odmítl točit propagandistický videoblog o životě v DLR pro jeden z ruských kanálů.
24. září ho dovedli k “Bagiře”, vyšetřovatelce MGB. Ta jeho zatčení označila za omyl a požádala jej o objektivnost při případném svědectví o zadržení.
„Zdá se, že si uvědomili, že nejsem perspektivní a že pro ně pracovat nebudu,” myslí si Potěchin, “možnost udělat si kariéru na převerbování „špiona“ se rozplynula. A zabít mě, by znamenalo, vyjdeme-li z jejich paranoidního světonázoru, zvýšit své šance na sebezničení. Stal jsem se nepohodlným.“
Po osvobození Dmitrij Potěchin strávil noc v nějakém bytě, setkal se se známými západními novináři v hotelu Ramada, dal si špagety carbonara a Jacka Danielse. O dva dny později už spal ve své posteli.
Ukřižování
Jménem KyberBerkutu jsou v sociálních sítích a médiích šířena také další podivná videa.
V dubnu roku 2015 bylo na stejné stránce, kde se následně objevilo “video o IS”, zveřejněno zfalšované video s “Ukrajinci“, kteří ukřižovali a upálili „opolčence“.
Tehdy autor článku korespondentovi BBC odpověděl, že video bylo získáno od „opolčenců z Novoruska“.
„Video poslali dva lidé z DLR a jeden z LLR. Toto video rozesílali ukrajinští nacisti, aby vyděsili opolčence. Pouze jsme toto zdůraznili. Kdo ho natáčel, jestli je skutečné, nebo ne, nemohu říci. Nebyl jsem tam. Zopakuji: chtěli bychom upozornit na skutečnost, že taková videa jsou snahou zastrašit opolčence z Novoruska,“ další otázky autor článku ignoroval.
KyberBerkut se v březnu 2014 chvástal útoky na webové stránky NATO. Skupina pravidelně vydává zprávy o úspěšném nabourání se do důvěrné korespondence ukrajinských a zahraničních politiků, ale jako důkaz zveřejnili pouze několik dokumentů, jejichž pravost nelze ověřit.
V únoru 2016 se KyberBerkut přihlásil k odpovědnosti za nabourání se do elektronické pošty soukromého vyšetřovatele, ředitele Conflict Intelligence Team Ruslana Levijeva.
„Napadli mou starou e-mailovou schránku, kterou jsem používal před několika lety a v poslední době jsem ji téměř neotvíral,” říká Levijev. “Jak se tam dostali, nevím. Bylo tam složité heslo a navíc potvrzovací kód přes SMS. Možnost obnovení hesla odpovědí na kontrolní otázky byla také odstraněná, respektive znemožněna zadáním náhodné sady čísel a písmen tak, aby odpověď nemohla být odhadnuta.“
Hackeři získali přístup k účtu Levijeva na blogovacím webu LiveJournal a jeho profil s přístupovými právy na webových stránkách Bellingcat.
Tam se poté objevilo prohlášení: “Bellingcat je pro NATO a proamerická organizace provokatérů, lhářů a špionů, jejichž chlebem jsou problémy druhých. Jsou to špíny a ne vyšetřovatelé.”
Fancy berkut?
Kybernetický útok byl doprovázen vlnou phishingových e-mailů, jejímž cílem bylo získat hesla dalších autorů Bellingcatu.
Po analýze všech okolností, společnost ThreatConnect došla k závěru, že ti, kteří stojí za KyberBerkutem, využívali pro hackování infrastrukturu jiné hackerské skupiny – Fancy Bear. Ta je zodpovědná za průnik do sítě Demokratické strany Spojených států a Světové antidopingové agentury v roce 2016.
„Podle toho, co provádějí a jak využívají jednu infrastrukturu, lze vyvozovat, že se jedná buď o jednu skupinu, nebo jednotlivce fungující společně,“ řekl pro server Medúza vedoucí analytik ThreatConnect Rich Barger.
Levijev byl více kategorický: „Jsem přesvědčen, že KyberBerkut je jen jiný název pro odborníky ruských speciálních služeb a s nimi spolupracující hackery. V různých obdobích, v různých situacích, se nazývali různě: Hacker Hell, Fancy Bear, KyberBerkut…“
Tušili “islámští bojovníci” z doněcké Izolace, že jejich herecký výkon bude zveřejněn jako úspěch KyberBerkutu?
Soudě podle toho, jak materiály různé kvality (neplést s důvěryhodností) jsou zveřejňovány pod tímto jménem, může být KyberBerkut pouze marketingovou značkou, která spojuje celou síť výrobců fejků, hackerů a hackerských skupin.
Dokonce o sobě navzájem ani nemusí vědět, podobně jako lidé, kteří obnovili jelena na haldě v Doněcku, nevěděli, kdo jej tam původně umístil.
Andrej Sošnikov
zdroj: bbc.com 2. 12. 2016