Ruským úředníkům a poslancům bylo doporučeno, aby povolali své děti a rodiče zpět do vlasti.
Ruským úředníkům až po tu nejvyšší úroveň bylo doporučeno, aby do vlasti povolali zpět své potomky, kteří studují v zahraničí. Nemají čekat na dokončení studií a mají své ratolesti přehlásit na ruské školy. Pokud žije v zahraničí z nějakých důvodů i starší pokolení úředníků a poslanců, příkaz se vztahuje i na ně. V opačném případě by jim mohla hrozit ztráta občanství RF, potvrdilo pro server Znak.com hned pět zdrojů, na které neformální výzva prezidentovy administrativy přímo dolehla.
Doporučení se týká naprosto všech: od pracovníků státní správy a to i v regionech až po poslance a zastupitele všech úrovní. Nové povinnosti neutečou ani zaměstnanci státem ovládaných korporací. Těm, kteří by snad s vyplněním neformální žádosti otáleli, byla připomenuta známá skutečnost, že fakt pobytu příbuzných ať mladší nebo starší generace za hranicemi může představovat faktor negativně ovlivňující další kariéru dotyčného ve státním sektoru, prohlásil jeden z účastníků diskuze. Podle jeho slov za několik posledních měsíců zažil pár takových případů.
Různě závažné skandály spojené s tím, že děti ruských politických činitelů studují v zahraničí, zatímco jejich rodiče z obrazovek televize hovoří o vlastenectví a “kruhu nepřátel”, jsou v posledních letech na denním pořádku.
V roce 2012 uveřejnil Alexej Navalnyj na svém blogu informaci o tom, že v zahraničí studují všechny tři dcery Sergeje Železnjaka, významného člena frakce Jednotného Ruska ve Státní dumě. V zahraničí získal vzdělání a nakonec se tam i usadil syn senátorky Jeleny Mizulinové, nicméně jeho návrat se už neuskuteční, je plnoletý.
Daleko od rodné hroudy svádí souboj s vědou i syn bývalého dětského ombudsmana pro práva dítěte Pavla Astachova, jehož druhé dítě se dokonce v zahraničí – ve francouzském Cannes přímo narodilo. Jak serveru Znak.com sdělil jeden ze zdrojů blízkých prezidentově administrativě, tato jasná orientace Astachovovy rodiny na Evropu spolu s nespočetnými skandály sehrála svou roli v rozhodnutí o jeho odvolání z funkce dětského ombudsmana.
Dcera ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova Jekatěrina vyrostla a vystudovala ve Spojených státech. Časopis Tatler si všiml, že po návratu do Ruska dívka mluvila rusky se silným přízvukem. Stejný časopis v zářijovém čísle letošního roku do seznamu nejpřitažlivějších ženichů Ruska zařadil syna ministra průmyslu Denise Manturova. Tento mladík získal vzdělání ve Švýcarsku, kde “studoval jen tak dlouho, aby jeho studia nepřivolala hněv vedení na otcovu hlavu”, píše Tatler.
Za povšimnutí stojí, že když se v roce 2013 projednával návrh zákona, který měl státním úředníkům zakázat vlastnictví účtů a aktiv v zahraničí, poslanecký klub KSRF zpracoval odpovídající pozměňovací návrh, ale ten nebyl přijat. V srpnu letošního roku obdržel dnes už bývalý mluvčí Státní dumy Sergej Naryškin a předsedové všech čtyř frakcí dopis od prezidenta Asociace podnikatelů za rozvoj byznys-patriotismu “Avanti” Rachmana Jansukova. Dopis obsahoval návrh na vypracování podobného návrhu zákona vzhledem k tomu, že v době studií na západě se děti úředníků mohou stát “terčem zájmu a náboru”. Reakce Dumy již nenásledovala, patrně proto, že se poslanci rozjeli za svými volebními kampaněmi.
Politolog Vitalij Ivanov se domnívá, že doporučení vrátit děti úředníků ze zahraničí je “opatření, jehož čas už nazrál a dokonce přezrál”. Vzdělávání potomků ruských elit v zahraničí je předmětem neustálé kritiky a posměchu vůči režimu. Centrální moc státu pěstuje vlastenectví a hlásá protizápadní nálady a přitom děti úředníků studují v zahraničí. Nelze sloužit dvěma pánům, je nutné si vybrat. Bude-li takové opatření skutečně vyhlášeno a realizováno, přinese jednotu a jistotu, kterých není nikdy dost,” domnívá se Ivanov.
Politolog Stanislav Bělkovskij je na druhou stranu toho názoru, že k podobným věcem je třeba přistupovat s chladnou hlavou. Takové doporučení povede spíše k odlivu úředníků z vertikály moci, než aby přispělo k návratu dětí elit ze zahraničních vysokých škol. Dle jeho slov doporučení vydaná na úrovni prezidentovy administrativy jsou důsledkem toho, k čemu úředníky připravovali od roku 2014, kdy faktický zákaz vycestovat do zahraničí začal platit nejenom pro příslušníky silových struktur, ale i pro ně samotné. Možné jsou dle Bělkovského i snahy o využití zkušeností tureckého prezidenta Erdogana, který po červencovém pokusu o státní převrat zakázal cesty do zahraničí tureckým vědeckým pracovníkům.
“Z jedné strany to vše zapadá do komplexu opatření pro přípravu elit k nějaké “velké válce”, i kdyby šlo o válku domnělou; na druhou stranu jde o další ránu do jednoty Vladimira Putina a jeho vlastních elit. Cílem západních sankcí zaváděných od března 2014 bylo vrazit klín mezi Putina a elity. Reakce Kremlu byla v souladu s logikou těchto sankcí, ale zatímco zákaz aktiv na Západě ještě lze překousnout, nemožnost využívat služeb tamního zdravotnictví a školství již ne, protože jde o důležitý prvek života establishmentu.”
Pokusy zakotvit zákaz studia dětí státních úředníků v legislativě se ve Státní dumě objevují pravidelně.
Jekatěrina Vinokurovová
zdroj: znak.com
Reakce mluvčího Peskova, který zprávu popírá.
Moskva, 11.10.2016
Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že neví o žádném doporučení, které údajně vydala prezidentova administrativa a jež má vyzývat státní úředníky, poslance a zaměstnance státních korporací k povolání příbuzných žijících nebo studujících v zahraničí zpět do Ruska.
“To slyším prvně,” prohlásil Peskov pro RIA Novosti.
zdroj: ria.ru