Přinášíme překlad článku Andreje Kolesnikova z deníku Kommersant, kde popisuje včerejší setkání Vladimira Putina s Milošem Zemanem. Kolesnikov si udělal jméno jako dvorní Putinův novinář, který léta publikuje občas sarkastické postřehy z různých akcí ruského prezidenta.
21. listopadu přijal prezident Ruské federace Vladimir Putin ve své rezidenci Bočarov ručej prezidenta České republiky Miloše Zemana a slíbil mu, že ho bude informovat o všech podrobnostech svých rozhovorů se syrským prezidentem Bašárem Asadem, jehož návštěva Bočarovské zátoky dne 20. listopadu ve večerních hodinách proběhla v režimu utajení.
Informace o detailech setkání přináší zvláštní korespondent Kommersantu Andrej Kolesnikov.
V předvečer Putinova setkání se Zemanem se stalo cosi zvláštního. Přes den proběhlo setkání Vladimira Putina se zástupci armády, první z podzimního cyklu, který skončí tento čtvrtek. Letadlo s novináři přistálo na letišti Adler kolem jedné hodiny odpolední a všichni strašně spěchali a popoháněli se navzájem.
Obvykle míří zástupci tisku nejprve do Putinovy rezidence a teprve pozdě v noci se ubytovávají v hotelech. Tentokrát to ale bylo jiné: vstup do rezidence Bočarov ručej a setkání se zástupci armády byly odloženy, a jak účastníci setkání, tak novináři museli čekat na nové pokyny v sočských hotelech.
Dočkali se kolem osmé večer. Jenže když autobus s novináři odbočil z Vinohradní na Inžirnou (což je cesta přímo ke vchodu do rezidence), byl zastaven a zadržen ještě na dalších 20 minut.
Nebylo žádoucí, aby tisk viděl hosty Vladimira Putina.
Za stejně tajemných okolností se konalo předchozí setkání Vladimira Putina s Bašárem Asadem a Kreml o něm informoval až druhý den ráno.
Podle neoficiálních informací byla všechna opatření připravena tak, aby se Bašár Asad mohl do své země vrátit stejně bezbolestně, jako přijel do Soči.
Mezitím ruský prezident představil Bašára Asada účastníkům setkání s armádou – tedy celému vrchlnímu vojenskému velení země.
K těmto lidem musí syrský prezident, a není pochyb o tom, že to tak je, cítit vřelý vztah, ba přímo bratrský – koneckonců, právě oni pomohli porazit nejen IS, ale i Asadovy odpůrce, v důsledku čehož je Asad v Sýrii stále u moci, a vypadá to, že se už jedná o tom, o čem Vladimir Putin mluvil od samotného začátku – tj. o nových prezidentských volbách v Sýrii za Asadovy účasti. I přesto, že tlak ze strany západních partneru bude nepochybně bezprecedentní.
Proto Vladimir Putin několikrát na začátku rozhovoru s Bašárem Asadem zdůraznil skutečnost, že 22. listopadu se zde v Soči bude konat trilaterální setkání s prezidenty Íránu (Opět íránský prezident! Setkali se před třemi týdny!) a Turecka (Opět turecký prezident! Byl přímo tady v Soči před týdnem!), přičemž, podle informací Kommersantu, íránský prezident trvá na dvoustranném setkání s Vladimirem Putinem – zdá se, že chce ruskému prezidentovi říct cosi soukromě, takříkajíc tváří v tvář.
Sám Bašár Asad prohlásil, že má “skvělou příležitost” projednat s Vladimirem Putinem Kongres syrského národního dialogu, který se uskuteční za pár dní s největší pravděpodobností zde v Soči (především za účasti syrských Kurdů, kteří jsou trnem v oku tureckému prezidentovi Erdoganovi).
Vladimir Putin také informoval, že bude telefonicky hovořit s katarským emírem, Tamímem ibn Hamadem Al Sáním (již s ním mluvil) a prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem (také s ním již mluvil, asi hodinu).
“V této fázi, obzvláště poté, co jsme dosáhli vítězství nad teroristy,” řekl Bašár Asad, který očividně chce o tomto vítězství mluvit znovu a znovu, nyní již jako o plném a konečném, “máme skutečný zájem o politickou dohodu, vítáme ji a jsme ochotni jednat. Nechceme se ohlížet zpět!”
“Výborně!” vykřikl Vladimir Putin, který zcela očividně tato slova od Bašára Asada čekal nejvíce ze všech přítomných a nakonec se jich dočkal.
“Právě jste mluvil o ukončení vojenské operace,” pokračoval ruský prezident. “Ovšem do úplného vítězství nad terorismem je samozřejmě ještě velmi daleko. Ale pokud jde o naši společnou práci v boji proti teroristům v Sýrii, tato vojenská operace opravdu končí.”
Budou tedy ruské letecké síly v blízké budoucnosti opravdu staženy ze základny Hmímím?
Prezident České republiky Miloš Zeman, který přijel za Vladimirem Putinem v úterý, těžce se opíraje o hůl, bez které jej poslední dva tři roky není vidět, také zahájil setkání příběhem o Asadovi:
“Vy jste zvítězili….” Zdá se, že tato doplňující fráze byla určena Vladimiru Putinovi, Miloš Zeman ji pronesl bez jakéhokoliv potěšení. “Protože teď ovládá (Bašár Asad – A.K.) prakticky celé syrské území… s výjimkou některých malých částí. Ale koneckonců – je to demokraticky zvolený prezident!”
O tomhle by se Vladimir Putin mohl se Zemanem přít, kdyby chtěl: koneckonců, volby na pozadí občanské války, kdy většina občanů se jich nemůže nebo nechce účastnit – leckomu by se jazyk zauzlil, pokud by takové volby nazval demokratickými – ne tak Vladimir Putin, samozřejmě, naše hodnoty jsou jinde.
“Máte pravdu, pane prezidente,” přikývl Vladimir Putin, “skutečně, pod kontrolou vládních sil v Sýrii je dnes více než 98 % území,” (ruskému prezidentovi se zřejmě nelíbila Zemanova zmínka o “nějaké malé části” – protože to může znamenat jakékoliv číslo, a tak se zřejmě rozhodl jej upřesnit: na pouhá 2 % – A.K.) “Stále existují ohniska teroristů, ale rychle se rozpadají pod náporem našich vojenských sil – syrské armády a spojenců (jestli jde o spojence USA a koalici jimi vedenou nebo Írán a Turecko, Vladimir Putin neuvedl – zřejmě, dle jeho představ, mělo jít o velkorysé gesto.) “Povím vám o tom podrobně.”
“Promiňte!” Miloš Zeman se obrátil na svou tlumočnici: “Nepřekládejte! Novináři musí rozumět rusky. Pokud nerozumějí, jejich chyba!”
Miloš Zeman si asi myslel, že je ve svých výrocích velkolepý. A také že byl. Chtěl-li předvést nikoli speciální, ale mimořádný vztah k Putinovi (ne k vlastním novinářům), co víc by mohl udělat?!
Miloš Zeman prohlásil, že když letěl do Francie, doprovázelo jej 14 podnikatelů, ale do Ruska jich s ním přiletělo 140.
“Protože pro Českou republiku je trhem spíše Rusko než Francie,” prohlásil Vladimir Putin a souhlasně přikývl sám sobě.
Český prezident zhodnotil převážnou většinu aspektů týkajících se vzájemných vztahů ČR a Ruska jako “pozitivní” a pouze jeden označil za “negativní”.
“My jsme, pane prezidente, chtěli přivézt ostatky svaté Ludmily, abychom tím ukázali hluboké kořeny naší společné kultury. Ale byly jen technické… ne ideologické… ale technické problémy. Ohledně času a ohledně toho, kde se relikvie budou nacházet… Takže budeme mít ještě jeden úkol – přivézt k vám tu svatou Ludmilu (zdá se, že na ni byl rozzlobený, protože nepřijela – A.K.) ne na dva dny, jak jsme chtěli, ale na týden, nebo možná i víc… Všechno ostatní pracuje dobře – jak se říká v kosmických lodích – všechny systémy fungují normálně.”
Poobědvali možno říct narychlo – za 40 minut už se podávaly dezerty…
A už vydávali prohlášení pro tisk, přičemž, když hovořil Vladimir Putin, Miloš Zeman občas vypadal, že usíná. Anebo se na jeho tváři objevoval tak roztržitý úsměv a tak se snažil, aby si namasíroval krk, že možná by bylo fakt lepší, kdyby normálně usnul.
Vladimir Putin mezitím řekl, že skutečně informoval kolegu o svých rozhovorech s Bašárem Asadem.
V této době už bylo známo, že íránský prezident Rouhání právě informoval světovou veřejnost o tom, že protiteroristická operace a válka v Sýrii skončila. Informoval, že íránská armáda obsadila poslední baštu teroristů v Sýrii – město Abú Kamál (teroristy ale stejně bombardovaly ruské vzdušné a kosmické síly) a bylo jasné, že k tomuto vítězství se bude hlásit mnoho rodičů. A že za právo přivlastnit si ho, bude třeba bojovat.
Pro Vladimira Putina je ale, zdá se, důležitější něco jiného, jeho ambice jsou větší: chce změnit Rusko na světové centrum poválečného uspořádání v Sýrii, kterému sám říká politické regulace. Do Soči skutečně přijel Bašár Asad a přijedou i pánové Rouhání a Erdogan, tady se podle informací Kommersantu 2. prosince odehraje Kongres syrského národního dialogu (zda za účasti syrských Kurdů, nebo bez nich, zjistíme nejspíš, až kongres začne).
Jestli se podaří tyto nanejvýš ambiciózní plány splnit, se zjišťuje experimentální cestou.
Miloš Zeman mezitím rozvíjel myšlenku, se kterou přišel už na počátku rozhovorů v úzké sestavě: o 140 podnikatelích, pro které bylo nutné objednat ještě jeden Airbus, protože ta dvě letadla, které měl k dispozici, nestačila.
“Takže Rusko je pro Česko desetkrát důležitější než Francie,” vedl si Miloš Zeman stále svou.
Pak přešel ke svému boji proti ekonomickým sankcím:
“Já jsem jejich dlouhodobým odpůrcem. Ale to neznamená, že jsem se s nimi smířil! A to platí nejen na sankce EU vůči Rusku, ale i na sankce, které uvalilo Rusko na EU! (Jako by chtěl Miloš Zeman znovu zdůraznit, jak jsou ruské sankce pro Evropskou unii bolestivé – A.K.) V jeden krásný okamžik to bude muset skončit, pane prezidente!”
Miloš Zeman naznačil, že o těchto otázkách rozhoduje především Vladimir Putin.
“Pokud to neuděláte,” pokračoval český prezident, “budete ochuzeni o naše vynikající sýry a jogurty!”
Prezident České republiky mluvil jako vykutálený vesničan.
“Hlavně, ať seženeme pivo, všechno ostatní není tak důležité!” kontroval Vladimir Putin, když se tlumočnice na chvíli odmlčela.
“Nevím, jestli se sankce vztahují na pivo,” prohlásil nejistě prezident ČR.
Je zřejmé, že pokud jde o pivo, jdou pro českého prezidenta žerty stranou.
Neočekávaně Miloš Zeman zmínil Ukrajinu a jejího zářného, byť již bývalého premiéra Arsenije Jaceňuka, kterého Miloš Zeman znechuceně citoval, doslovně a spatra: “V roce 1943 Sovětský svaz napadl Německo a cestou obsadil Ukrajinu.”
“A to, prosím, byl premiér, byť bývalý! Obávám se ale, že příčinou jeho rezignace nebylo toto prohlášení!” nebyl k zastavení pan Zeman.
Takové prohlášení se spíš mohlo stát příčinou jeho jmenování.
Zdroj: kommersant.ru 22. 11. 2017
Video společné tiskové konference prezidentů Putina a Zemana zde.
Rozhovor poskytnutý Milošem Zemanem ruské agentuře TASS před odletem do Soči si v češtině můžete přečíst zde.