Bydlím na okraji hlavního města na jednom z největších pražských sídlišť. Okolí koncových stanic metra, které k nám vede, by lídr pražské kandidátky za stranu SPD (a exkomunikovaný zednářský velmistr) Hynek Beran pravděpodobně označil za no-go zóny, případně za ideální místa, kam přesunout “nepřizpůsobivé z centra”. Přesto se i jeho strana pustila do dobývání “zlatého sídlišťáka” – tj. snažila se získat co největší počet sídlištních voličů – od startu předvolební kampaně nám chodily do schránek noviny s články na hraně poplašných zpráv a “zábavnou” hrou Domeček, u našich supermarketů byly rozbity stánky SPD s letáčky a peticemi a poslední týden dokonce i s párky a pivem zdarma. Na favorita soutěže ovšem stačit nemohla. Ani zdaleka. Ten totiž kromě letáků ve schránkách, plakátů na každém rohu a obrovských billboardů s vůdcem a jeho věrným panošem a hesly slibujícími tu, že Praha bude bohatší, tu, že ji panoš nakopne, rozdával také guláše, bramboráky, párky v rohlíku, cukrkávulimonádu, pívo a pochopitelně koblihy. Vůdce také (nejen) našemu sídlišti věnoval svůj poslední předvolební facebookový elaborát – pokud máte čas (hodně času!), tak k nahlédnutí zde. Zkrátka, dva nejaktivnější zájemci o hlasy obyvatel pražských sídlišť dělali co mohli, aby na naší periferii urvali co největší procento voličů. Andrej Babiš dokonce vítězství ANO v Praze označil za hlavní cíl letošních voleb. Sousedská večeře, kterou hnutí ANO pořádalo minulý týden na místě, kde u nás obvykle kempují lunaparky, slavila prý obrovský úspěch. Přišla spousta lidí, pivo a limoška tekly proudem, gulášek na táckách mizel v pikosekundách a bramboráky jakbysmet. Řeklo by se, že konkurence byla poražena na hlavu ještě před startem (vždyť kromě pár plakátů a několika oranžových balonků u nás prakticky nebyla vidět) a dobře najedenému voliči nic nebrání znovu vykročit s ANO k světlým budelípům. Jenže, jak to vypadá, dopadlo to nakonec trochu jinak – a nejen na našem sídlišti..
Vezměme to pěkně po pořádku. Petr Stuchlík, Andrejem Babišem na poslední chvíli vybraný kandidát na primátora Prahy za hnutí ANO 2011, celé září objížděl jednotlivé městské části hlavního města s výše popsaným programem “sousedských večeří” (harmonogram akcí k nahlédnutí zde), s cílem získat nové voliče a udržet si (povětšinou) první místo mezi stranami zvolenými do místního zastupitelstva. A to první místo ANO 2011 skutečně ve většině zmíněných lokalit v roce 2014 získalo. Po ukončení sčítání hlasů v letošních komunálních volbách je ale situace diametrálně jiná. Posuďte sami: Praha 12, Modřany: v roce 2014 získalo ANO nejvíc (23,28 %) hlasů a 9 mandátů. V roce 2018 je třetí, po Pirátech a ODS, získalo 17,5 % a ztratilo 2 mandáty. Praha 4: v roce 2014 se ANO umístilo na prvním místě s 21,69 % hlasů a získalo 12 mandátů v zastupitelstvu, nyní je na čtvrtém místě (za Piráty, ODS a Praha 4 sobě) s 14,31 % hlasů a od posledně přišlo o 5 křesel.
Dál laskavého čtenáře nebudu unavovat čísly – ve všech ostatních obvodech, kde se konaly “sousedské večeře” je situace víceméně stejná. ANO spadlo z prvního (resp. druhého) místa na místo třetí až čtvrté a celkem v Praze přišlo o 76 křesel. Voliči zkrátka pochválili gulášek, poděkovali za bramboráky…a pak šli vesele volit někoho jiného nebo se na celé volby prostě vykvajzli. Strana SPD dopadla ještě mnohem hůř. V celé Praze získala pouhé dva mandáty, v jediné městské části, kde s odřenýma ušima dosáhla na pět procent voličských hlasů.
Za předvolební kampaň v Praze hnutí ANO údajně utratilo cca 50 mil. Kč. Přepočteno na získané mandáty připadá na jedno křeslo v zastupitelstvu výdaj 373 tis. Kč. Pro srovnání: ODS údajně za celorepublikovou předvolební kampaň utratila 45 mil. K – i kdybychom předpokládali, že na tu pražskou věnovala polovinu rozpočtu, znamená to, že na jeden mandát vydala cca 100 tis. Kč, tedy v získávání zastupitelských křesel byla téměř čtyřikrát efektivnější, než politická síla, jejíž lídr nalákal své voliče na vidinu manažera, který stát řídí jako firmu.
Nyní je Andrej Babiš u moci pátým rokem. A možná skutečně začíná nazrávat doba, kdy volič (a možná nejen ten pražský) bude kromě párku v rohlíku a guláše s bramborákem a milionu neuskutečnitelných snů (a věčného kňourání a blábolení) požadovat také nějaké ty výsledky.