Ruský historik, profesor Andrej Zubov zveřejnil na svém FB profilu krátký komentář k pokusu o převrat, který proběhl minulý víkend v Turecku.
Turecko se ocitlo v poměrně tradiční situaci. Vojáci-kemalisté – nábožensky vlažní a prozápadně orientovaní – ovládají zemi. Západ a NATO od nich vyžadují zavedení demokracie v Turecku. A oni, neochotně, ale možná s upřímnou snahou vybudovat “západní” Turecko, souhlasí.
Jenže většině lidí – celé oblasti – je kemalismus cizí, země je religiózní a imperialistická. Imperialistická ve smyslu: Alleppo je naše, Bagdád je náš – země bývalé Osmanské říše jsou sférou našeho vlivu – Arabové jsou lidé nižší kategorie, Kurdové jakoby neexistovali, apod…
A přesně taková strana – s těmito názory – postupně získává na sympatiích voličů a nakonec vyhrává volby. Turecko se začalo přibližovat Asii a islámskému světu, imperiálním ambicím… – a brzy přestane usilovat o Evropu. To dále povede k zpustošení země a hospodářskému poklesu. Investice se stanou rizikovějšími. A v tom okamžiku vojáci provedou další převrat a vše se bude opakovat.
Toto turecké kyvadlo se v druhé polovině dvacátého století vychýlilo už třikrát či čtyřikrát (což píši jen pro připomenutí). Nyní se otočilo znovu. Ale převrat se nezdařil. A cesta Turecka směrem z Evropy a od Spojených států se tím urychluje.
V krátkodobém horizontu se Erdogan znovu stane Putinovým spojencem v jeho antiamerikanismu a “antizápadismu”, nicméně brzy vyrazí svou vlastní cestou a toto přátelství se změní v zápas na blízkovýchodním bitevním poli.
A nakonec se jeden z nich rozhodne zvítězit pomocí Západu – a Západ mu poskytne potřebnou podporu. V časech studené války Západ tuto podporu poskytl Turecku – jako strategicky nezbytný krok. Nyní je to znovu otevřená otázka.
Zdroj: FB profil Andreje Zubova 16. 7. 2016